אהוביה סנדק, בן 16 מההתנחלות בת עין שבגוש עציון, נהרג היום (שני) בהתהפכות רכבו בגדה המערבית לאחר שנחשד ביידוי אבנים לעבר פלסטינים והמשטרה רדפה אחריו. בהתהפכות שאירעה ליד ההתנחלות כוכב השחר נפצעו ארבעה חשודים נוספים באורח בינוני וקל, ומד"א פינה אותם לבית החולים הדסה הר הצופים. לאחר שקיבלו טיפול רפואי הועברו הארבעה לתחנת המשטרה בשער בנימין. המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) הודיעה כי פתחה בחקירת התקרית.

לפי המשטרה, שוטרים הגיעו לצומת מכמש שבגדה עקב דיווח על יידוי אבנים מרכב של ישראלים לרכב של פלסטינים. לדברי המשטרה, שוטרים חסמו את הכביש לאחר שזיהו את הרכב של החשודים, ואלו עקפו את המחסום מהשוליים ופתחו ב"נסיעה פרועה" בניסיון לברוח, עד שמכוניתם התהפכה. עד ראייה אמר לאחר מכן כי רכב השוטרים היה ללא סימון משטרתי. חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (ימינה) בא למקום וביקש להיכנס לזירת התאונה, אך שוטר עיכב אותו בניגוד להנחיות.

הרכב שהתהפך (מאחור) ורכב המשטרה לפניו

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, אמר אחר הצהריים: "תביעתנו היא להפסיק מיד את האלימות המשטרתית. השאירו לנו את החינוך וההתמודדות עם הילדים שלנו. אילו רק חלק קטן מהמשאבים האדירים המושקעים במרדף אחר נוער הגבעות, היה מושקע בחברה וחינוך, לא היינו עדים לאסון הנורא שהתרחש היום".

לדברי עו"ד נתי רום מארגון חוננו, המייצג את החשודים, הם סיפרו שסטו מהכביש ואיבדו שליטה כיוון שכלי הרכב של המשטרה פגע בהם בכוונה. אחד החשודים סיפר כי השוטרים אזקו אותם מיד לאחר התאונה - בעודם פצועים - ושחררו אותם רק אחרי שהגיעו למקום צוותי רפואה. עוד אמר רום כי ליד מיטת החשודים הפצועים הוצבו בלשים של היחידה המרכזית במחוז ש"י. בהמשך הודיע הארגון כי המשטרה מסרבת לאפשר לבוחן תנועה פרטי להגיע לזירת התאונה. גם צלמים לא הורשו להתקרב למקום. 

המשטרה מסרה: "כוחות המשטרה פרוסים בזירה לצורך איסוף הראיות והממצאים על ידי גורמי החקירה. מבירור ראשוני עולה כי במפגש עם חבר הכנסת טעה השוטר בשיקול דעתו כשלא אפשר לו הגעה עד לזירת האירוע. המקרה ייבדק ויופקו הלקחים הנדרשים בהתאם".

כ-300 מתנחלים, בהם חבריו של סנדק, באו הערב להפגנה מול המטה הארצי של המשטרה בעקבות התקרית. ארגון חוננו מסר כי עשרות מפגינים ניסו לפרוץ למטה, חסמו כבישים והתעמתו עם שוטרים, וכי המוחים דיווחו על אלימות קשה מצד המשטרה. מהמשטרה נמסר כי 50 בני אדם עוכבו או נעצרו בהפגנה. לפי חוננו, בין העצורים נערים, בהם בני 13. המשטרה מסרה כי המפגינים יידו אבנים, שאחת מהן גרמה לפציעתו של לוחם משמר הגבול, ושיבשו את תנועת הרכבת הקלה. 

ההפגנה מול המטה הארצי של המשטרה בירושלים, הערבצילום: אוהד צויגנברג

בתוך כך, הסהר האדום מסר כי פלסטיני הותקף בידי מתנחלים באזור ואדי סעיר ליד חברון והועבר לטיפול בבית החולים עאליה במצב קל. במקביל, מתנחלים צעדו בכביש הראשי של חווארה בליווי הצבא, במחאה על רצח אסתר הורגן, תושבת ההתנחלות טל מנשה שבצפון הגדה, שגופתה נמצאה אתמול עם סימני אלימות ביער סמוך לביתה. מוקדם יותר חסמו כ-20 מתנחלים את צומת תפוח, וכן כבישים בשני מוקדים נוספים בסמוך להתנחלות קדומים שבגדה. במקרה נוסף ניקבו אלמונים צמיגים של רכבי פועלים פלסטינים ליד חברון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ