שופטי בג"ץ ידונו בשבוע הבא בשידור חי בעתירות נגד חוק הלאום

הדיון ב-15 עתירות הקוראות לבטל את החוק יתקיים ביום שלישי בפני הרכב של 11 שופטים. בתחילת החודש הודיע מנדלבליט לבג"ץ כי הוא מתנגד להתערבות שיפוטית בחוק היסוד

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיון בהרכב מורחב בבית המשפט העליון, במאי
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

הדיון בעתירות נגד חוק הלאום, שיתקיים ביום שלישי בפני הרכב מורחב של 11 שופטי בג"ץ - יועבר בשידור חי באתר בית המשפט העליון. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע בתחילת החודש לבג"ץ כי הוא מתנגד להתערבות שיפוטית בחוק הלאום. לפי היועץ, התערבות של בג"ץ בחוק יסוד היא צעד שאין לו תקדים בהיסטוריה המשפטית של מדינת ישראל, והעותרים לא הצביעו על פגמים מהותיים בחוק הלאום אשר מצדיקים התערבות כזו.

הדיון ישודר במסגרת הפיילוט שעורך בית המשפט העליון במטרה להרחיב את עקרון פומביות הדיון. הדיונים שנבחרים לשידור הם כאלה שעוסקים בסוגיות תקדימיות או בעלות פרופיל ציבורי גבוה. זו הפעם השביעית שדיון ישודר במסגרת הפיילוט. 

משפטנים העריכו בעבר כי הסיכויים שבג"ץ יפסול את חוק הלאום נמוכים מאוד. עד היום, שופטי בג"ץ פסלו או דרשו לערוך תיקונים בחוקים רגילים, אך נזהרו מלהתערב בחוקי יסוד. בדיון בעתירות נגד חוק ההדחה - תיקון לחוק יסוד: הכנסת, שמאפשר לרוב של 90 ח"כים לפסול חבר כנסת מכהן - הגדירה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות תנאי לפסילת חוק יסוד. לדבריה, ניתן לפסול חוק יסוד כש"הוא שולל את ליבת הזהות הדמוקרטית של המדינה, ומזעזע 'את אמות הסיפים של המבנה החוקתי'". עד כה לא עשה בית המשפט שימוש בתנאי זה.

בין העותרים נגד החוק נמנים עורכי דין ואנשי אקדמיה יהודים וערבים, חבר הכנסת לשעבר אכרם חסון, שבעה בדואים המשרתים כקצינים בצה"ל, מפלגת מרצ, ארגון עדאלה בשם ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי, הרשימה המשותפת, ועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות, ראש העיר באקה אל-גרבייה, האגודה לזכויות האזרח, התנועה לטוהר המידות וחברי המועצה המקומית בדלית אל-כרמל.

הרכב השופטים נקבע על פי ותק השופטים בבית המשפט העליון. לפיכך, מי שישבו בהרכב הם הנשיאה אסתר חיות, המשנה לנשיאה חנן מלצר, והשופטים ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית, נעם סולברג, דפנה ברק-ארז, מני מזוז, ענת ברון, ג'ורג' קרא ודוד מינץ. אם הם לא יגיעו להחלטה בעתירות עד חודש אפריל, מועד פרישתם של מזוז ומלצר הנחשבים ליברלים, הם יוחלפו בשני שופטים אחרים בהרכב שידון בעתירות. על פי כללי הוותק, יהיו אלה השופטים יוסף אלרון ויעל וילנר, שמונו על ידי השרה איילת שקד ונחשבים לשמרנים.

מרבית טענות העותרים עוסקות בסעיף 7 לחוק הלאום, הקובע כי "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי, ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה". יישומו של סעיף זה עשוי להיות בעייתי, מחשש שיכשיר אפליה ויבטל בפועל את בג"ץ קעדאן, שקבע כי מדיניות החכרה של קרקעות ליהודים בלבד מהווה אפליה אסורה. בתחילת החודש פורסם ב"הארץ" כי סעיף זה בחוק היווה בסיס להחלטת בית משפט השלום בקריות לדחות עתירה של שני ילדים ערבים מכרמיאל, שדרשו להורות לעירייה להחזיר להם את התשלומים על הסעות למוסדות חינוך ערביים מחוץ לעיר, שבהם הם נאלצים ללמוד בלית ברירה.

הכנסת אישרה לפני שבוע בקריאה טרומית את עיגון ערך השוויון בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו - מהלך שיזמו כחול לבן, יש עתיד והרשימה המשותפת כדי לאזן את חוק הלאום. כחול לבן קידמה את תיקון החוק ללא תיאום עם הליכוד, בניגוד להסכמים הקואליציוניים. עם זאת, לא ברור מה יעלה בגורלה של הצעת החוק, שכן הנחת היסוד במערכת הפוליטית היא שהכנסת בדרכה להתפזר. במקרה כזה, כל עוד ההצעה לא תאושר קודם לכן בקריאה ראשונה, הליך החקיקה יצטרך להתחיל מההתחלה בכנסת הבאה. אם הכנסת תמשיך לכהן, המשך קידומה של ההצעת מותנה בסיכומים שיושגו בין כחול לבן לליכוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ