נתניהו הודיע לבג"ץ כי הוא מתנגד להסדר ניגוד העניינים שגיבש היועמ"ש

לפי ראש הממשלה, החוק אינו מעניק ליועמ"ש סמכות לקבוע אם מתקיים ניגוד עניינים בנושא כזה או אחר. נתניהו מתנגד גם לאיסור להתערב במינוי שופטים לבית המשפט העליון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו, היום

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (חמישי) לבג"ץ כי הוא מתנגד להסדר ניגוד העניינים שגיבש היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. בג"ץ נדרש לנושא בעקבות עתירה של התנועה לאיכות השלטון בדרישה להחיל הסדר ניגוד עניינים על ראש הממשלה. שופטי העליון יידרשו להכריע אם העתירה התייתרה בעקבות ההסדר שגיבש היועמ"ש, או אם יש לדון בה עקב התנגדותו של נתניהו.

לפי חוות הדעת שפרסם מנדלבליט השבוע, נתניהו אינו יכול לקבל החלטות בנוגע למינויים במערכת אכיפת החוק ובמערכת בתי המשפט ולעסוק בענייניהם של עדים או נאשמים אחרים או בחקיקה שעשויה להיות לה השפעה על ההליך נגדו. כמו כן, הוא לא יוכל לעסוק בכמה תחומים הנמצאים באחריות משרד התקשורת. מבחינת מנדלבליט, מדובר בהסדר סופי שאינו דורש הסכמה של נתניהו.

מנדלבליט עם פרסום כתב החשדות נגד נתניהו, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

בעמדת ראש הממשלה, שהוגשה לבג"ץ על ידי עורכי דינו מיכאל ראבילו, רועי שכטר ואופק ברוק, נכתב כי החוק "אינו מעניק ליועץ המשפטי לממשלה סמכות לקבוע אם מתקיים 'עניין אישי' (ניגוד עניינים, נ"ב) בנושא מסוים. הגורם שעליו לקבוע אם מתקיים 'עניין אישי' בעניין כזה או אחר הוא ראש הממשלה בענייננו, ולא היועץ המשפטי לממשלה".

עוד מתנגד נתניהו לאיסור שקבע היועמ"ש לעסוק בהליכי מינוי או במעמדם של בעלי תפקידים במערכת אכיפת החוק. "ראש הממשלה סבור כי אין מקום להגבלות האמורות בסעיף בחוות הדעת המתייחסות למעורבות בשיטת מינויים", נכתב, "מדובר בנושא שהוא חלק חשוב מההסכם הקואליציוני ומהמחלוקת הפוליטית בכנסת, והטלת מגבלות על ראש הממשלה בנושא זה תפגע במימוש רצון הבוחר".

אוחנה ונתניהו בכנסת, ב-2018צילום: אוליבייה פיטוסי

עוד כתבו עורכי דינו של נתניהו כי הוא מתנגד להגבלות בנוגע "למעורבות בכל הנוגע למעמדם ולמילוי תפקידם של הגורמים (במערכת אכיפת החוק, נ"ב)". לתפיסתו, "אין כל מניעה שראש הממשלה יוביל מהלך של פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה הבא מתפקיד ראש התביעה הפלילית. מדובר בסוגיה עקרונית שאינה קשורה כלל ועיקר להליך הפלילי כנגד ראש הממשלה". הם הוסיפו: "אין כל היגיון וכל סיבה למנוע מראש הממשלה ויו"ר תנועת הליכוד את העיסוק בנושא. פגיעה כזו תפגע גם היא בזכויות דמוקרטיות בסיסיות".

התנגדות נוספות הועלתה נגד מגבלת היועמ"ש כי נתניהו לא יתערב במינוי שופט לבית המשפט העליון. "אין כל סיבה להטיל על ראש הממשלה מגבלות מעבר למגבלות החלות על שרים אחרים", נכתב. לפי נתניהו, "אם שופט מסוים יסבור כי אינו יכול להשתתף בדיון הנוגע לראש הממשלה משום שמונה בתקופת כהונתו של ראש הממשלה, חזקה עליו שיפסול את עצמו מלדון בעניינו ואין כל מקום להטיל על ראש הממשלה מגבלות בשל חששות כה רחוקים מסוג זה".

לפי חוות הדעת של מנדלבליט, נתניהו לא יוכל לעסוק בסוגיות הכלולות בהסדר ניגוד העניינים גם באמצעות אחרים: "עליו להימנע מלפעול בעניינים אלו באמצעות גורמים מטעמו, ועליו להימנע מלהפעיל את השפעתו על בעלי התפקידים המוסמכים לטפל באותם נושאים". בחודש שעבר דיווח "הארץ" כי הסדר ניגוד העניינים של נתניהו יחול למעשה גם על השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ועל בכירים בלשכתו, שיקבלו מהיועץ הנחיות ברוח זו.

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר: "לפני חצי שנה בלבד עמד נתניהו בבית המשפט והתחייב שיחתום על הסדר ניגוד עניינים. צר לנו לגלות הערב שגם אז היה מדובר בעוד אמירה שלא מתכתבת עם המציאות. לא בכדי הגשנו את העתירה הזו, ואנו נעמוד בבית המשפט על כך שהסדר זה ייחתם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ