לבקשת היועמ"ש, בג"ץ ידון בהסדר ניגוד העניינים של נתניהו

בתחילה סבר מנדלבליט כי פרסום ההסדר בשבוע שעבר ייתר את העתירות שדרשו להגביל את מעורבות נתניהו במערכת אכיפת החוק. לאחר שרה"מ טען כי ההסדר יפגע בעבודת הממשלה, כתב היועץ כי "יש צורך בבירור הנושא"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט לאחר החלטתו על הגשת כתב האישום נגד נתניהו, בשנה שעברה

לבקשת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בג"ץ ידון בהסדר ניגוד העניינים שגובש לראש הממשלה בנימין נתניהו. מנדלבליט ביקש מבג"ץ לדון בהסדר, בניגוד לעמדתו המקורית, לאחר שנתניהו הודיע כי הוא מתנגד לו. מנדלבליט אסר בשבוע שעבר על נתניהו לעסוק במינויים במערכת אכיפת החוק ובמערכת בתי המשפט ובדברי חקיקה אשר עשויים להשפיע על ההליך המשפטי נגדו. בתחילה טען היועץ כי העתירות הנוגעות לניגוד העניינים של נתניהו התייתרו עם פרסום ההסדר.

ביום חמישי הודיע נתניהו לבג"ץ כי הוא מתנגד לחלק גדול מהמגבלות שהוטלו עליו בהסדר, בהן איסור לעסוק במעמדו של היועץ המשפטי לממשלה ואיסור להתערב במינוי שופטים לבית המשפט העליון. בג"ץ נדרש לנושא בעקבות עתירה של התנועה לאיכות השלטון בדרישה להחיל הסדר ניגוד עניינים על ראש הממשלה. שופטי העליון יידרשו להכריע אם העתירה התייתרה בעקבות ההסדר שגיבש היועמ"ש, או אם יש לדון בה עקב התנגדותו של נתניהו.

נתניהו בפתיחת משפטו בבית המשפט המחוזי בירושלים, במאיצילום: עמית שאבי

"מדובר בנושא שהוא חלק חשוב מההסכם הקואליציוני ומהמחלוקת הפוליטית בכנסת, והטלת מגבלות על ראש הממשלה בנושא זה תפגע במימוש רצון הבוחר", כתבו עורכי דינו של ראש הממשלה. בעמדת נתניהו נטען גם כי החוק אינו מעניק ליועמ"ש סמכות לקבוע אם מתקיים ניגוד עניינים בנושא כזה או אחר. לדבריהם, הגורם שאמור להכריע בנושא הוא ראש הממשלה עצמו. 

בעקבות הודעת נתניהו, כתב היום (ראשון) מנדלבליט לבג"ץ כי "ככל שהמשיב 2 (נתניהו, נ"ב) אינו מקבל את חוות הדעת המחייבת, על פרטיה, לא ניתן לומר שהעתירות אינן אקטואליות, ונראה שיש צורך בהמשך בירורן". הוא ביקש לאפשר לו להגיש עמדה חדשה בנוגע לעתירות בעוד יומיים. 

לפי חוות הדעת של מנדלבליט, נתניהו לא יוכל לעסוק בסוגיות הכלולות בהסדר ניגוד העניינים גם באמצעות אחרים. "עליו להימנע מלפעול בעניינים אלו באמצעות גורמים מטעמו, ועליו להימנע מלהפעיל את השפעתו על בעלי התפקידים המוסמכים לטפל באותם נושאים", נכתב בהסדר. בחודש שעבר דיווח "הארץ" כי הסדר ניגוד העניינים של נתניהו יחול למעשה גם על השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ועל בכירים בלשכתו, שיקבלו מהיועץ הנחיות ברוח זו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ