חיות דחתה את בקשת המדינה לקיים דיון נוסף בהריסת בית הנאשם ברצח עמית בן יגאל

נשיאת העליון ביקרה את החלטת בג"ץ לבטל את צו ההריסה לביתו של ניזמי אבו בכר, אך קבעה שאין עילה לדיון נוסף כי לא חל כל שינוי בחוק בנושא. על החלטת השופטים מזוז וקרא כתבה הנשיאה כי "ניתן וראוי היה להגיע לתוצאה שונה"

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעצרו של אבו בכר בכפר הפלסטיני יעבד, ביוני
נטעאל בנדל

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, דחתה היום (חמישי) את בקשת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לקיים דיון נוסף בהחלטה לבטל את צו ההריסה לביתו של הפלסטיני הנאשם ברצח החייל עמית בן יגאל. חיות ביקרה את החלטת שופטי בג"ץ לבטל את הצו ההריסה לביתו של ניזמי אבו בכר, אך קבעה כי כיוון שלא חל כל שינוי בחוק הנוגע להריסות בתים, החלטתם תקפה ואין עילה לקיום דיון נוסף. 

"אף שבהחלט ייתכן כי ניתן וראוי היה להגיע לתוצאה שונה בנוגע להריסת בית המגורים של המפגע", נכתב בהודעת בית המשפט העליון, "טעות ביישום של הלכה קיימת אינה מקימה עילה לדיון נוסף". חיות ביקרה את קביעת השופטים מני מזוז וג'ורג' קרא, שהסתמכו בהחלטתם על העובדה כי בני משפחתו של אבו בכר לא היו מודעים למעשיו. לדבריה, "מודעותם או מעורבותם של בני משפחה במעשי המפגע - הגם שהיא נושאת משקל במכלול השיקולים שעל המפקד לשקול בבואו להפעיל את הסמכות המסורה לו בתקנה 119 (המאפשרת הריסת בתים, נ"ב) - אינה מהווה בשום אופן שיקול המכריע את הכף".

חיות ומנדלבליט בחיפה, בשנה שעברהצילום: ערן גילווארג

בפסק הדין שניתן באוגוסט כתב מזוז כי לאשתו ולשמונת ילדיו של אבו בכר "לא מיוחסת על ידי המשיבים מעורבות כלשהי במעשיו הנפשעים של אבי המשפחה - לא בסיוע, לא בידיעה על כוונתו לנקוט בפעולה, ואף לא תמיכה בדיעבד במעשיו". עוד כתב מזוז כי "המפגע עצמו נלכד ועומד לדין, וצפוי לרצות עונשי מאסר ממושכים, אם יורשע. מכאן שהפגיעה בבית מהווה בראש ובראשונה פגיעה באשתו ובילדיו שנותרו להתגורר בבית, ואשר הריסתו תותיר אותם חסרי קורת גג".

אבו בכר הואשם ביוני ברצח בן יגאל בכפר יעבד, הסמוך לג'נין. על פי האישום, אבו בכר שהה בדירתו בקומה העליונה בבניין בעל שלוש קומות שבו התגורר עם משפחתו. לקראת 4:30 שמע צעקות מבית שכנו ועלה לגג. תחילה הוא נעמד בחלק המזרחי של הגג, האזין לצעקות מכיוון ביתו של שכנו והבין כי כוחות הביטחון עורכים מעצרים.‎ בשלב זה, כתבה הפרקליטות, הוא הבחין בחיילים בשני טורים והחליט לקחת לבנה ולהשליכה מהגג לעברם. בן יגאל נהרג מפגיעת הלבנה בראשו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ