ביהמ"ש המחוזי הכריע כי מלכה לייפר תוסגר לאוסטרליה, שם היא מואשמת באונס תלמידות

בתחילת החודש דחה ביהמ"ש העליון את ערעורה של לייפר, וקבע כי היא כשירה לעמוד לדין. המתלוננות אמרו כי היום הושג צדק: זה לא רק בשבילנו, זה בשביל כל שורדת שמסרבת לשתוק

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לייפר משתתפת בדיון בביהמ"ש המחוזי בירושלים בשיחת וידאו, היום
אהרן רבינוביץ

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע היום (שני) שמלכה לייפר תוסגר לאוסטרליה, שם היא מואשמת באונס שלוש אחיות שלמדו בבית ספר שניהלה. לייפר עצמה לא הגיעה לדיון, והשתתפה בו באמצעות אפליקציית זום. סנגוריה של לייפר אמרו כי יערערו על ההחלטה לבית המשפט העליון. ההכרעה מגיעה לאחר שנים של דיונים, שנסובו בעיקר סביב השאלה האם לייפר כשירה לעמוד לדין ולהסגרה. 

המתלוננות אמרו בשיחת וידאו מחוץ לאולם בית המשפט כי היום הושג צדק. "אחרי 2016 לייפר היתה חופשייה, ואנחנו לא חשבנו שיהיה לנו קול", אמרה אחת מהן, "אבל שלוש שנים עבדנו כל כך קשה, ומצאנו את הקול שלנו, וזה איפה שאנחנו היום". אחות אחרת אמרה כי "זה לא רק בשבילנו, זה בשביל כל שורדת שנלחמה על צדק, וזה לכל שורדת שמסרבת לשתוק. זה ניצחון לכל אחד".

מארגון מגן, המלווה את הנפגעות, נמסר: "החלטת בית המשפט הסירה אבן מעל ליבנו והוכיחה מעל לכל ספק את המסר שדאגנו לפרסם במשך השנים האחרונות, אשר מלכה לייפר ראויה לעמוד לדין ואסור שתחמוק ממנו באמתלות שקריות ומעושות".

לייפר בבית המשפט בירושלים, ב-2018צילום: Mahmoud Illean/אי־פי

עו"ד מתן עקיבא, שניהל את הליך ההסגרה מטעם הפרקליטות, מסר כי זהו "יום חשוב מבחינתו לשלטון החוק, המחויבות הבינלאומית של מדינת ישראל לאוסטרליה ובמיוחד לנפגעות העבירה שם. צר לנו על הימשכות ההליכים שנגרמה בתיק הזה, רובה ככולה מנסיונותיה של לייפר להתחזות לסובלת ממחלת נפש".

עורכי דינה של לייפר טענו כי היא אינה כשירה לעמוד לדין, וכי ההחלטה להסגירה לאוסטרליה היא פוליטית. עו"ד טל גבאי טען כי "כיום בשב"ס מעניקים לה טיפול אנטי פסיכוטי מסכן חיים. העליון קבע שככל שיימצא באוסטרליה שלייפר אינה כשירה לעמוד לדין, על המדינה להשיבה לאלתר לישראל". עו"ד ניק קאופמן אמר כי "הסגרה זו החלטה פוליטית, ובסוף נגיע לבג"ץ ונטען ששר המשפטים המכהן אינו יכול להפעיל את שיקול דעתו לאור החלטות פסולות שניתנו על ידי הממונה עליו, ראש הממשלה, לדרג הבכיר באוסטרליה".

שר המשפטים אבי ניסנקורן בירך על ההחלטה בטוויטר. "לאחר שנים של ייסורים, יזכו סוף סוף נפגעות העבירה לעשיית צדק", כתב, "לייפר עשתה מעשה חמור וניסתה להתחזות ללוקה בנפשה על מנת לחמוק מהסגרה. אפעל לזרז ככל הניתן את המשך ההליך כדי להוציא אל הפועל את ההסגרה של לייפר לאוסטרליה".

משפחתה של לייפר בביהמ"ש המחוזי בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

בתחילת החודש דחה בית המשפט העליון את הערעור שהגישו עורכי דינה בדבר שאלת הכשירות, וקבע כי היא כשירה לעמוד לדין. בהחלטה כתבו השופטים כי פאנל המומחים שהוקם כדי לדון בשאלת כשירותה של לייפר קבע שהיא כשירה לעמוד לדין, וכי היא "מתחזה בוודאות לגבי כושר שיפוטה ויכולת תפקודה". בפאנל היו חברים פסיכיאטר מחוז צפון ד"ר אמיר בן אפרים, פסיכאטר מחוז חיפה ד"ר אלין רוזנצוויג וסגניתו ד"ר אילנית אייזקס.

בחודש יולי ערערו פרקליטיה של לייפר על קביעת בית המשפט המחוזי כי לייפר כשירה לעמוד לדין, וכי התחזתה לבעלת בעיות נפשיות כדי להימלט מדין. לטענתם, פסיכיאטרים מומחים בשירות בתי הסוהר אבחנו אותה כבעלת רקע נפשי.

לייפר, אוסטרלית בעלת דרכון ישראלי, נמלטה לישראל ב-2008 - שעות לאחר פרסום ההאשמות נגדה - וכעבור שש שנים הגישה אוסטרליה בקשה להסגרתה. היא מואשמת ב-74 סעיפים של אונס ותקיפה מינית של שלוש האחיות. הליך ההסגרה שלה נמשך זמן רב, בשל חוסר הסכמות סביב שאלת כשירותה לעמוד לדין, והפרשה פגעה ביחסים הדיפלומטיים בין ישראל לאוסטרליה.

מ-2014 מתרחש מאבק למניעת הסגרתה של לייפר בחזית המשפטית ובחזית התקשורתית. עורכי דין, יועצי תקשורת ועסקנים חרדים מעורבים במאבק הזה, שהתרכז בניסיונות לקבוע כי לייפר אינה כשירה נפשית כדי להיות מוסגרת לאוסטרליה. השר יעקב ליצמן חשוד כי ניסה לנצל את מעמדו כסגן שר הבריאות בזמנו כדי להתערב בחוות דעת רפואית עבור לייפר. במשטרה טרם התקבלה החלטה בנוגע לחשדות נגדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ