ביהמ"ש ביטל את המגבלות על 37 מ-38 המפגינים שנעצרו בשבת בתל אביב

תנאיהם המגבילים של חמישה מפגינים מבין ה-38 שהמשטרה סירבה לבטל בוטלו בהוראת בית המשפט. היום, דחה בית המשפט המחוזי בירושלים את ערר המשטרה על בקשתה להרחקת אחד ממובילי המחאה בבלפור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בתל אביב, בשבת

בית משפט השלום בתל אביב ביטל היום (חמישי) את התנאים המגבילים של חמישה מפגינים שנעצרו בשבת בעיר, ובכך עלה מספר העצורים ששוחחרו ללא מגבלות ל-37 מתוך 38. במהלך היום נדון עניינם של 11 מפגינים: לשישה ביטלה המשטרה את ההגבלות בפתח הדיון, ולחמשת האחרים היא סירבה לעשות זאת. נציג המשטרה אמר בדיון כי החמישה הם ממנהיגי המחאה, וכי הם "הלהיבו ושילהבו את הקהל לאחר שניתנו הוראות פיזור" - אף שאלו אינן עילות מעצר. את המפגינים ייצג עו"ד בן זיידל.

עוד קודם לכן, ביטלה המשטרה את התנאים המגבילים של מפגינה שהורחקה ל-15 יום מכיכר רבין בתל אביב. בשעות הבוקר פנה עורך דינה דניאל חקלאי למשטרה בבקשה לבטל את מעצרה וסורב, ולאחר שהגיש ערר על ההחלטה בישר לו קצין משטרה על החלטה הפוכה. חקלאי פנה היום ליועמ"ש בשם 15 מפגינים וביקש ממנו להורות למשטרה להימנע התנהגויות מסוימות של שוטרים בהפגנות שלדבריו פוגעות בזכויות יסוד חוקתיות של מפגינים עצורים.

בבית המשפט המחוזי בירושלים נדחה ערר המשטרה על בקשתה להרחיק ל-60 יום את ישי הדס, ממובילי המחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים ומראשי ארגון "קריים מיניסטר", ממתחם ההפגנות מול המעון בבלפור. עם סיום הדיון, זומן הדס לחקירה נוספת במשטרה בעניין זה.

הדס נחקר על השמעת מוזיקה ושימוש ברמקולים לאחר השעה 21:30, לטענת המשטרה בניגוד לפסיקת בג"ץ. בתשובה לעתירת תושבי רחביה שהתלוננו על הרעש מההפגנות קבע בג"ץ כי אין הגבלה על השימוש במגבירי קול בהפגנות עד ל-23:00. הדס נחקר בחשד להפרת הוראה חוקית, ונדרש להפקיד ערבות עצמית של 12 אלף שקל. בשבוע שעבר דחה בית משפט השלום בירושלים את בקשת המשטרה להרחיקו מהמקום, וקבע כי החלטת המשטרה אינה מתיישבת עם פסיקת בג"ץ.

הפגנה נגד נתניהו בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

עו"ד גונן בן יצחק, שייצג את הדס, מסר בתגובה: "המשטרה פועלת בניגוד לפסיקת בג"ץ ומביאה אותנו למסקנה שאין ערך להסכמות עמה במקום בו היא לא עומדת בסיכומים. ניקח את זה בחשבון להבא בהתנהלותנו מולה".

בנוסף, לאחר התיעוד ב"הארץ" שלפיו המשטרה מצלמת פרטי תעודות זהות של מפגינים בטלפונים הניידים לעיתים לטובת מתן דוחות, פנתה עמותת פרטיות ישראל לתנ"צ אילת אלישר, יועמ"ש המשטרה וטענה כי מדובר בפגיעה בפרטיות המפגינים. במכתב ששלחה העמותה לאלישר הוסיפה, כי הדבר בניגוד לפקודות המשטרה. "על המשטרה להקשיח את נהליה הפנימיים בנדון ו/או לרענן נהלים קיימים באופן שיבהיר במפורש כי יש להימנע מאיסוף כזה אלא במצבי חירום של צורך דוחק ובהעדר אמצעים משטרתיים ייעודיים זמינים", נכתב.

במכתב הוסיפה העמותה כי "אנו מצויים בתקופה מורכבת, מהמאתגרות הזכורות בתולדות המדינה, ובה מתערבבים מגפה ומשבר פוליטי זה בזה. אמון הציבור בפעולות של רשויות המדינה בכלל ומשטרת ישראל בפרט הולך ונשחק, ומתרבים החששות מפגיעה במרקם החיים הדמוקרטיים. בנסיבות אלה חובה כפולה לנהוג כחוק, ברגישות, בשקיפות ותוך כבוד לפרטיותם של האזרחים. באופן זה האמון הציבורי במוסדות השלטון, שהוא חיוני מאין כמותו דווקא כעת, יגבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ