שלושה קרובי משפחה נורו למוות; מניין הנרצחים בחברה הערבית השנה עלה ל-95

בן 25 מבאקה אל-גרבייה נורה בחנות שבבעלותו, ושני דודיו נורו למוות בזמן שליוו את האמבולנס שפינה אותו לבית החולים. מניין הנרצחים בחברה הערבית הוא הגבוה ביותר זה 20 שנה לפחות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הירי ליד באקה אל-גרבייה, אתמול

שלושה קרובי משפחה נורו למוות אתמול (שישי) באזור באקה אל-גרבייה, לאחר שאדם פתח באש לעבר חנות בעיר ופצע אחד מהם. לאחר זמן קצר, נורו למוות שני דודיו של בעל החנות בזמן שליוו את האמבולנס שפינה אותו לבית החולים. מהמשטרה נמסר כי היא פתחה בחקירה. בכך עלה מניין הנרצחים בחברה הערבית השנה ל-95. זהו הנתון הגבוה ביותר זה 20 שנה לפחות, לפי בדיקת "הארץ" שמתבססת על נתוני המשטרה.  

לפי עדי ראייה, אלמוני פתח אתמול באש לעבר חנות בבאקה אל-גרבייה, ופצע אנושות את בעל החנות, אמיר אבו חסין, תושב העיר בן 25. דודיו של אבו חסין, תושבי ג'ת, נסעו אחרי האמבולנס שפינה את אחיינם, כשנורו מרכב חולף בכביש 9 ליד יער חדרה. האחים הם אחמד שרקייה, בן 26, ומוחמד שרקייה, בן 47. מותם של השניים נקבע כעבור זמן קצר, ומותו של אבו חסין נקבע במהלך הלילה.

אמיר אבו חסין

בעקבות מקרי הירי, עיריית באקה אל-גרביה תקיים היום בצהריים ישיבת חירום בהשתתפות יו"ר ועדת המעקב של החברה הערבית מוחמד ברכה, חברי כנסת, יושב ראש ועד ראשי הרשויות הערביות וכן ראשי רשויות מהאזור ופעילים נוספים. 

אחמד שרקייה

לפי בדיקת "הארץ", מתחילת השנה נרצחו בישראל 140 בני אדם, 95 מתוכם ערבים - 67% מהנרצחים. בחודש דצמבר נרצחו עד כה 17 בני אדם, מתוכם 14 ערבים. בשנה שעברה עמד מניין הנרצחים בחברה הערבית על 91, והמספר הגבוה הביא למחאות נרחבות בציבור הערבי. 

בשבוע החולף נורו למוות שבעה אזרחים ערבים. שלשום לפנות בוקר נמצאה במחסום תאנים שליד טייבה גופתו של עלי נשאת בדוי, תושב כפר קאסם בן 30, עם פצעי ירי. מקרה זה קשור ככל הנראה לרצח בכפר קאסם ביום שישי שעבר של דיא מאהר פריג' בן 23, שנורה בעת ששהה במכוניתו. ביום רביעי נורה למוות ביישוב ריינה שבצפון נמר סלימאן, בן 46. 

מוחמד שרקייה

בוועדת המעקב של החברה הערבית פועלים לחדש את המחאה על הטיפול באלימות הגואה. ביום שני מתוכננת לצאת שיירת מחאה מוואדי עארה למשכן הכנסת. לפי התכנון, בדרכה לשם תחסום השיירה את כביש 6 בנסיעה איטית. יו"ר ועדת המעקב אמר ל"הארץ" כי "מצב הפשיעה כבר בלתי נסבל, ולכן יש צורך לחזור לרחובות". לדבריו, חידוש המחאה יהיה "גם מסר לכנסת ולממשלה כי הציבור הערבי מאס בסחבת הזו".

לפני חודש וחצי השתתף ראש הממשלה בנימין נתניהו באופן חריג בדיון מיוחד של ועדת הכנסת למאבק באלימות בחברה הערבית, במטרה לקדם בהקדם תוכנית להתמודדות עם האלימות בחברה הערבית. השבוע פורסם ב"הארץ" כי התוכנית טרם אושרה.

בתגובה על פניית "הארץ" אמרו במשרד רה"מ כי התוכנית עדיין בעבודת מטה ולא נמסר מועד מתוכנן לאישורה. נוסף על כך, בדיון במליאת הכנסת בשבוע שעבר התברר כי עדיין לא הוקצה תקציב לתוכנית. יו"ר ועד ראשי הרשויות הערביות, מודר יונס, אמר ל"הארץ" כי נציגי משרד רה"מ אמרו לוועד בשבוע שעבר כי אין מועד מתוכנן לאישור התוכנית. לדבריו, המתווה שהוצג לפניהם עד כה אינו תוכנית אופרטיבית אלא מדיניות כללית. 

באוקטובר דווח ב"הארץ" כי מספר פענוחי הרצח בציבור הערבי נמוך משמעותית מזה ממעשי הרצח בציבור היהודי - בעוד שבציבור היהודי פוענחו מתחילת השנה 53% מאירועי האלימות שהסתיימו עם הרוגים, בציבור הערבי עומד מספר התיקים המפוענחים על 21% בלבד.

בארגון יוזמות אברהם, העוקב אחר רמת האלימות בחברה הערבית, אמרו השבוע כי "בזמן שהפוליטיקאים מתקוטטים ביניהם על תקציב המדינה - הערבים ממשיכים לשלם את המחיר בחיי אדם. חיי ערבים אינם הפקר. החלטת ממשלה ותקציב למיגור האלימות - עכשיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ