יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

הפרקליטות הגישה היום (שלישי) כתבי אישום נגד שני פעילים במחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. השניים, גונן בן יצחק ובר בנימין, הם הראשונים מאז פרוץ המחאה המועמדים לדין בשל פעילותם בהפגנות ושלא בגין תקיפת מפגינים אחרים. בכיר במשטרה אמר כי בקרוב יועמדו לדין פעילי מחאה נוספים.

כתבי האישום שהוגשו לבית משפט השלום בירושלים מייחסים לבן יצחק - מהפעילים הבולטים במחאה - הפרעה לשוטר ובהתקהלות אסורה, ובנימין מואשמת בתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות. הפרקליטות היא זו שהגישה את כתבי האישום נגד הפעילים, אף שלמשטרה יש סמכות להעמיד לדין בגין עבירות אלו. הנחיה שפרסמה המשנה לפרקליט המדינה נורית ליטמן קובעת כי רק הפרקליטות תעמיד לדין מפגינים בגין התקהלות אסורה, על מנת למנוע מהמשטרה להגיש כתבי אישום רבים נגד מפגינים וכדי שלא ייווצר אפקט מצנן על הפגנות.

כתב האישום נגד בן יצחק עוסק בתקרית שאירעה בתום הפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים בחודש יולי: הוא מואשם שנשכב תחת מכת"זית שנסעה לעבר המפגינים כדי לפזר אותם, וקרא למפגינים אחרים לרוץ לעברה "בכוונה למנוע את המשך התקדמותה ולסכל את השימוש בה". העונש המרבי בגין התקהלות אסורה הוא שנת מאסר. העונש המינימלי על הפרעה לשוטר הוא שבועיים מאסר והמקסימלי שלוש שנים.

בן יצחק משמש כעורך דינם של פעילי מחאה שנעצרים במהלך ההפגנות והוא מייצג באופן קבוע פעילים בדיונים מול המשטרה. ארגון "הדגלים השחורים" מסר כי "המשטרה רודפת באמצעות דורון ידיד (מפקד מחוז ירושלים) את מובילי המחאה נגד השחיתות". מתנועת "קריים מיניסטר" נמסר: "משטרת בלפור החלה את מסע הציד של ראשי המחאה. בחסות הפודל של אוחנה, דורון ידיד, אין קו אדום שהמשטרה לא חוצה בניסיון לדכא את המחאה".

מפגינה נעצרת במחאה בבלפור, בספטמברצילום: אוהד צויגנברג

בנימין, בת 29 מירושלים, מואשמת שריססה גז מדמיע לעבר שוטר שניסה לפנות אותה בתום הפגנה בספטמבר מול מעון ראש הממשלה בירושלים. לפי כתב האישום, קצין משטרה הודיע שההפגנה הסתיימה אך היא ופעילים נוספים סירבו להתפנות מהמקום. לאחר מכן, נכתב, היא ריססה את הגז על שוטר שניסה לפנותה בכוח. העונש המינימלי על תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות הוא שלושה חודשי מאסר והעונש המרבי הוא חמש שנים.

מהפרקליטות נמסר כי העובדה שכתבי האישום הוגשו על ידה מבטאת "מדיניות שנקבעה במטרה לאזן באופן ראוי בין זכות היסוד של כל אזרח להשתתף בהפגנות ולהתבטא באופן חופשי ובין האינטרס הציבורי בשמירה על ביטחון הציבור ורכושו, שלטון החוק והסדר הציבורי".

בסוף השבוע פורסם ב"הארץ" כי המשטרה ביקשה מהפרקליטות להגיש כתב אישום גם נגד ישי הדס מתנועת קריים מיניסטר ונגד פעילים מרכזיים נוספים שנחקרו בגין תקיפת שוטרים. חלק מהפעילים זומנו בימים האחרונים להשלמות חקירה במשטרת מחוז ירושלים, בגין אירועים שהתרחשו ביולי ובאוגוסט. בנוסף, בחודשים האחרונים המליצה המשטרה לפרקליטות להגיש עשרות כתבי אישום נגד מפגינים, רובם מהמחאה נגד נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ