הפרקליטות: העד הראשון במשפט נתניהו - מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה

עד המדינה שלמה פילבר לא נמנה עם קבוצת העדים הראשונה, אף שהפרקליטות הצהירה כי יש להקדים את עדות עדי המדינה כדי להקל על חייהם. סנגורי נתניהו צפויים להגיש מחר התנגדות לסגר העדים המוצע

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישועה בבית וואלה!, ב-2014
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

פרקליטות המדינה הודיעה הבוקר (שלישי) כי העד הראשון במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להיות מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה. לפי הודעת הפרקליטות, צוות התביעה בתיקים מסר היום לבאי כוח הנאשמים את סדר העדים בתיק 4000 - הפרשה הראשונה שבה ידון בית המשפט - וכן הודיע מה המסמכים שבדעתו להציג לכל עד במהלך העדות. במקביל, נכתב, הוגשה הודעת עדכון בנושא זה לבית המשפט.

עוד נכתב כי בכפוף לשינויים שעשויים לחול בהמשך, קבוצת העדים הראשונה שצפויה להעיד היא אילן ישועה, אבירם אלעד, מיכל קליין, עמית אשל, אבי ברגר, דרור שטרום, פליקס כהן, ניר חפץ, ניר שוורץ, יניב פלג, מוטי אלמליח, קים לוי, דב גילהר, בועז סטמבלר, שי חייק, רלי לשם, טליה גרסטלר, יריב עמיעד, פולינה גלובזמן, עדן בר טל. לסניגורים נמסרו גם קבוצות עדים נוספות שיעידו במשפט בהמשך, שסדר עדותם בתוך הקבוצה ייקבע בהמשך.

נתניהו בבסיס פיקוד העורף ברמלה, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

אף שהפרקליטות הצהירה בפני בתי המשפט כי יש להקדים את עדותם של עדי המדינה על מנת להקל על חייהם, עד המדינה שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, אינו נמצא בקבוצת העדים הראשונה. כך גם עורך וואלה לשעבר, אבי אלקלעי. הסיבה לכך היא האופן שבו בחרו בפרקליטות לגולל את סיפורו של כתב האישום בבית המשפט באמצעות העדים.

תחילה עלו שתי אפשרויות להצגת השתלשלות הפרשה: האפשרות הראשונה היתה הסדר הכרונולוגי, כפי שמתואר בכתב האישום. האפשרות השנייה היתה "שיטת הצירים", כלומר לתאר את "ציר התקשורת" - ההשפעה של הנאשמים על וואלה בתיק 4000 - ולאחר מכן לשרטט את "ציר הרגולציה", כלומר השינויים הרגולציוניים שיזם נתניהו לטובת הבעלים לשעבר של חברת בזק ואתר וואלה, שאול ואיריס אלוביץ'. לבסוף, ביקשו בפרקליטות לכרוך בין שני הצירים בניסיון להוכיח לבית המשפט כי התקיימה עסקה. אלא בשתי השיטות נוצר מצב שבו אחד מעדי המדינה לא יעיד בשנת המשפט הנוכחית.

האלטרנטיבה שנבחרה היא לזמן תחילה מדגם של עדים משני הצירים, ולהגיע מהר ככל האפשר לעדות עדי המדינה. אולם בתביעה סברו כי אי אפשר לפתוח את המשפט עם עדי המדינה, משום שלשופטים חסרים הרקע והנסיבות לפעולותיהם. כך, למשל, בטרם שמיעת עדותו של פילבר, יש לשמוע את עדותו של מנכ"ל משרד התקשורת הקודם אבי ברגר; ולפני שמיעת עד המדינה ניר חפץ - הזרוע הביצועית של נתניהו ללחצים על וואלה - יש לשמוע את ישועה, מנכ"ל וואלה. פילבר, שאינו נמנה עם קבוצת העדים הראשונה, יהיה מראשוני המעידים בקבוצה השנייה. 

סנגורי נתניהו וסנגורי אלוביץ' צפויים להגיש מחר התנגדות לסגר העדים המוצע. לדבריהם, דחיית עדותו של פילבר לקבוצת העדים השנייה היא בניגוד להצהרת הפרקליטות לבית המשפט כי יש לאפשר לעדי המדינה להעיד מוקדם. 

לפי הודעת הפרקליטות, עשויים לחול שינויים בסדר העדים, גם בשל העובדה שמדובר בשלב מוקדם של ההליך, שבו טרם הוגשו תשובות הנאשמים וטרם התבררה המחלוקת בין הצדדים. הפרקליטות הסבירה כי "מטבע הדברים, תשובת הנאשמים לכתב האישום עשויה לייתר את עדותם של עדים מסוימים או להשליך על מיקומם בסדר פרשת התביעה". כמו כן, השינויים בסדר העדים עשויים להתרחש כיוון שטרם תואמו מועדי ריענון ועדות לכלל העדים, ומועדים אלו עשויים להשתנות.

סנגוריהם של נתניהו, בני הזוג אלוביץ' ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, העבירו שלשום לפרקליטות עשרות בקשות לגילוי חומרי חקירה. שלשום היה היום האחרון להגיש בקשות מסוג זה, בהתאם לקביעת השופטים בתיקי האלפים של ראש הממשלה. לדברי סנגוריו של נתניהו, בעז בן צור ועמית חדד, חלק מהחומרים שביקשו לגלות עשויים להביא לזיכויו של ראש הממשלה בתיק 2000.

לפי בן צור וחדד, מחומר הראיות בתיק 2000 - שבמרכזו המשא ומתן בין נתניהו למוזס על הטיית הסיקור בידיעות אחרונות לטובת ראש הממשלה - מתברר שהמשטרה ביצעה פעולות חקירה נגד נתניהו במארס 2016, עוד לפני שהיועץ המשפטי לממשלה אישר לחקור אותו, ביוני אותה שנה. בעקבות זאת הם ביקשו לקבל מסמך מלפני מארס 2016, שמעיד כי היועץ המשפטי לממשלה אישר לבצע פעולות חקירה. בנוסף לזה, הסנגורים אמרו כי מחומר הראיות מתברר כי ישועה פעל כסוכן משטרתי - אך הם לא קיבלו מסמכים שמסדירים את מעמדו בחקירה. 

עורכות דינו של מוזס, נוית נגב ואיריס ניס־סבאג, ביקשו בין היתר לקבל מסמכים ומידע הנוגעים לנסיבות שבהן בוצעו האזנות למקורבו של נתניהו, נתן אשל. הן ביקשו גם חומרים מהטלפון הנייד של עד המדינה ארי הרו, שהקליט את מוזס ואת נתניהו, וכן מידע נוסף על מגעים שהתקיימו בין הפרקליטות לבעלי ישראל היום שלדון ומרים אדלסון, בטרם נתנו עדות במשטרה. סנגוריהם של בני הזוג אלוביץ', ז'ק חן ומיכל רוזן עוזר, כתבו לבית המשפט כי חומרים רבים לא הועברו אליהם, בעיקר כאלו הנוגעים לפעולות חקירה שנויות במחלוקת לדבריהם, וללחצים שהופעלו לטענתם על עדי המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ