בית הדין העניק מעמד קבע לצ'ילה עזרא, מסמלי המאבק בסחר בנשים

עזרא הובאה לישראל בכפייה ב-1997 ואולצה לעבוד בזנות. מאז היא נאבקה להסדרת מעמדה בארץ מטעמים הומניטריים, ובקשתה נדחתה כמה פעמים. לאחר ההחלטה, שביצועה מעוכב עד לערעור, אמרה ל"הארץ": "מדובר ביום היסטורי"

ורד לי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עזרא בירושלים, ביוני
ורד לי - צרובה

בית הדין לעררים בירושלים קבע היום (רביעי) כי יינתן מעמד קבע בישראל לצ'ילה עזרא, קורבן לסחר בנשים המוכרת על ידי הרשויות. לבקשת רשות האוכלוסין וההגירה עוכב ביצוע פסק הדין בשבועיים. ברשות בוחנים אפשרות של הגשת ערעור על פסק הדין. 

עזרא, בת 44, נחטפה והובלה בכפייה מהונגריה לישראל ב-1997, כשהיתה בת 22, למטרות סחר בנשים. דרכונה נלקח ממנה והיא נסחרה לעבוד בזנות תוך שהיתה נתונה למשטר של אלימות והתעללות. לאחר שנחלצה מארגון הפשיעה שסחר בה היא הידרדרה לתעשיית הזנות המקומית, התמכרה לסמים ונישאה לאזרח ישראלי. השניים ניסו להסדיר את מעמדה במשרד האוכלוסין וההגירה.

ב-2015 מת בן זוגה של עזרא, ובקשתה לקבלת מעמד נדחתה והיא התבקשה לעזוב את הארץ. היא פנתה לוועדה ההומניטרית שבמשרד הפנים, שנתנה לה בחודש יוני השנה אשרת שהייה לשנה בלבד, אך דחתה את בקשתה לקבל מעמד קבע מטעמים הומינטריים. לאחר מכן עתרה עזרא לבית הדין לערערים.  

עזרא (במרכז) בהפגנה למענה מול בניין רשות האוכלוסין וההגירה בירושלים, ביוניצילום: אוהד צויגנברג

בפסיקתו היום כתב הדיין מרט דורפמן כי "מתן רישיון לישיבת קבע בישראל אינו תרופת פלא שביכולתה להגליד את פצעיה, אך סבורני כי יש בתושבות קבע כדי להעניק לעוררת את תחושת היציבות שהיתה חסרה לה במהלך חייה, נוכח כל מה שעברה בשל חטיפתה מהונגריה לישראל". עזרא אמרה היום ל"הארץ" כי מדובר ב"יום היסטורי עבורי ועבור הרבה נשים קורבנות סחר ובזנות שבית המשפט רואה אותן, והן לא שקופות עבורו. זאת החלטה שמשנה את חיי ואני מקווה שהיא תהיה גם נקודת מפנה לעוד קורבנות סחר שחיות כיום בישראל ללא מעמד".

עו"ד חן תירוש שייצגה את עזרא אמרה בתגובה לבקשת עיכוב הביצוע שהוציאה רשות האוכלוסין וההגירה כי "אין עילה לא משפטית ולא מוסרית לערער על פסק הדין". בתגובה להחלטת הדיין אמרה עורכת הדין כי "טוב לדעת שיש עוד רשויות בישראל שמסוגלות לחסד הומניטארי". איילת דיין, מהמטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, שהצטרפו להליכים במעמד ידיד בית המשפט, אמרה כי "ההחלטה לתת לעזרא מעמד היא ההחלטה המוסרית והצודקת והיא מהווה הכרה גם בסבלה וגם בתרומתה לחברה הישראלית".

סיפורה של עזרא נחשף לראשונה ב-2016 ב"הארץ". זה למעלה מ-12 שנים שהיא נקייה מסמים ומחוץ למעגל הזנות. כעת היא פועלת נגד תופעת הזנות, כאשר היא מרצה ועובדת במרפאת לוינסקי מטעם משרד הבריאות בסיוע לנשים בזנות. בנוסף, היא השתתפה בסרט התיעודי "זונה כמוני" (בימוי יעל שחר ושרון יעיש), המתחקה אחר חייה מתוך רצון שהציבור יתוודע לתופעה. דורפמן אף מפנה בפסיקתו את מבטו לתרומתה של עזרא: "נראה לי כי דווקא האינטרס הציבורי תומך במתן מעמד קבע לעוררת בישראל כדי שתמשיך לתרום מניסיונה הרב לצורך שיקומן של נשים נוספות", כתב. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ