בג"ץ דחה על הסף את עתירת רגב ומארק נגד מינויי השופטים שנבחרו בהיעדרן

חברות הכנסת, שהחרימו את ישיבת הוועדה טענו כי החוק אינו מאפשר לה להתכנס בהרכב של פחות משבעה חברים. שופטי העליון קבעו כי "לא נפל כל פגם בכינוס הוועדה, למרות היעדרותן המכוונת של העותרות"

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב, ביוני
נטעאל בנדל

בג"ץ דחה היום (שני) על הסף את העתירה שהגישו השרה מירי רגב וח"כ אוסנת מארק בדרישה לבטל את מינויי השופטים שנבחרו בהיעדרן. השופטים דפנה ברק-ארז, ג'ורג' קרא ועופר גרוסקופף קיבלו את עמדת משרד המשפטים, וקבעו כי "לא נפל כל פגם בכינוס הוועדה לבחירת שופטים, למרות היעדרותן המכוונת של העותרות מהדיון".

רגב ומארק, כמו גם חבר הכנסת צבי האוזר, החרימו את ישיבת הוועדה בשבוע שעבר, בניסיון למנוע את קידומו לבית המשפט המחוזי של השופט עבאס עאסי, שאותו הגדירו השתיים כ"אנטי-ציוני". לדבריהן, הן עשו זאת לאחר ש"הוברר לחברי הוועדה כי בכוונת יו"ר הוועדה (שר המשפטים אבי ניסנקורן), כמו גם שאר החברים בוועדה, לפעול בדרך כוחנית ואגרסיבית".

רגב, מארק והאוזר סברו כי היעדרותם מהישיבה תמנע את כינוס הוועדה, אך היועצת המשפטית למשרד המשפטים, לאה רקובר, קבעה כי אין מניעה לכך כל עוד רוב החברים בה נוכחים. לפיכך, הוועדה התכנסה בהרכב של שישה חברים מתוך תשעה - ניסנקורן, שלושה משופטי בית המשפט העליון ושני נציגים של לשכת עורכי הדין - ואישרה את קידומם של 61 שופטים, בהם עאסי.

בעתירה שהגיש בשם רגב ומארק ציטט עורך הדין אבי הלוי סעיף בחוק יסוד השפיטה, הקובע כי "הוועדה רשאית לפעול אף אם פחת מספר חבריה, כל עוד לא פחת משבעה". לפיכך, לדבריו, לא ניתן היה לכנס את הוועדה ללא שלושת חברי הכנסת. לפי חוות דעתה של רקובר, סעיף זה מתייחס למספר החברים בוועדה אך לא למספר הנוכחים בישיבותיה, בעוד שחוק בתי המשפט קובע כי "הצעת הוועדה על מינויו של שופט תהיה על דעת רוב חבריה שהשתתפו בהצבעה".

רגב מסרה בתגובה להחלטה: "בג"ץ דחה את עתירתנו נגד מינוי שופטים בשיטת ה'מנה חמה'. תיראו מופתעים". מארק צייצה בטוויטר: "תעשו פרצוף מופתע... יש עתירות שתלויות ועומדות חודשים ושנים. בזאת לקח לבג"צ שבועיים לסיים. בלי דיון, בלי מראית עין של כפיפות לחוק יסוד. בג"ץ שוב עומד גבוה על המקפצה ומראה לנו מי הריבון במדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ