עובש בקירות ופשפשים במיטות: תיעוד מכלא איילון מציג תנאי מחיה ירודים

בתיעוד מבית הסוהר נראים פשפשים במיטות, עובש על הקירות ומים שדולפים מהמקלחות. התנאים לצד מגבלות הקורונה הביאו בשבועות האחרונים לשיא במתיחות בקרב אסירים, עד כדי התארגנויות לשביתות ולמרידות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בקבוק שמכון את זרימת המים מהקיר בכלא איילון, שלשום

תיעוד חדש מכלא איילון מציג את תנאי המחיה הירודים של האסירים השוהים בו: בתצלומים משלשום (ראשון) אפשר לראות פשפשים במיטות, שירותי "בול קליעה", עובש על הקירות, מים שדולפים מקירות המקלחות ואסירים שמניחים בקבוקים כדי לכוון את הזרם. את התמונות תיעדה חברת הכנסת מיקי חיימוביץ' במהלך ביקור פתע שערכה בכלא. חיימוביץ' הגיעה לביקור עם ח"כ משה ארבל מש"ס והשניים שוחחו עם אסירים שהתלוננו על מצוקותיהם. בין היתר ביקרו השניים גם בתאים המשמשים למעבר בין בתי הכלא לבתי המשפט - שם תועדו התנאים הקשים ביותר.

"תאי המעבר הם בעצם תחנה זמנית בזמן קורונה לאסירים שמגיעים מבחוץ וזקוקים לתקופת בידוד וגם לאסירים שמוסעים לדיונים בין בתי כלא. המראה של התאים האלה לא קל", אמרה חיימוביץ' והוסיפה: "כיוון שמדובר בתאים לא קבועים, הם מבחינה פיזית במצב הגרוע ביותר. מזרנים שורצי פשפשי מיטה ומקלחות שבורות. האסירים אמורים לעבור שתי בדיקות קורונה במהלך שבועיים, אך לעיתים הדבר מתמהמה, מה שמביא לכך שאנשים שוהים בתנאים הקשים האלה זמן ארוך יותר".

שירותים בכלא איילון, שלשוםצילום: ח״כ מיקי חיימוביץ
ידי אסיר עם סימני עקיצות בכלא איילון, שלשוםצילום: ח״כ מיקי חיימוביץ

לדברי חיימוביץ', "המצב אף מחריד יותר בתאי ההרחקה שבהם מושמים אסירים שעברו עבירות משמעת. זהו אמצעי ענישה, אבל בתנאים שאינם ראויים לבני אדם. גם באגף רגיל של אסירים ששוהים בהם שנים חזרה הטענה על הפשפשים ונראה שהיצורים הזעירים האלה הם אולי אחת הבעיות הקשות ביותר שניצבות בפני השב"ס ודורשת פתרון".

ארבל אמר: "התמונות הקשות שראינו בביקור הפתע בכלא איילון ובאגף המעברים עדיין צרובות בזכרוני". הוא הוסיף כי "המצב שבו ביקורת שנתן מבקר המדינה עדיין לא מתוקנת הוא מציאות בלתי נסבלת. לצד יו״ר ועדת הפנים נמשיך לצמצם את התופעות הקשות הללו עד למיגורן".

כיור בכלא איילון, שלשוםצילום: ח״כ מיקי חיימוביץ

יוני יהב, אסיר לשעבר שמוביל כיום מאבק בשב"ס בנוגע לתנאי האסירים, אמר לאחר הביקור כי "המצב בבתי הסוהר כיום הוא רמיסת זכויות אדם. מערכת הרפואה שלא מפוקחת על ידי משרד הבריאות פועלת מתחת לכל ביקורת". לדבריו, "הצפיפות גואה, חום אימים ללא מיזוג אוויר ופשפשי מיטה בכל מקום, ושב"ס ממשיך להתנהל בסודיות מוחלטת. אנשים היום לא מבקשים עוד ארבעה מטרים וחצי, הם מבקשים עוד סנטימטרים. המתיחות צוברת תאוצה ולכן גם האירועים האלימים מתגברים. אפשר רק לדמיין מה קורה בחום עז או בקור קשה כשאין ביקורי משפחות והמתיחות רק עולה".

התנאים בבתי הסוהר לצד מגבלות הקורונה הביאו בשבועות האחרונים לשיא במתיחות בין אסירים, עד כדי התארגנויות לשביתות ולמרידות. בשבוע האחרון התרחשו עימותים אלימים בין אסירים בכלא אשל לסוהרים. עד היום לא יישם שב"ס את פסק הדין של בג"ץ לספק ארבעה מטרים וחצי לכל אסיר וכיום רק כמחצית מהאסירים מקבלים מרחב כזה.

בשב"ס הגבילו למכירה כמה מוצרים בחנויות בבתי הסוהר, ובהם סוגי שמפו ומוצרי מזון. בימים האחרונים התקיימו הערכות מצב בשב"ס ובשלב זה מתכוונים להקל על האסירים שלא יצאו לחופשות ולא קיבלו ביקורי התייחדות ממארס. בין היתר מסתמן כי שב"ס יתיר יציאה לחופשות של אסירים כפוף לבדיקות קורונה, אולם עד כה טרם התקבלה החלטה בנושא. "ברור שהאסירים נמצאים בסיר לחץ כבר תקופה ארוכה", אמר מקור בארגון. "חייבים למצוא דרך לתת להם לשחרר את הקיטור כי גם התנאים, גם היעדר הקשר עם העולם החיצון וגם החשש מהקורונה עלולים להוביל להתפוצצות". 

משב"ס נמסר בתגובה כי "הטענות בדבר מצב המבנים הישנים מוכרות וניכרות גם בצילומים הממוקדים של אגף ישן בבית הסוהר". בארגון בירכו על ביקורם של חיימוביץ' וארבל, ואמרו כי הח"כים ציינו "את הניסיונות של שב״ס לשפר את תנאי מחיית האסירים תוך שימוש ביכולות פנימיים של הארגון לאורך השנים. ושב"ס ימשיך באמצעות משאביו הפנימיים לשפר את תנאי המחייה לכלואים כל העת,  אך בטוחנו שיישום החלטות הממשלה והעברת תקציבים ראויים לבינוי של מתקני כליאה חדשים במדינת ישראל יהוו שינוי בתפיסה החברתית, בחשיבות שתינתן לשיקום האסירים ובמתן הזדמנויות מכובדת עבור האסירים עם חזרתם לחברה בתום ריצוי עונשם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ