ראש העיר אור עקיבא יעקב אדרי נעצר בחשד לקבלת שוחד

בית המשפט האריך את מעצרו של אדרי, לשעבר שר מטעם קדימה, וקבע כי הוא "עומד לכאורה בראש ההיררכיה העבריינית". לפי החשד, תלושים שהיו מיועדים לנזקקים בקורונה הגיעו אליו ואל עוזרתו לשעבר. בנוסף נעצרו עוד 12 אנשים בחשד לשוחד, מרמה והפרת אמונים

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדרי בבית משפט השלום בראשון לציון, היום
יהושע (ג'וש) בריינר

המשטרה עצרה הבוקר (שלישי) את ראש העיר אור עקיבא יעקב אדרי בחשד לעבירות שחיתות. בית משפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרו בשישה ימים. יחד עמו נעצרו בחשד לעבירות שחיתות עוד 12 בני אדם, בהם מנכ"לית לשעבר במשרד ממשלתי, עובדים בעירייה ואיש עסקים.

במשטרה מייחסים לאדרי עבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מס. אדרי חשוד כי קידם את ענייניהם של אנשי עסקים באור עקיבא תמורת הטבות שונות, בין היתר במכרזים ובדיונים בעירייה. לפי החשד, שוברי מזון בשווי עשרות אלפי שקלים שהיו מיועדים לנזקקים בתקופת הקורונה הגיעו לידי אדרי והעוזרת שלו לשעבר, אורלי יחזקאל.

אדרי בבית משפט השלום בראשון לציון, היוםצילום: אילן אסייג

השופט גיא אבנון כתב בהחלטתו כי חומר החקירה "מבסס חשד סביר הקושר את החשוד (אדרי, י"ב) למלוא העבירות המיוחסות לו". אבנון הוסיף כי אדרי "הוא זה שעומד לכאורה בראש ההיררכיה העבריינית, בגין סדרת מעשים שבוצעו לפי החשד לאורך תקופה ממושכת". השופט נימק עוד כי "ממצאים שנתפסו במהלך היום בשילוב דבריו של החשוד בחקירתו, מחזקים למצער חלק מהחשדות".

לפי החשד, חלק מהשוחד הועבר באמצעות יחזקאל, שניהלה את המשרד לפיתוח הנגב והגליל כשאדרי היה שר, שימשה כעוזרת האישית שלו ומקורבת אליו. היא חשודה בתיווך לשוחד עבור אדרי מבעלי העסקים, וכן בזיוף מסמך ובעבירות נוספות. במשטרה חושדים כי היא קיבלה מאנשי עסקים באור עקיבא הטבות שונות שיועדו לאדרי, בתמורה לקידום ענייניהם בעירייה. מעצרה הוארך עד יום ראשון.

אחד מהחשודים במתן שוחד הוא מאיר יורם, שעל פי המשטרה הוא איש עסקים שהעביר לאדרי, דרך יחזקאל, תלושי מזון תמורת אישור להרחבת גלריה שברשותו של יורם באור עקיבא, וכן תמורת קידום מיזמים נוספים שאליו היה קשור. סנגורו של יורם, עו"ד תמיר סננס, טען כי הוא לא קבלן אלא שכיר ואדם נורמטיבי שחלקו בפרשה קטן מזה של אדרי ויחזקאל - אולם בית המשפט האריך את מעצרו עד ליום ראשון.

אדרי, ב-2016צילום: עופר וקנין

עצור נוסף הוא יותם אשל, המשמש דובר בכמה גופים, שנעצר בחשד לעבירות של זיוף בפרשה. על פי החשד, אשל ניגש לכמה מכרזים בעירייה תוך זיוף מסמכים. מעצרו הוארך בשלושה ימים.

במהלך דיון הארכת המעצר עלה כי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 מקיימת מזה כשנה חקירה סמויה כנגד אדרי ובכירים אחרים בעיריית אור עקיבא. את החקירה מנהלת יאח"ה בליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה מחוז תל אביב והרשות למימון הלבנת הון ומימון טרור במשרד המשפטים. לטענת המשטרה, אדרי מעורב בכמה פרשות שחיתות נפרדות.

אדרי משמש כראש העיר אור עקיבא מאז 2013, וזו הקדנציה השנייה שלו בתפקיד. הוא היה ראש העיר גם בין 1989 ל-2003. בתווך, אדרי כיהן כחבר כנסת בשלוש כנסות, ראשית מטעם הליכוד ובהמשך מטעם סיעת קדימה. בנוסף, הוא החזיק במשרת שר בארבעה משרדים: בשנת 2006 שימש כשר הבריאות וכשר לפיתוח הנגב והגליל למשך שלושה חודשים וחצי, בין 2006 ל-2007 היה השר המקשר בין הממשלה לכנסת, ובין 2007 ל-2008 היה שר העלייה והקליטה. 

יחזקאל מכחישה את החשדות נגדה. המשטרה עיכבה שניים מבני משפחתה של יחזקאל בחשד למעורבות בעבירות. בסביבתה טוענים כי מעצרה ומעצר בני משפחתה נועד להפעיל עליה לחץ להעיד כנגד אדרי. עורך דינה, משה יוחאי, אמר היום כי "מדובר במעצר סרק ומקומם. המשטרה מנסה להפעיל לחץ בדמוי מעצר וזאת אך ורק על מנת שתמסור גרסה מפלילה כנגד נבחר ציבור".

עורכי הדין אורון שוורץ, יוגב נרקיס ואופירה סמבל, המייצגים את אחד החשודים, מסרו כי "חשדות לשחיתות יש אכן לחקור, ואולם דומה כי כריכתו של כל מי שמצוי בפריפריה של החשד אינה נכונה ומסבה לו נזק אדיר. אנו בטוחים כי פרשה זו תסתיים ללא גיבוש אישום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ