השוטר שירה למוות באיאד אל-חלאק יועמד לדין בכפוף לשימוע בגין המתה בקלות דעת

מהודעת מח"ש עולה כי השוטרים שוחחו עם אל-חלאק בחדר האשפה שבו נורה למוות, בטרם ירה בו השוטר בפעם השנייה. התיק נגד מפקדו של השוטר נסגר מחוסר אשמה. "המנוח לא היווה כל סכנה לשוטרים ולאזרחים שהיו במקום", נכתב בהודעת מח"ש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איאד אל-חלאק

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) הודיעה היום (רביעי) כי תעמיד לדין את השוטר שירה למוות באיאד אל-חלאק בירושלים. התיק נגד מפקדו נסגר מחוסר אשמה. אל-חלאק, בן 32, נורה למוות ב-30 במאי על ידי שוטר בעיר העתיקה. הוא היה בדרכו לבית הספר לחינוך מיוחד שבו למד ושוטרים חשדו בו, לדבריהם, שהוא מחבל. ממח"ש נמסר כי הודעה נמסרה למשפחתו.

בתיאור שנמסר בהודעת המחלקה נכתב כי השוטרים חשדו כי מדובר במחבל "לאור מאפיינים מסוימים בהתנהגותו". לאחר מרדף, ירה בו השוטר שצפוי להיות מואשם אף שמפקדו קרא לו לחדול. היה זה ירי ראשון באל-חלאק, ולאחר מכן, לפי ההודעה, ירה בו השוטר פעם נוספת - לאחר ששוחח עמו. במקום נכחה אשה המטפלת בו.

"בשלב זה נכנסו שוטרים נוספים למתחם, והשוטר החשוד צעק לעברו של איאד בעברית 'אל תזוז'. במקביל, אחד השוטרים שאל את איאד בערבית 'איפה האקדח', ואיאד שהיה פצוע מהירי הראשון התרומם והצביע לעבר האשה שהכיר ומלמל דבר מה. בתגובה לכך פנה השוטר לאשה ושאל אותה בערבית 'איפה האקדח?', והיא השיבה לו 'איזה אקדח?'. בשלב זה, ביצע השוטר החשוד ירי נוסף לעבר איאד".

ראנה אל-חלאק אוחזת בתמונתו של איאד בביתם במזרח ירושליםצילום: אלכס ליבק

בהודעת מח"ש נכתב עוד: "ההחלטה לשקול להעמיד לדין את השוטר היורה בחשד להמתה בקלות דעת התקבלה לאחר בחינת חומר הראיות, נסיבות ביצוע הירי וניתוח מעמיק של ההיבטים המשפטיים של האירוע. בין היתר נבחנו מכלול נסיבות האירוע, לרבות העובדה שהמנוח לא היווה כל סכנה לשוטרים ולאזרחים שהיו במקום, שהשוטר ביצע ירי שלא בהתאם לפקודות המשטרתיות, המוכרות לו היטב, ולא נקט בחלופות מידתיות יותר שעמדו לרשותו. מנגד, נלקחה בחשבון גם העובדה שהשוטר ביצע את הירי לאחר שהתעורר חשד כי מדובר במחבל, כאמור, ואת העובדה כי הירי בוצע תוך כדי פעילות מבצעית בגזרה מורכבת". המתה בקלות דעת היא עבירה שהעונש המירבי עליה הוא 12 שנות מאסר.

סנגוריו של השוטר, עורכי הדין אפרת נחמני בר ואלון פורת מסרו בתגובה: "אין לנו ספק שההחלטה תשתנה לאחר שימוע. אין חולק  שהשוטר ומפקדו קיבלו הכוונה משוטרי מחוז ירושלים כי הפלסטיני הנמלט הנו מחבל חמוש ומסוכן, דבר שהוביל את השניים להצטרף למרדף שנוהל אחריו במטרה למנוע פיגוע ומסע הרג. מפקד האירוע עצמו ירה פעמיים לעבר גופו של המנוח במהלך המרדף. הירי בוצע לאור תמונת המצב שנמסרה לשוטר, חייל צעיר בתחילת דרכו, לנוכח תנועה חשודה שביצע המנוח. מדובר בטרגדיה, אבל לא בעבירה פלילית. מטבע הדברים, אירועים מבצעיים דורשים קבלת החלטות מהירה, הרבה פעמים לאור תמונת מצב חלקית או שגויה. לא יעלה על הדעת שכל טעות (בחוכמה שבדיעבד) באירוע מבצעי תהפוך חיילים ושוטרים המסכנים חייהם למען בטחון המדינה לנאשמים".

עורכי דינו של מפקד כוח מג"ב, אורון שוורץ ויוגב נרקיס ממשרד שוורץ-נרקיס ושות' מסרו: "החלטת מח"ש מתיישבת היטב עם נסיבות האירוע, מתיישבת עם ידיעתו של מרשנו כי הוא מצוי במרדף כנגד מה שנתפס בעת האירוע כמפגע, ובעיקר מתיישבת עם תפקודו המקצועי והבנתו כי השתלט על האירוע והורה לחדול אש טרם הירי הקטלני. לבנו עם משפחת ההרוג. זו אכן טרגדיה איומה, ומבהירה את מצבנו הקיומי השברירי על חבית חומר הנפץ המזרח תיכונית".

שר המשפטים אבי ניסנקורן מסר בתגובה להחלטה: "‏פרשת הריגתו של איאד אל-חלאק היא טרגדיה נוראה. אין דבר שיקל על כאב המשפחה. לצד דאגה וגיבוי לכוחות הביטחון המגינים עלינו בגופם, עלינו לדאוג שלא תהיה חריגה מאמות המידה המוסריות הבסיסיות. אני מברך על הטיפול המקצועי בנושא, נמשיך לקדם את הרפורמה במח"ש לטובת עשיית צדק ולטובת הציבור".

ב"הארץ" פורסם כי שוטר מג"ב מפקד הכוח במרדף אחר איאד אל־חלאק, העיד כי הוא לא היווה סכנה ולא היה צורך לירות בו. מדברים שאמר השוטר למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), ושפרטים מתוכם הגיעו לידי "הארץ", עולה כי הוא קרא לשותפו לחדול מהירי. ואולם, שותפו לא שמע לו וירה ברובה האם־16 שלו שתי יריות למרכז גופו של הפלסטיני.

שלושה חודשים לאחר התקרית, בחודש אוגוסט האחרון, ביצעה המחלקה לחקירות שוטרים שחזור של הירי באל-חלאק. השחזור המצולם ארך כרבע שעה, ובמהלכו ליוו חוקרי מח"ש את החשוד המרכזי בפרשה לאורך מסלול המרדף אחר אל-חלאק ונכנסו לחדר האשפה שבו נורה. לאחר מכן נערך במקום שחזור עם החשוד השני בפרשה.

בחודש יולי האחרון הודיעה המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) כי אין תיעוד מצולם לירי באל-חלאק. הודעת מח"ש איששה את הדברים שאמר ל"הארץ" גורם המעורה בפרטי החקירה, ולפיהם אין תיעוד של הירי במצלמות האבטחה. זאת אף שבקטע הרחוב שבו רדפו השוטרים אחרי אל-חלאק יש לפחות שבע מצלמות, ושתיים מהן נמצאות בחדר האשפה שבו הסתתר אל-חלאק. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ