פייסבוק הסירה ארבע קבוצות שהפיצו מידע כוזב על חיסונים לבקשת הפרקליטות

הפרקליטות מסרה כי בקבוצות הופץ מידע שקרי במכוון במטרה לזרוע פאניקה ולהניע אנשים שלא להתחסן. לפי הפרקליטות, לא הוסרו תכנים שיש בהם הבעת דעה, ביקורת או עמדה בנוגע לחיסונים

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם גולש בפייסבוק. אילוסטרציה
נטעאל בנדל

פייסבוק הסירה ארבע קבוצות שהפיצו מידע כוזב על חיסונים נגד נגיף הקורונה, לבקשת פרקליטות המדינה. מהפרקליטות נמסר הבוקר (ראשון) כי הקבוצות כללו עשרות פרסומים שכללו מידע מטעה ושקרי באופן מכוון בנוגע לחיסונים נגד קורונה. לפי הפרקליטות, לא הוסרו תכנים המהווים הבעת דעה, ביקורת או עמדה על החיסונים, אלא כאלה שהפצתם היא עבירה פלילית ברורה.

מהפרקליטות נמסר כי הפרסומים כללו טענות שלפיהן החיסונים משמשים להשתלת שבבים בגוף המחוסן למטרת מעקב ממשלתי; טענות שלפיהן החיסונים נועדו להרעיל את הציבור ולצמצם את אוכלוסיית העולם; טענות שלפיהן החיסונים נועדו לחבר את כל המחוסנים למחשב קוונטי; טענות שלפיהן ממשלת ישראל מבצעת ניסויים סודיים בחיילי צה"ל ועוד. חלק מהפרסומים כללו מסמכים מזויפים או התחזו לפרסומים רשמיים של משרדי ממשלה או עובדי ציבור.

איש צוות רפואי מקבל חיסון בבית החולים שערי צדק בירושליםצילום: אמיל סלמן

האם החיסון בטוח ומהן תופעות הלוואי? כל התשובות

חלק מהקבוצות שבהן הופצו התכנים כללו אלפי משתמשים, ובחלק מהמקרים קראו המפרסמים ליתר חברי הקבוצה להפיץ את המסרים השקריים מחוץ לה. לפי הודעת הפרקליטות, הפצת המידע הכוזב נועדה לזרוע פאניקה ולהניע אנשים שלא להתחסן נגד קורונה. מחלקת הסייבר בפרקליטות פנתה בנושא לפייסבוק בסוף השבוע, לאחר שהמחלקה ומשרד הבריאות קיבלו תלונות רבות בנושא. הפצת תכנים שקריים במכוון אסורה על פי המדיניות של פייסבוק. 

מנהל מחלקת הסייבר בפרקליטות, ד"ר חיים ויסמונסקי, מסר כי "הפצת הפרסומים הכוזבים הללו עשויה לעלות כדי עבירה פלילית, ולכן פעלה המחלקה כדי להביא להסרתם מן הפלטפורמה של פייסבוק. פרסומים אלה עשויים להוות סכנה ממשית לבריאות הציבור, בשל החשש כי הנחשפים לפרסומים יסברו בשגגה כי הם פרסומי אמת ויימנעו מקבלת החיסון. לא טופלו תכנים המהווים הבעת דעה - גם אם דעה שנויה במחלוקת - ביקורת או עמדה לגבי החיסונים, אלא תכנים העולים כדי עבירה פלילית ברורה ומובהקת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ