מ"מ המפכ"ל: תפקיד המשטרה לאכוף את החוק, גם כשאין לו תמיכה מלאה בציבור

בהערכת מצב אמר מוטי כהן כי המשטרה "לא תעצום עין לנוכח הפרות חוק בוטות, במחאות ובכל מקום אחר". אתמול הסתערו שוטרי יס"מ על מפגינים בתל אביב והכו אותם ללא הבחנה

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כהן (מימין) עם מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון ידיד מול מעון ראש הממשלה בירושלים, באוגוסט
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

ממלא מקום מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן התייחס הבוקר (ראשון) בהערכת מצב לפעילות המשטרה בסוף השבוע. "תפקיד המשטרה במדינה דמוקרטית הוא לממש ולאכוף את הוראות החוק והכנסת, גם כשאין להן תמיכה מלאה בקרב כל הציבור וגם כשאינן לטעמם או לרוחם של המפרים", אמר. "לצערי יש מי שמפרים את החוק ולא נשמעים להוראות השוטרים, לא נעצום עין נוכח הפרות חוק בוטות, במחאות ובכל מקום אחר".

כהן הוסיף: "אנו ניצבים בשעת חירום לאומית ובמערכה מתמשכת על החיים של כולנו. אני מחזק את ידיהם של המפקדים והשוטרים שניצבים מול אתגרים מורכבים ומשימות רבות נוכח חוסר הערכה מתמשך". עוד אמר כי הוא "קורא לציבור כולו ללא יוצא מן הכלל להישמע להוראות החוק ולשוטרים הפועלים לאוכפו. אנו נמשיך לבצע את תפקידנו באופן מקצועי וענייני וללא מורא. נמשיך לאכוף את החוק והתקנות ללא משוא פנים ולשמור על שלום הציבור, ביטחונו ובריאותו".

עימותים בין מפגינים לשוטרים בהפגנה נגד נתניהו בתל אביב, אתמולצילום: תומר אפלבאום

הבוקר פורסמו ב"הארץ" דברים שאמרו בכירים לשעבר במשטרה, שמותחים ביקורת חריפה על התנהלות הארגון כלפי המחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בשבועות האחרונים. כמה מהבכירים משוכנעים כי השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, מנצל את היעדרו של מפכ"ל קבוע כדי לרתום את המשטרה לדיכוי המחאה. הבכירים אמרו כי נראה שמפקדי מחוזות, ובראשם מפקד מחוז ירושלים דורון ידיד, נוקטים יד קשה נגד המוחים בניסיון לרצות את אוחנה ולשפר עמדות במרוץ למפכ"לות.

אחד הבכירים אמר כי "המשטרה בתהליך של התפרקות, והשאלה שהכי מטרידה אותי היא איך היא תתפקד ככל שהמצב יילך ומחמיר. ברור שלנתניהו ול(אמיר) אוחנה יש אינטרס מובהק להחליש את המשטרה, ובשטח רואים שוטרים טובים מבולבלים, שלא יודעים מה רוצים מהם, ופיקוד בכיר שרוצה לרצות את השר". לדברי בכיר אחר בדימוס, "אף ניצב לא רוצה להסתבך, אז הוא פועל קודם כל לפי הספר ולא לפי שיקול הדעת בשטח. למה לו להסתבך עם השר שאולי ימנה אותו למפכ"ל? אוחנה מחזיק את כל מפקדי המחוזות במקום רגיש, אז הם רוקדים לפי החליל שלו".

בהפגנות שהתקיימו אתמול ברחבי הארץ נגד ראש הממשלה התפתחו עימותים בין שוטרים למפגינים, ועשרות מפגינים נעצרו. גם עיתונאים העידו כי ספגו אלימות. בדרך יפו בתל אביב פרצו עימותים קשים בין שוטרים ומפגינים שצעדו כחלק מהמחאה. שוטרי יס"מ הסתערו על מפגינים שחסמו את דרכם וסירבו להתפזר והכו אותם באגרופים ללא הבחנה. גם ראש העיר תל אביב רון חולדאי, שביקר במוקדי ההפגנות, נפצע בידו בהפגנה כיכר הבימה. לדבריו, הוא נפצע ממכה של שוטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ