הממשלה האריכה הלילה (רביעי) בשבוע את תוקף התקנות המגבילות הפגנות. במקביל הגישה המדינה את תשובתה לעתירות נגד החוק המגביל את המחאה, וטענה כי הוא מידתי בהתחשב במשבר הקורונה.

"המשבר הרפואי בו שרויה המדינה, עקב התפרצותו והתפשטותו של נגיף הקורונה, מחייב נקיטה בצעדים קשים - ובכללם הטלת מגבלות על חירויות הפרט - וזאת במטרה לשמור על בריאותם וחייהם של תושבי המדינה", נאמר בתשובת המדינה לבג"ץ. "בנקודת הזמן הנוכחית, בה מתמודדת המדינה עם גל תחלואה שני גדול ממדים, הצורך בהטלת מגבלות על התקהלויות ומגעים חברתיים, לרבות הטלת מגבלות על אופן קיומן של הפגנות, הוא בבחינת כורח השעה, ובלתי נמנע".

"הגם שאין חולק כי התיקון לחוק פוגע כאמור בזכות להפגין, התיקון לחוק אינו מונע לחלוטין את האפשרות להפגין גם בעת הזו, בהתאם למגבלות שנקבעו בתקנות, אשר נבחנות באופן תכוף ביותר", נכתב במסמך. "גם בשעה של התמודדות עם משבר בריאותי חסר תקדים, מעמדה הרם של הזכות להפגין נותר בעינו. בהתאם לכך, התיקון לחוק קבע מנגנון מפורט ומהודק, אשר נועד להבטיח כי הגבלת אופן קיומן של הפגנות תהיה חיונית למניעת התפשטות נגיף הקורונה, לזמן קצוב ביותר, ותחת פיקוח פרלמנטרי הדוק ביותר". 

המדינה מודה כי אין בידיה "נתונים ספציפיים על הדבקה בהפגנות". ואולם, היא טוענת, אין משמעות הדבר שלא היו כאלו. במסמך נכתב כי אנשי המקצוע במשרד הבריאות סבורים שהסיכון להדבקה קיים בכל התקהלות, גם באוויר הפתוח, וגובר "ככל שמספר המשתתפים בהתקהלות גבוה יותר, לא כל שכן אם המשתתפים בה לא מקפידים על חובת עטיית מסכה ושמירה על מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם".

התנועה לאיכות השלטון, שעתרה נגד החוק, מסרה בתגובה לתשובת המדינה: "הממשלה מודה שאין בידיה נתונים על כך שיש הדבקות בהפגנות, אלא רק השערות שאכן קורה כך. על בסיס השערות לא מגובות לא פוגעים בחופש המחאה".

בשבוע שעבר אישרה הכנסת תיקון לחוק סמכויות הקורונה, המאפשר לממשלה להגביל את הטווח שבו מותר להפגין. קודם החריג החוק את ההפגנות מההגבלות על יציאה מהבתים, ולא הטיל על המפגינים כל הגבלה למעט שמירת מרחק ועטיית מסכות. עם החוק, נכנסה לתוקף הכרזה על "מצב חירום מיוחד", שמתוקפו יכולה הממשלה להגביל הפגנות ותפילות.

במוצאי שבת, לאחר שטווח היציאה מהבית לשם הפגנה הוגבל לקילומטר, נערכו במאות מוקדים ברחבי הארץ הפגנות, שבהן השתתפו עשרות אלפים. בתל אביב התקיימה צעדה בהשתתפות אלפים, שבה פרצו עימותים אלימים בין שוטרים למפגינים. הפגנות מצומצמות נערכו כמה מוקדים גם השבוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ