המשטרה תפצה ב-30 אלף שקלים מפגין שנעצר סמוך לבית היועמ"ש

בית משפט השלום בבת ים קבע כי החלטת המשטרה לעצור את המפגין אורן סימון למשך לילה "התקבלה בצורה רשלנית", ועלה ממנה "ניחוח לא נעים של מעצר מניעתי או ענישה הרתעתית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סימון בפתח תקוה, בשנה שעברה

בית משפט השלום בבת ים הורה אתמול (שלישי) למשטרת פתח תקוה לפצות ב-30 אלף שקל מפגין שנעצר סמוך לביתו היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ב-2017. המפגין, אורן סימון, נעצר בגין הפרעה לשוטר והפרעה לסדר הציבורי לאחר שעמד עם שלט מחאה בנתיב הליכתו של היועמ"ש לבית הכנסת, והוחזק לילה בבית הכלא הדרים. סימון תבע את המשטרה על מעצר שווא והשופטת השלום אידית קליימן-בלק פסקה אתמול לטובתו. היא קבעה כי החלטת המעצר על ידי תחנת פתח תקוה "התקבלה בצורה רשלנית מבלי שנשקלו כל השיקולים הדרושים לדבר, אותם שומה היה על מקבל ההחלטה לשקול בהתאם לסמכויות המוקנות למשטרה בחוק המעצרים, וככזו לוקה בחוסר סבירות".

במהלך המשפט העיד מפקד תחנת פתח תקוה דאז, ניצב משנה ברק מרדכי (אז סגן ניצב), כי החליט לעצור את סימון ללילה כדי שתנאי שחרורו ייקבעו על ידי בית משפט - ולא על ידי המשטרה, זאת כי "בחקירה שלו הוא לא ראה בפעולות שביצע כל עבירה והוא התנהל כאחד שלא מכיר בסמכות הלגיטימית שלנו להתנות לו תנאים". על כך קבעה השופטת קליימן-בלק: "נימוק זה למעצרו של אדם, מבלי שנשקלו מבחינה עניינית השיקולים המנויים בחוק המעצרים, לא יכול לעמוד. בנימוק זה יש ניחוח לא נעים של מעצר מניעתי או ענישה הרתעתית במטרה לחנך או ללמד את התובע 'הסורר', לקח על כך שאינו מקבל את מרות המשטרה, תוך הפעלת כוח אכיפה מעבר לנחוץ באופן לא מידתי".

הפגנה נגד מנדלבליט ליד ביתו בפתח תקוה, במאי האחרוןצילום: תומר אפלבאום

סימון נעצר במאי 2017, אז הגיע אל כיכר גורן בפתח תקוה, הסמוכה לביתו של מנדלבליט, ונשא שלט ובו פסוק מספר ישעיהו, שהפך מזוהה עם אנשי המחאה נגד היועמ"ש באותם ימים: "איכה היתה לזונה, קריה נאמנה, מלאתי משפט, צדק ילין בה-ועתה מרצחים...". שוטר שהיה במקום ביקש ממנו להתפנות, ולאחר שסירב נלקח לתחנת המשטרה. מפקד התורן הורה לעצור אותו וסימון נלקח ללילה בכלא. הוא שוחרר ביום שאחרי, ולא הוגש נגדו כתב אישום.

עורכי הדין שהגישו את התביעה בשמו של סימון, דניאל חקלאי ויובל יועז, מסרו בתגובה: "מעצרו של אזרח למשך 18 שעות אך ורק מפני שהפגין בשקט בכיכר מרכזית בלב עיר, הוא דבר בלתי נתפס. בית המשפט הבהיר אתמול למשטרת ישראל שישנו מחיר לפגיעה חמורה בזכויות אדם ואזרח. על רקע מעצרי שווא, אלימות שוטרים, חקירות הפחדה ומעצרי בית מופרכים של מפגינים שומרי חוק בחודשים האחרונים, אנחנו מבקשים להדגיש את חשיבותו העצומה של פסק הדין וכן את הצורך בכך שכל שדרות הפיקוד במשטרת יפנימו שתפקידם הוא לשמור על המשטר הדמוקרטי, שלטון החוק וזכויות האדם והאזרח - ולא להטיל אימה על מי שבוחרים להפגין נגד השלטון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ