חוקרי מח"ש המליצו לחקור, ראשת המחלקת התנגדה ותיק "מחוז ירושלים" נגנז

המחלקה הודיעה כי לא תחקור את שתילת הנשק על ידי שוטרים בביתו של תושב עיסאוויה במסגרת הסדרה ולא תגיש כתבי אישום בפרשה. לדברי ראשת מח"ש, קרן בר מנחם, לשוטרים לא היתה כוונה פלילית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: הסצינה ב"מחוז ירושלים" בה "מתגלה" הנשק. משמאל: סאמר סלימאן במרתף ביתו, אתמול

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) הודיעה היום (שלישי) כי תסגור את החקירה בעניין שתילת הנשק בביתו של תושב עיסאוויה במזרח ירושלים במסגרת הסדרה "מחוז ירושלים", וכי אין בכוונתה להגיש כתבי אישום כנגד מי מהמעורבים. חוקרי המחלקה ביקשו לחקור את התקרית, אך ראשת מח"ש, קרן בר מנחם, התנגדה והמליצה לסגור את התיק. לדבריה, לשוטרים לא היתה כוונה פלילית במעשיהם. ייתכן כי הנושא יועבר לטיפול משמעתי בתוך המשטרה. ממח"ש נמסר כי הטענה לפיה בר מנחם התנגדה לחקירת הפרשה אינה נכונה.

באחד מפרקי הסדרה שתלו שוטרים נשק מסוג M-16 בביתו של סאמר סלימן, תושב עיסאוויה, כדי לביים חיפוש שבסופו נמצא הנשק המוסתר כביכול. החיפוש נעשה בביתו בנובמבר 2018, ובסופו קיבל מהשוטרים "דו"ח חיפוש" שבו נכתב: "לא נתפס דבר". סלימאן, שלא היה מודע לנסיבות החיפוש המצולם בביתו, מעולם לא נעצר או נחקר בנוגע לנשק שנמצא לכאורה בביתו. שתילת הנשק הובילה לכך שמכריו של סלימאן חשדו בו כי הוא משתף פעולה עם המשטרה. סלימן ונחקרים נוספים שהופיעו בסדרה התלוננו במח"ש. 

בהודעת מח"ש היום נכתב כי בדיקתם העלתה כי במסגרת הסדרה אכן שודרו אירועים שהוצגו כמציאותיים אף שלא התרחשו בפועל. עם זאת, צוין, הבדיקה התמקדה בשאלה אם בפני הנחקרים שהופיעו בסדרה והתלוננו במח"ש הוצג מצג שווא בחקירותיהם. לפי המחלקה, נמצא כי החקירות לא שובשו בפועל - הנחקרים תושאלו לגבי עבירות נכונות ולא נעשו פעולות שעולות לכדי מצג שווא כלפיהם. השוטרים שהיו מעורבים בתקרית שתילת הנשק לא נחקרו במחלקה בשום שלב.

עו"ד אריה אביטן, המייצג את סלימן, מסר בתגובה להחלטה: "אנחנו נשקול את המשך הצעדים שלנו. נתמודד עם המשטרה גם במישור הנזיקי וגם נשקול הגשת ערר על החלטה ההזויה של מח"ש. לצערי לא היו לנו הרבה ציפיות".

לאחר פרסום תקרית שתילת הנשק ב"הארץ", הועלו טענות נוספות לגבי עיוותים בסדרה. בעקבות כך החליט תאגיד כאן להוריד את "מחוז ירושלים" מהאוויר ולבטל הפקות נוספות שתוכננו עם חברת קודה שהפיקה אותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ