עימותים בין שוטרים לחרדים בבני ברק, 13 עצורים בפיזור התקהלות בבית כנסת

מוקדם יותר היום השליך שוטר דלי על נער בביתר עילית ולפת בכוח את צווארו, זאת לדברי המשטרה לאחר שהשליך בלוק לעבר ניידת. עימותים רבים התפתחו בין שוטרים לחרדים גם בירושלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעצר בירושלים, הערב

13 בני אדם נעצרו הערב (ראשון) בבני ברק בעימותים עם שוטרים. לפי המשטרה, העימותים פרצו במהלך ניסיון לסגור בית כנסת של אגודת ישראל ברחוב דסלר בעיר ולפזר התקהלות של מאות אנשים. במהלך העימותים תועד שוטר מכה מתפלל בפניו. על אף ניסיון המשטרה לסגור את בית הכנסת, הוא נותר פתוח. מאוחר יותר, כמה מאות בני אדם התאספו בסביבתו של בית הכנסת, רקדו והבעירו פחים. בשני תיעודים נראו שוטרים מכים חסידים, לכאורה ללא סיבה. לפי המשטרה, ההתקהלות החלה להתפזר. גם בירושלים התפתחו עימותים.

לפי עדויות התושבים, המשטרה ניסתה לפנות את בית הכנסת תוך שימוש בכוח ובמקום התפתחה מהומה, שבה השתתפו גם תושבים שלא התפללו במקום. בשלב מסוים השוטרים נסוגו, והמתפללים נשארו במקום ואף חסמו כביש סמוך. לאחר שהמשטרה תגברה את כוחותיה, השוטרים חזרו למקום וביצעו מעצרים.

שוטרים ותושבים בבני ברק

לדברי המשטרה, "מעבר לעובדה כי התקנות אוסרות על שהייה בתוך בתי כנסת הרי שרובם שהו במקום ללא מסיכות וללא שמירת מרחק כנדרש תוך סיכון חייהם". עוד נמסר מהמשטרה כי לאחר שחולקו למתפללים דו"חות, הם "החלו להתנגד והפרו את הסדר הציבורי".

ראש העיר בני ברק, הרב אברהם רובינשטיין, מסר כי "מצער מאוד שהמשטרה לא לומדת מטעויות העבר ומבצעת פעילות אכיפה ללא תיאום עם גורמי העירייה, תוך הפעלת אלימות קשה כנגד מתפללים. אני דורש הבהרות ברורות מפיקוד המרחב, ולעצור מיידית את האלימות הקשה הזו, תוך בירור מעמיק על התנהגות השוטרים במקום".

כיכר השבת בירושלים, הערב

בשל העימותים בבני ברק ובירושלים, שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי שוחח הערב עם ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן. לפי הודעת השר, דרעי "התריע בפניו כי ההתנהגות הקשה של השוטרים בכל הריכוזים החרדים, ייגרמו לאווירה קשה ולפגיעה בשמירת ההנחיות בתוך ציבור שרובו המוחלט שומר על כל ההנחיות וההוראות".

הילד שנעצר בביתר עילית, היום

יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ יצחק פינדרוס, מסר כי "בתגובה לכאוס ולאלימות המשטרתית ברחובות הערים החרדיות קורא ח''כ פינדרוס למנות בדחיפות מפכ''ל קבוע שיגיע מחוץ לשורות המשטרה". לדבריו, "השוטרים פעלו היום באלימות משולחת רסן, תוצאה של הסתה תקשורתית וריקבון מוסרי בצמרת הפיקוד המשטרתי".

עימותים גם בירושלים

בשעות האחרונות פרצו עימותים רבים בין תושבים חרדים לשוטרים גם בירושלים, על רקע אכיפה נרחבת של תקנות הקורונה וניסיונות המשטרה לסגור בתי כנסת. לפי הודעת המשטרה, ארבעה בני אדם נעצרו, ונמסר כי "קומץ של קיצוניים ממשיך להתעמת ולגדף את השוטרים ולקרוא לעברם קריאות נאצה, תוך שחוסמים באמצעות פחי אשפה בוערים את הכבישים ומשבשים את התנועה".

שוטרים תועדו עוצרים תושבים שעברו בכיכר השבת בעיר, במקרים מסוימים לכאורה ללא סיבה נראית לעין. כמה אנשים שתיעדו את האירועים הוכנסו לניידות ונלקחו מהמקום. לצד זאת, המשטרה הודיעה כי פיזרה אירוע "שמחת בית השואבה" בקרית יערים, בשיתוף ראש המועצה. 

מוקדם יותר היום שוטר שעסק באכיפת תקנות הסגר בביתר עילית תועד משליך דלי על נער ולופת בכוח את צווארו. במשטרה טענו כי קודם לתקרית הנער, בן 13 וחצי, השליך אבן כבדה לעבר רכב משטרתי. לפי המשטרה, הנער נחקר בתחנת ביתר עילית בחשד שתקף שוטרים. השוטרים הגיעו למקום על מנת לסגור בתי כנסת שפעלו בניגוד לתקנות, ובעימותים שהתפתחו במקום תועד שוטר דוחף אדם שנושא בידיו פעוט. אדם אחד נעצר בעימותים.

המשטרה מסרה מוקדם יותר כי שוטרים איתרו בביתר עילית כמה בתי כנסת שפעלו בניגוד לתקנות שאישרה הממשלה, ומצאו בהם עשרות מתפללים. מהארגון נמסר עוד כי השוטרים הורו למתפללים להתפזר ונתנו להם כמה דו"חות בגין אי עטיית מסכה ויציאה למרחב הציבורי בניגוד לתקנות.

מהמשטרה נמסר בתגובה על התקרית בביתר עילית: "במהלך פיזור של עשרות מתקהלים בביתר עילית הושלכו לעבר הכוחות אבנים וחפצים. חשוד שנצפה משליך בלוק לעבר הרכב המשטרתי נעצר על ידי השוטרים. לצד האמור אנו רואים בחומרה את התנהלות השוטר במקום שנוגדת את ערכי הארגון. בהתאם מפקד המחוז הנחה להעביר את חומרי התיעוד לבדיקת מח"ש בהקדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ