משרד המשפטים מקדם: שופטים יעברו הכשרה לטיפול בתיקים של נפגעות מין

במסגרת הצעדים שמקודמים יוענק סיוע משפטי חינם לנפגעות עבירה גם במקרים של מעשים מגונים. הנפגעות לא יידרשו לספק ראיות והסברים אם לא ירצו להעיד מול הנאשמים בתקיפתן, והן יוכלו להביע את עמדתן לפני החלטה סופית על ביטול כתבי האישום בעניינן

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאה על אלימות נגד נשים בכיכר הבימה בתל אביב, בשבוע שעבר
יהונתן ליס

משרד המשפטים גיבש תיקוני חקיקה להרחבת זכויותיהן של נפגעות אלימות כחלק מהמאבק באלימות נגד נשים. שר המשפטים, אבי ניסנקורן (כחול לבן), הורה היום (שלישי) על קידום ההצעות השונות במסגרת היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים שחל השבוע. במסגרת הצעדים שמקודמים יוענק סיוע משפטי חינם לנפגעות ולנפגעי עבירה גם במקרים של מעשים מגונים, ותבוטל החובה על נפגעים להגיש בקשה מגובה בראיות אם ברצונם להימנע מעדות בנוכחות הנאשמים בתקיפה.

משרד המשפטים יפיץ בימים הקרובים את תזכירי החוק החדשים ואלה יקודמו בכנסת כפוף להסכמות בין הליכוד לכחול לבן. נוסף על תיקוני החקיקה הודיע ניסנקורן כי שופטים יוכשרו לטיפול בתיקים של נפגעות ונפגעי עבירות מין בתוך המשפחה, עבירות מין בתחום הפלילי וצורכיהם של נפגעות ונפגעי עבירות מין כחלק מהשתלמויות החובה שנערכות להם. "משבר הקורונה החמיר את תופעת האלימות בתוך המשפחה והעלה בעשרות אחוזים את מספר הפניות והבקשות לסיוע", אמר ניסנקורן. לדבריו, "בימים אלה, יותר מתמיד, עלינו לשים את המלחמה באלימות בחזית ולפעול לקידום זכותן של הנשים לחיות ובכבוד".

עוד מוצע כי בחוק זכויות נפגעי עבירה תעוגן זכות חדשה לנפגעות ולנפגעים להביע עמדה לפני קבלת החלטה סופית על ביטול כתב אישום שהוגש. תיקון אחר יקל לגבות עדות של מתלוננות ומתלוננים בשל עבירת מין שלא בפני הנאשם, כך שלא יהיה צורך לצרף לבקשה ראיות בכתב להוכחת הקושי במתן העדות בפני הנאשם.

חקיקה אחרת תאפשר תשלום מיידי של 10,000 שקל לנפגעות ולנפגעי עבירות מין בגירים שנפסק לטובתם פיצוי כספי. חוק הסיוע המשפטי יתוקן כך שיינתן סיוע משפטי חינם וללא מבחן זכאות כלכלית בהליכי תביעה אזרחיים על מעשים מגונים ומעלה (כיום המצב חל על עבירות אונס וחמורות מהן); כך גם בהליכי הגשת ערר על החלטה על הגשת כתב אישום ובהליכים פליליים שעניינם סחר בבני אדם. צעדים אלה מתווספים למהלכים נוספים שכבר מקודמים בכנסת: הצעת חוק למניעת אלימות כלכלית במשפחה, שמצויה בהכנה לקריאה שנייה ושלישית, וקידום תקנות למניעת הטרדות מיניות בספורט שיחייבו שחקנים בליגות מקצועיות לעבור הכשרה פעם בשנה.

השרה לשוויון חברתי ולגמלאים, מירב כהן (כחול לבן), מסרה: "במסגרת מאבקנו באלימות נגד נשים ובהגנה על זכויותיהן של נפגעי עבירות מין, פניתי לפני כמה חודשים לשר המשפטים אבי ניסנקורן עם שורה של יוזמות לתיקוני חקיקה. הסיבה לפניה היתה פרצות וקשיים רבים שזיהינו במצב הקיים. השר ניסנקורן, מתוך מחויבות אמיתית למאבק באלימות נגד נשים, הסכים לקדם רבות מהיוזמות שהצגנו ואף הוביל לתיקוני חקיקה נוספים בנושא. אני מברכת על המהלכים החשובים וגאה על השותפות האמיתית לדרך, שמצטרפת לקידום החקיקה המשותפת שלנו למניעת אלימות כלכלית במשפחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ