שני אחים נשלחו למאסר לאחר שהעבידו בכפייה את אחייניהם בני ה-13

אלמוג בן זכרי
בית משפט, אילוסטרציה
אלמוג בן זכרי

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר אתמול (חמישי) עונשי מאסר בפועל על שני אחים שהעבידו בכפייה את אחייניהם בני ה-13 במאפייה המשפחתית. השניים - אמג'ד גבור, בן 27, ואנואר גבור, בן 31, נשלחו לארבע שנים וחצי ולשנתיים וחצי בכלא, בהתאמה, והוטלו עליהם גם עונשי מאסר על תנאי ותשלום פיצויים של אלפי שקלים לנפגעים. הם הורשעו בעבירות של עבודה בכפייה ותקיפה, ואמג'ד הורשע גם בהתעללות.

על פי כתב האישום שבו הורשעו האחים, האחיינים עבדו שבעה ימים בשבוע במשך שעות רבות ולעתים במשך לילות שלמים במשך כשנתיים. לאחיינים לא ניתנו ימי מנוחה או הפסקות מסודרות, הם עבדו בשכר זעום ונעדרו מבית הספר. במהלך עבודתם הם הוכו וספגו התעללות נפשית כשלא ביצעו את עבודתם כנדרש, והושארו ללא השגחת מבוגר או אמצעי בטיחות. באחת הפעמים נגדעו חלקית שלוש אצבעות של אחד מהם, לאחר שנתפסו במכונה לחיתוך בצק.

הנאשמים הודו והורשעו במסגרת הסדר טיעון. בשלב הטיעונים לעונש, טענה התובעת בתיק, עו"ד מירב עמר כהן מפרקליטות מחוז דרום (פלילי) כי "הרוע והאכזריות גולמו במעשי הנאשמים שהיכו את הילדים שהיו נתונים תחת חסדיהם... הנאשמים במעשיהם פגעו בגופם ובנפשם של הקטינים, בכבודם ובתחושת הביטחון שלהם". עוד טענה, כי כפי שבמדינת ישראל מוקיעים את קיומם של נקמות דם, נישואיי קטינים, כך גם צריכה להיות הגישה ביחס לעבודת קטינים מתחת לגיל 14, ובפרט לעבודת קטינים בזמן שהם אמורים לשהות בבית הספר וללמוד בהתאם לחוק חינוך חובה.

השופטים אריאל ואגו, אריאל חזק ואלון אינפלד כתבו בגזר הדין, כי "יש לנקוט במבט יותר אובייקטיבי, לשפוט המעשים לפי ערכיה של מדינת ישראל, ולא ליתן משקל לתפיסה הסובייקטיבית במשפחת הנאשמים, המשקפת עמדות ערכיות - ארכאיות שאותן יש להכחיד".

השופט אינפלד הוסיף: "אין פסול בשיתוף מותאם של ילדים בעסק משפחתי, וחינוך מגיל צעיר לעבודה, אחריות וערבות הדדית. אולם, פער גדול יש בין חינוך לבין כפייה, בין עידוד לבין ענישה, בין עבודה מותאמת לילד ככלי חינוכי לבין עבודה שמטרתה השגת תפוקה כלכלית מעבודת ילדים, בין עבודה מעטה בימי החופשה הגדולה לבין עבודה לילית מפרכת ומסוכנת הבאה במקום לימודים". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות