יו"ר הקואליציה מיקי זוהר נחקר במשטרה בחשד לסחיטה באיומים של מנדלבליט

בחודש שעבר איים מיקי זוהר על מנדלבליט, ואמר ברדיו כי אם היועץ לא יתפטר מתפקידו ויבטל את כתבי האישום נגד נתניהו, ייחשפו הקלטות שלו. היום אמר כי חקירתו היא "יום עצוב לדמוקרטיה" וכי בדבריו ברדיו הביע את "קולם של רבים שלא יכלו לזעוק"

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר, בינואר
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), נחקר היום (חמישי) במשטרה בחשד לסחיטה באיומים של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. בניגוד לחקירות אחרות של נבחרי ציבור, החקירה של זוהר לא נערכה בלהב 433, וניהולה הוטל על צוות ייעודי שהוקם על ידי אגף החקירות במשטרה. בפועל נחקר זוהר בידי חוקרים של מחוז מרכז וחקירתו התקיימה בנקודת המשטרה בשוהם, ואושרה בידי פרקליטות המדינה. עם סיום החקירה, שנמשכה כחמש שעות, הוא שוחרר ללא תנאים מגבילים.

בחודש שעבר איים זוהר על מנדלבליט בראיון לרדיו 103FM. הוא אמר כי אם היועץ לא יתפטר מתפקידו ויבטל את כתבי האישום נגד נתניהו, ייחשפו הקלטות שלו. "אני מבטיח לכם שעוד ייחשפו בקרוב דברים, תהיה פה רעידת אדמה. לא תהיה שום ברירה לאביחי מנדלבליט אלא להתפטר מתפקידו ולבטל את כתבי האישום נגד נתניהו", אמר זוהר. "יש פה רעידת אדמה, תהיה פה רעידת אדמה גם בשבועות הקרובים, ואני מודיע לכם - אם מנדלבליט לא יתפטר מתפקידו ויבטל את כתבי האישום תהיה פה רעידת אדמה". כשנשאל אם זה איום, אמר זוהר: "לא, זו הבטחה".

לאחר ההתבטאות הזו, אמר מנדלבליט כי "כל ניסיון להלך אימים באמצעות איום על חשיפת חומרים מכפישים וכיוצא באלה - נדון לכישלון". הוא הבהיר כי הוא לא יהיה מעורב בטיפול בתלונה שהוגשה בעניין, על ידי עו"ד גונן בן יצחק. התלונה הועברה לטיפולה של המשנה לפרקליט המדינה, נורית ליטמן. במשרד המשפטים הבהירו היום כי מנדלבליט לא התלונן נגד זוהר ולא התבקש למסור עדות.

זוהר אמר היום לאחר חקירתו כי זהו "יום עצוב לדמוקרטיה שלנו". "נקראתי לחקירה במשטרה בעניינו של מנדלבליט. לא אסתיר מכם את העובדה שהופתעתי, בטח לאור העובדה שמדובר בחקירת השתקה שמתבססת על הבעת עמדה בראיון רדיו. לעניות דעתי זו חקירה הזויה כנגד נבחר ציבור בכלל, וכנגד נבחר ציבור מהימין בפרט".

מנדלבליט בטקס פתיחת שנת המשפט, בספטמברצילום: מגד גוזני

הוא הוסיף כי כשאמר ברדיו כי ייחשפו הקלטות של מנדלבליט אם הוא לא יתפטר, "הבעתי את קולם של רבים שלא יכלו לזעוק, אני זה שזעקתי במקומם נוכח העוול הנורא שנגרם לנו בשנים האחרונות". הוא אמר כי חקירתו היא "תופעה מסוכנת של ניסיונות השתקה של מחנה שלם. תופעה שמקומה במשטרים חשוכים". השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה יצא להגנתו של זוהר. ואמר כי חקירתו של יו"ר הקואליציה היא "תעודת עניות למשטרה, ליועמ"ש ולפרקליטות" ו"פשוט בושה".

בפרקליטות אישרו את החקירה לאחר שסברו כי התבטאויותיו של זוהר חורגות מההגנה שמקנה לו חוק חסינות חברי הכנסת. לפי החוק, "ח"כ לא ישא באחריות פלילית או אזרחית ויהיה חסין בפני כל פעולה משפטית בשל הצבעה, או בשל הבעת דעה בעל פה או בכתב, בכנסת או מחוצה לה, אם היו ההצבעה, הבעת הדעה או המעשה במילוי תפקידו או למען מילוי תפקידו". יחד עם זאת, לחברי כנסת יש חסינות בפני הגשת כתב אישום נגדם והדבר כפוף לאישור היועמ"ש -  או במקרה זה, למשנה לפרקליט המדינה אשר מטפלת בתיק. בכירים במערכת אכיפת החוק העריכו היום כי הסיכויים להגשת כתב אישום נגד זוהר אינם גבוהים.

מהמשטרה נמסר: "במשטרת ישראל מתנהלת חקירה שעניינה חשדות הנוגעים לעבירה של סחיטה באיומים, במסגרתה נחקר במהלך היום נבחר ציבור. החקירה מתנהלת באישור וליווי פרקליטות המדינה. מעבר לאמור ומטבע הדברים לא נוכל להרחיב בפרטים נוספים מחקירות מתנהלות".

זוהר התייחס באותו ראיון להקלטות שפורסמו יום קודם לכן בחדשות 12, ובהן נשמע מנדלבליט משוחח עם ראש לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, לפני כחמש שנים. בהקלטות אמר מנדלבליט כי הוא מעריך שפרקליט המדינה לשעבר שי ניצן נמנע במכוון מלקבוע כי התיק נגדו בפרשת הרפז נסגר בעילה של חוסר אשמה.

ב"הארץ" פורסם זמן קצר לאחר הראיון של זוהר כי נוה אמר לכמה אנשים שיש לו הקלטות נוספות, מזיקות יותר, של מנדלבליט, אך בינתיים הוא נוצר אותן. ייתכן שכמה מהן מכילות את דעתו של היועץ, מודל 2017, על האנשים שעובדים איתו, כמו גם על תיקי האלפים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ