ריבלין וניסנקורן הכריזו על מתווה למחיקת רישום פלילי ליוצאות ממעגל הזנות

נשים וגברים שנשפטו על רקע עיסוקם בזנות ולא הוטל עליהם מאסר בפועל יוכלו לבקש למחוק את רישומם הפלילי. ריבלין: "שירותי מין אינם יחסי מין, הם יחסים של ניצול ואין להם מקום בחברה שלנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד צריכת זנות בתל אביב, ב-2018

נשיא המדינה ראובן ריבלין ושר המשפטים אבי ניסנקורן פרסמו היום (ראשון) מתווה שיאפשר ליוצאות ויוצאים ממעגל הזנות למחוק את רישומיהם הפליליים. הם קראו לנשים וגברים שנשפטו בעבר על עבירות על רקע עיסוקם בזנות - ולא הוטל עליהם  מאסר בפועל - להגיש בקשות למחיקת הרישום הפלילי

"גופן של נשים איננו סחורה. נשמתן של נשים איננה סחורה. ושירותי מין אינם יחסי מין", מסר הנשיא, "שירותי מין הם יחסים של ניצול, ואין להם מקום בחברה שלנו, חברה שדוגלת בערכים של שוויון ושל כבוד – לכל אדם ולכל אישה, מכל המגדרים ומכל המגזרים".

ריבלין וניסנקורן בבית הנשיא בירושלים, היוםצילום: חיים צח / לעמ

ריבלין פנה לנשים שיצאו ממעגל הזנות ואמר: "אינני יכול לתאר לעצמי באמת את התלאות שעברתן בחייכן, אבל אני יודע שהחיים במעגל הזנות כרוכים בחשיפה יומיומית, קשה מנשוא, לאלימות, לעוני, להתמכרויות ולניצול. אלה הם חיים המתנדנדים על סף המוות, על סף הוויתור". לדבריו, "לצד האיסור על צריכת זנות, החובה שלנו, כמדינה, כחברה, היא לדאוג לשיקום של נשים בזנות, ולמנוע מאוכלוסיות בסיכון להגיע למצוקה שמובילה אותן למעגל הזה. ואני תקווה שתמצאו בתוככן את הכוחות לתת אמון ולאחוז בידה המושטת של המדינה".

השר ניסוקרן הוסיף כי המתווה "גובש בחודשים האחרונים במטרה לאפשר הפעלת שיקולי חסד, לפנים משורת הדין במקרים המצדיקים זאת, ולעודד שיקום והשתלבות באופן ממשי וללא כתמי עבר". לדבריו, "המתווה החדש מדגיש את ההכרה של מדינת ישראל במאפייניה הפוגעניים של הזנות ובנזקים הכבדים הכרוכים בה. לא פחות חשובה היא האמירה הערכית, לפיה נשים אינן סחורה וגופן לא מיועד להשכרה לכל המרבה במחיר".

מבצע לסגירת בתי בושת בדרום תל אביב, במארסצילום: תומר אפלבאום

החוק לאיסור צריכת זנות, שאושר ב-2018, מגדיר לראשונה צריכת זנות כעבירה מינהלית, וקובע כי המשטרה תוכל להטיל קנס בסך 2,000 שקלים על צריכה או ניסיון לצרוך זנות, וקנס כפול בגין עבירה חוזרת. בכך אימצה ישראל, כמו מדינות אחרות, את הדגם השוודי למאבק בזנות. תומכי החוק הדגישו כי לצד הפללת הלקוחות, שנועדה לתייג צריכת זנות כלא לגיטימית, הוא נשען על השקעה של המדינה בשיקום נשים בזנות. 

לקבלת פרטים על אופן הגשת הבקשות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ