נתניהו: התנהלות הוועדה לבחירת שופטים מצטרפת לליקויים במערכת אכיפת החוק

השרה רגב וח"כ מארק עתרו לבג"ץ נגד כינוס הוועדה אתמול, שבמהלכו נבחרו עשרות שופטים אף ששלושה מחבריה החרימו את הדיון. ראש הממשלה: "רוב הציבור מבין שצריך רפורמות יסודיות במערכת הזאת"

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בכנסת, בשבוע שעבר
נטעאל בנדל

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) כי כינוס הוועדה לבחירת שופטים אתמול ללא השרה מירי רגב וח"כ אוסנת מארק וח"כ צבי האוזר הוא חלק "משרשרת ארוכה של ליקויים במערכת אכיפת החוק". בישיבת סיעת הליכוד אמר נתניהו: "אני חושב שרוב הציבור מבין שצריך לעשות רפורמות יסודיות במערכת הזאת, וכך זה לא יכול להימשך. כולנו יודעים זאת".

בדבריו התייחס נתניהו למינוי עשרות שופטים אתמול בוועדה. רגב, מארק והאוזר סברו כי היעדרותם תמנע את כינוס הוועדה, אך חוות דעת של הייעוץ המשפטי במשרד המשפטים הכשירה את קיום הדיון וההצבעות. "בכל פעם שהדרג הנבחר רוצה למנות מישהו, המערכת המשפטית כובלת את ידינו בדרישה שנקיים עשרות דיונים", אמר נתניהו, "אבל אתמול הוועדה לבחירת שופטים בדקו 136 מועמדים בשלוש וחצי שעות. זה זמן ממוצע של שתי דקות למועמד". הוא הוסיף: "אמיר אוחנה ניסה לתקן אבל היינו בממשלת מעבר. אבל אנחנו צריכים רוב, אני מאמין שיהיה לנו רוב בכנסת הזאת ואם לא נצטרך לגייס אותו בדרכים אחרות".

לויןו וניסנקורן בכנסת, במאיצילום: עדינה ולמן/דוברות הכנסת

רגב ומארק עתרו היום לבג"ץ בדרישה להקפיא את מינויי השופטים ולבטל את הבחירה בהם. השופט ג'ורג' קרא הורה לשר המשפטים אבי ניסנקורן ולוועדה לבחירת שופטים להגיש עד מחר תגובה לבקשת רגב ומארק להקפיא את המינויים. קרא גם הורה להם להגיש בתוך שבוע תגובה לעתירה כולה. מינויי השופטים לא נכנסים לתוקף עד לטקס השבעה בבית הנשיא, שטרם נקבע.

מוקדם יותר היום האשים יו"ר הכנסת, יריב לוין, כי הוועדה לבחירת שופטים נהגה אתמול ב"חרפה אנטי דמוקרטית ודורסנית". לוין כתב כי "השופטים עושים בוועדה כבשלהם", והוסיף, "זה שיא חדש של שפל". הוא קרא ל"שינוי יסודי ואמיתי של מערכת המשפט", שיכלול בחירת שופטים בידי הרשות המחוקקת. "בחדרי חדרים, בלי פרוטוקול, בדילים שנתפרים מראש עבור אנשי שלומם ועכשיו גם בלי נציגי הכנסת, נבחרו בתהליך מזורז ופזיז עשרות שופטים שחירותם של אזרחי ישראל מופקדת עכשיו בידיהם".

לוין גם תקף את ימינה, שחבריה ביקרו את מפלגת הליכוד על כשלונה להשפיע על דיוני הוועדה אתמול. "מביך לראות את ציוצי השמחה והמתקפות על הליכוד מצד אנשי ימינה", כתב לוין, הציוצים האלה לא יכולים להסתיר את העובדה שבתקופת כהונתה של שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד, לא בוצע שום שינוי במערכת המשפט. שיטת המינויים הפסולה הונצחה, וחוץ מיחסי ציבור שהובילו להטעיית הציבור, השליטה המוחלטת של השופטים בתהליך נותרה כשהיתה". 

ח"כ מארק, חברת הוועדה, טענה היום כי ההחלטות שהתקבלו אתמול אינן תקפות. "יש סעיף שמדבר על הפורום המתאים לבחירת שופטים, הוא לא נתון לפרשנות", אמרה מארק בראיון לגלי צה"ל, "דקה לפני התפזרות הכנסת, שר המשפטים מבצע עוד ועוד מינויים על מנת לבצע מחטפים. לא ניתן לזה לקרות - נפנה לבג"ץ". מארק התייחסה לסעיף בחוק יסוד השפיטה, שלפיו "הוועדה רשאית לפעול אף אם פחת מספר חבריה, כל עוד לא פחת משבעה". עם זאת, חוות דעת של היועצת המשפטית למשרד המשפטים, לאה רקובר, הכשירה את כינוס הוועדה כל עוד רוב החברים נוכחים בישיבה. 

מארק ורגב החרימו את הישיבה בטענה שביקשו למנוע את בחירת השופט עבאס עאסי לבית המשפט המחוזי. מארק טענה בין היתר כי עאסי, המכהן כיום כשופט בית משפט השלום בירושלים, הוא "אנטי-ציוני". בעבר פסק עאסי נגד רגב בתביעת דיבה שהגישה נגד חדשות 13. קידומו של עאסי אושר בוועדה, יחד עם 60 שופטים נוספים שנבחרו לערכאות השונות, ללא העליון. האוזר נעדר מהישיבה לאחר שנשיאת העליון אסתר חיות ושר המשפטים אבי ניסנקורן לא קידמו איש משלושת המועמדים שהציע. בין היתר הציע האוזר למנות לשופט מחוזי את עורך הדין שלומי אברמזון, המיודד עם שר התקשורת יועז הנדל, שותפו של האוזר למפלגת דרך ארץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ