שעה לתום כהונתה, מנדלבליט מסר כי לא יעניש את זילבר על שביקרה את הממשלה

היועמ"ש ביקש מבג"ץ לדחות עתירה בדרישה לנקוט צעדים נגד המשנה היוצאת שלו, שאמרה כי "הממשלה מאשימה פקידים בהפיכה שלטונית במקום להודות בהיעדר מנהיגות". לדברי היועץ, העתירה הפכה תיאורטית עם פרישתה של זילבר

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זילבר ברמת גן, בינואר
נטעאל בנדל

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, החליט שלא לנקוט בצעדים נגד המשנה היוצאת ליועץ, דינה זילבר, בעקבות נאום שבו מתחה ביקורת על הממשלה. היועץ הודיע על כך בתגובה שמסר אמש (ראשון) לבג"ץ, כשעה לפני שזילבר עזבה את התפקיד. מנדלבליט ביקש לדחות עתירה להעמדתה של זילבר לדין משמעתי בעקבות דבריה, בנימוק כי הוגשה בטרם הכריע בעניין ומשום שממילא עזבה את תפקידה.

בחודש שעבר נשאה זילבר דברים בכינוס של המכון הישראלי לדמוקרטיה, והטיחה ביקורת בממשלה ובראשה, בנימין נתניהו. "לפעמים, כדי לא להודות באמת המצערת של היעדר מנהיגות, מפעילים את הוונטילטור המפזר את האשמה לכל עבר", אמרה, "במקום להסתכל פנימה מסיטים את המבט ומכוונים אצבע מאשימה החוצה... מייצרים מציאות מדומיינת של פרקליטות שבתוך הפרקליטות, או של מדינת פקידים חורשי רע במחשכים המתכננים הפיכה שלטונית".

מנדלבליט בוועידת המשפט בהרצליה, בספטמברצילום: מגד גוזני

בעקבות הדברים פנה למנדלבליט נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ, שאמר לו כי הוא רואה בחומרה רבה את הדברים, וציין כי זילבר נהגה באופן דומה בעבר ואף קיבלה הערה על כך. הרשקוביץ ביקש מהיועץ לטפל בנושא "בהתאם לחומרתו ולאירועי העבר". לצד זאת עתרה התנועה למשילות ודמוקרטיה לבג"ץ, וביקשה כי בית המשפט יורה למנדלבליט להעמיד את זילבר לדין משמעתי.

בתגובתו לעתירה כתב מנדלבליט כי ביום שלישי האחרון ערך שיחה עם זילבר, שלאחריה החליט שלא לנקוט צעדים נגדה. החלטה זו, לדבריו, "עולה בקנה אחד עם הוראות הדין, נסמכת על אדנים מוצקים ובוודאי מדובר בקביעה המצויה במתחם הסבירות, ואין כל עילת התערבות בה". בנוסף, כתב היועץ כי כיוון שזילבר אינה עובדת מדינה עוד, העתירה "מיצתה עצמה והפכה תיאורטית".

ב-2018 נזף מנדלבליט בזילבר לאחר שמתחה ביקורת על הממשלה בוועדת החינוך של הכנסת. בישיבה שעסקה בחוק "נאמנות בתרבות" אמרה: "הימים אינם פשוטים והם מביאים איתם לא רק חוקים חדשים, אלא גם מלים חדשות. משילות. נאמנות. התגברות. שיח לעומתי, פוצע. מצלק את הרקמה החברתית המשותפת, מסמן ומתייג. מי לנו, מי לצרינו. הבו לנו יועצים משפטיים צייתנים, אומנים מסורסים, תקשורת מרוסנת, עם ממושמע, מחונך, שחשיבתו אחידה". על כך אמר מנדלבליט כי "זהו סגנון שאיננו ראוי ושאיננו מקובל מפיו של יועץ משפטי בשירות הציבורי, והוא יכול להתפרש כחדירה לשדה הפוליטי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ