רשימת המועמדים לפרקליט המדינה נסגרה; מנדבליט מתכוון להאיץ את המינוי

בין הבכירים שהגישו את מועמדותם המשנה לפרקליט המדינה שלמה למברגר ושופטת המחוזי מיכל אגמון גונן. היועמ"ש חושש שהממשלה תתפרק לפני השלמת המינוי ולכן בכוונתו לבחור מועמד בתוך כמה שבועות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
למברגר בכנסת, ב-2017

רשימת המועמדים לאיוש משרת פרקליט המדינה נסגרה בחצות, לאחר כשנה שבה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט משמש כממלא מקום. תשעה עורכי דין הגישו מועמדות לתפקיד: המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים שלמה למברגר, מנהל מחוז חיפה בפרקליטות עמית אייסמן, שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב מיכל אגמון גונן וירון לוי, סגן מנהלת מח"ש משה סעדה, עו"ד אייל בסרגליק, עו"ד טלי גוטליב, עו"ד עפר ברטל ועו"ד יעל תותחני.

לאחר שתיסגר הרשימה, ועדת האיתור בראשות מנדלבליט תבחר את המועמד המתאים ביותר ותביא את מינויו לאישור הממשלה. היועמ"ש חושש מפירוק הממשלה לפני סיום הליך המנוי ואמר לחברי הוועדה כי בכוונתו להאיץ את מיון המועמדים ולקבל החלטה תוך כמה שבועות. בוועדה חברים ממלאת מקום מנכ"לית משרד המשפטים סיגל יעקובי, נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ, נציג האקדמיה פרופ' אורן גזאל אייל, ונציגת עורכי הדין עו"ד רחל תורן.

מנדלבליט בהרצליה, בספטמברצילום: מגד גוזני

הליך המינוי מקודם על ידי כחול לבן, אך לא ברור כיצד ניתן יהיה לאשרו ללא הסכמת הליכוד. ההסכם הקואליציוני בין המפלגות קובע כי לא ימונו בכירים בשירות הציבורי - בהם פרקליט מדינה - כל עוד נמשך מצב החירום שעליו הכריזה הממשלה, ובמקום זאת תוארך כהונתם של ממלאי התפקיד הנוכחיים או של ממלאי מקומם. בנוסף, נקבע כי בתום תקופת החירום תוקם ועדה ממשלתית לקביעת כללים למינוי בכירים, שבה לשני הגושים יהיה משקל שווה. ועדה זו לא התכנסה מעולם, ולכן אין לכחול לבן סמכות למנות פרקליט מדינה.

בחודש שעבר אמר ל"הארץ" מקור בכחול לבן כי מפלגתו לא תסכים להקמת הוועדה הממשלתית לקביעת כללים למינוי בכירים, אף שהקמתה עוגנה בהסכם הקואליציוני. זאת, מכיוון שבמפלגה חושדים שבליכוד ינסו להשתמש בוועדה כדי להפוך את מינויי הבכירים לפוליטיים. 

כיום מנדלבליט ממלא מקום פרקליט המדינה לאחר שכהונתו של ממלא המקום הקודם, דן אלדד, הסתיימה ב-1 במאי, ובג"ץ מנע את הארכתה בצו זמני, עד להחלטה אחרת. נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן, קבע באוגוסט כי העובדה מנדלבליט נושא גם בסמכויות פרקליט המדינה היא מצב בעייתי ויש לשנותו. "מילוי משרה 'כפולה', יש בו כדי לפגוע בעצמאות המקצועית הנדרשת מכל אחד מנושאי התפקידים", הוסיף רוזן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ