לי ירון
לי ירון

המדינה הודיעה היום (ראשון) לבג"ץ שהשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה יחתום על הצו שיסמיך שוטרים לאכוף את חוק איסור צריכת זנות שנכנס לתוקף בחודש יולי. זאת, לאחר שעד כה סירב אוחנה לחתום על הצו. בתחילה ניסה השר לדחות את כניסת החוק לתוקף, ולאחר שכשל אמר כי לא יאפשר את אכיפתו כל עוד לא יקודמו "מענים בהיבטי הטיפול והשיקום" של נשים בזנות.

אוחנה צפוי לחתום על הצו שיאפשר למשטרה לתת קנסות לצרכני זנות עד סוף שנת 2020. בתגובת המדינה לעתירה שהגיש המטה למאבק בסחר ובנשים בזנות נכתב כי "פרק זמן מצומצם זה דרוש, לעמדת השר לביטחון הפנים, לשם טיוב וקידום מוכנותם של הגורמים הרלוונטיים והרחבת המענים השיקומיים המשלימים להליכי האכיפה. לעמדת המשיבים, פרק זמן זה הוא פרק זמן סביר בנסיבות העניין".

בתגובת המדינה נכתב כי באמצע ספטמבר העביר אוחנה את עמדתו המעודכנת ליועץ המשפטי לממשלה. לפיה, לאחר שעודכן בהיערכות משרדי הממשלה ליישום החוק, "שוכנע השר כי חלה התקדמות משמעותית בעבודתם של משרדי הממשלה הללו בגיבוש המענים בהיבטים השונים, שלא היתה קודם לכן". לפי התגובה, מהסקירה שקיבל אוחנה התברר כי התוכנית שתיתן מענה לאוכלוסיות במעגל הזנות בהיבטי חינוך והסברה "תתקדם במידה ניכרת עד סוף שנת 2020". 

החוק לאיסור צריכת זנות מגדיר לראשונה צריכת זנות כעבירה מינהלית, וקובע כי המשטרה תוכל להטיל קנס בסך 2,000 שקלים על צריכה או ניסיון לצרוך זנות, וקנס כפול בגין עבירה חוזרת. החוק, פרי שיתוף פעולה נדיר בין סיעות הקואליציה והאופוזיציה, אושר בדצמבר 2018, ואף ח"כ לא הצביע נגדו. בכך אימצה ישראל, כמו מדינות אחרות, את הדגם השוודי למאבק בזנות. תומכי החוק הדגישו כי לצד הפללת הלקוחות, שנועדה לתייג צריכת זנות כלא לגיטימית, הוא נשען על השקעה של המדינה בשיקום נשים בזנות. היות שמדובר בעבירה מינהלית, כדי שהמשטרה תוכל לאכוף את החוק היה צורך של צו מסמיך מטעמו של אוחנה.

בסוף חודש אוגוסט הגישו במטה למאבק בסחר בנשים ובזנות עתירה דחופה לבג"ץ נגד אוחנה והמשרד לביטחון פנים בטענה כי שהשר מונע את אכיפת חוק ללא סמכות, באופן שפוגע בהחלטת הכנסת. כעת, לאחר קבלת התשובה מהמדינה, מסרו במטה כי "למרות העיכוב באכיפת חוק איסור צריכת זנות, היום ברור יותר מתמיד כי לא ניתן לעצור את השינוי. חוק איסור צריכת זנות כאן כדי להישאר מהסיבה הפשוטה שזה הדבר הנכון והמוסרי. לא ניתן עוד לקבל מציאות שבה אין השלכות לניצול נשים וגברים בזנות ולהתייחסות לבני אדם כאל סחורה. תחילת האכיפה תפתח עידן חדש במאבק של מדינת ישראל למיגור הזנות ותסייע לרבים ורבות במעגל הזנות לצאת ממנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ