מפגיני ימין בירושלים תקפו נוסעים ערבים; תינוק הונח מול רכב לפיזור הפגנות

כאלף איש הפגינו מול המטה הארצי של המשטרה בירושלים בעקבות מות הנער אהוביה סנדק, וחלקם יידו אבנים לעבר שוטרים. הרכב שהותקף האיץ ופגע קלות בשוטר ובמפגין

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים ומפגינים ליד המטה הארצי של המשטרה בירושלים, הערב
אהרן רבינוביץ

כאלף בני אדם הפגינו הערב (שבת) מול המטה הארצי של המשטרה בירושלים בעקבות מותו של הנער אהוביה סנדק, שנהרג השבוע בהתהפכות רכב בעת מרדף משטרתי לאחר שהוא וחבריו נחשדו ביידוי אבנים לעבר פלסטינים. המפגינים חסמו את הכביש במקום וחלקם תקפו רכב שבו ישבו נוסעים ערבים ויידו אבנים לעבר כוחות המשטרה. 11 שוטרים נפצעו קל ו-21 מפגינים נעצרו.

כמו כן, שוטרים במקום תועדו לוקחים תינוק של זוג מפגינים שהונח מול רכב לפיזור הפגנות ומזיזים אותו למקום אחר. לפי המשטרה, מפגין נעמד יחד עם עגלה ובה תינוק מול רכב לפיזור הפגנות ולא נענה לקריאת השוטרים לזוז. עוד נמסר כי לאחר שסירב כמה פעמים, נעצר המפגין והתינוק הועבר לאמו, שנכחה במקום. 

פיזור מפגינים ליד המטה הארצי של המשטרה בירושלים, הערבצילום: אוהד צויגנברג

המפגינים קראו "יהודי לא הורג יהודי", "השם ייקום דמו", ודרשו להקים ועדה לחקירת התקרית שהובילה למותו של סנדק. בשלב מסוים תקפו מפגינים רכב שבו ישבו ארבעה נוסעים ערבים – שתי נשים, גבר ותינוק – וניסו לפתוח אותו. המפגינים קראו "מוות לערבים" ודפקו על הרכב. בשלב מסוים האיץ הרכב, פגע קלות בשוטר ובמפגין, והמשיך בדרכו.

ההפגנה החלה באישור וכעבור כשעה החלו כ-300-200 איש לחסום את תנועת הרכבת הקלה באזור, ובמקום פרץ עימות בין מפגינים לשוטרים. מהמהשטרה נמסר: "בשעה זאת מתקיימת מחאה סמוך למטה הארצי ובה מאות מפגינים מפרים את הסדר תוך חסימת צירי התנועה ויידוי אבנים לעבר כוחות המשטרה, אשר גרמו לפציעתם של שני שוטרים. בעקבות מחאה זאת נסגרו צירי התנועה הסמוכים למטה הארצי. משטרת ישראל פועלת להשבת הסדר במקום באמצעים השונים".

שוטרים ומפגינים ליד המטה הארצי של המשטרה בירושלים, הערבצילום: אוהד צויגנברג

גם שלשום הפגינו מאות בירושלים בעקבות מותו של סנדק ועשרות עוכבו לחקירה. מהמשטרה נמסר כי המפגינים "הפרו את הסדר הציבורי, התעמתו עם השוטרים ועם עוברי אורח ובכמה מקרים הושלכו אבנים וביצים לעבר כוחות המשטרה".

סנדק, בן 16 מההתנחלות בת עין שבגוש עציון, נהרג ביום שני בהתהפכות רכב ליד ההתנחלות כוכב השחר. מאז מפגינים מדי ערב מאות בני אדם באזור המטה הארצי בירושלים. המשטרה חקרה את הצעירים שישבו ברכב לצד סנדק בחשד לגרימת מותו ברשלנות, נוסף על החשד ליידוי אבנים.

ביום רביעי פורסם ב"הארץ" כי לפי מקורות במערכת אכיפת החוק, ראש מח"ש קרן בר מנחם סירבה לחקור את השוטרים שהיו מעורבים במרדף, בטענה שחבריו של סנדק שתקו בחקירתם ולכן לא הגישו תלונה. במח"ש הודיעו כי הוקם צוות לחקירת התקרית, וכי ארבעה שוטרים נחקרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ