היועמ"ש ביטל מינויים שאישר שר הדתות במועצות דתיות שעות לפני פיזור הכנסת

המשנה ליועמ"ש, ארז קמניץ, הודיע לשר יעקב אביטן כי מינויים שביצע במועצות דתיות ברחבי הארץ אושרו שלא כדין ובניגוד לנהלים, "בהליך מזורז וחטוף, מבלי שנעשתה עבודה מקצועית ומבלי שהתקבלה תשתית עובדתית מינימלית לגביהם"

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין המועצה הדתית בחולון
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמניץ, קבע כי מינויים במועצות דתיות שאישר השר לשירותי דת, יעקב אביטן (ש"ס), שעות אחדות לפני פיזור הכנסת בוצעו בניגוד לחוק ועל כן דינם להתבטל. "מינויים אלו נעשו בניגוד להוראות הדין", כתב קמניץ לאביטן, "בהליך מזורז וחטוף, מבלי שנעשתה עבודה מקצועית, בלי שנתקבלו חוות הדעת הנדרשות לפי הדין ומבלי שהתקבלה תשתית עובדתית מינימלית ביחס למינויים אלה". לדבריו, החלטתו של אביטן "חורגת מגבולות הדין ודינם של המינויים הוא בטלות מעיקרא".

דברי המשנה מתייחסים למינויים שאישר אביטן ביום פיזור הכנסת בהרכבי המועצות הדתיות באשדוד, בני ברק, גני תקווה, קרית מלאכי, קרית שמונה, רמת השרון, שדות דן, שדרות ואופקים. אביטן אישר באותו יום גם את מינויים של פקידים ממונים על שירותי הדת בבנימינה, יהוד, כוכב יאיר, מבשרת ציון, מזכרת בתיה, עמק יזרעאל ועפולה.

אביטן. ביצע עשרות מינויים ביום פיזור הכנסתצילום: Orelc

קמניץ מציין כי המינויים בוצעו ללא הבדיקות המינימליות שמגדיר החוק ובניגוד לנהלים המחייבים. בין היתר, אביטן לא קיבל את המלצתה של הוועדה המייעצת – המורכבת מנציגי משרד הדתות, הרבנות והרשות המקומית - לגבי התאמתם של המועמדים; המינויים לא הובאו לבחינה של הלשכה המשפטית במשרד הדתות; ולא נבחנו בוועדה לבדיקת מינוי ממונים, שאמורה לשלול זיקה פוליטית וניגודי עניינים. כמו כן, המינויים לא נעשו לפי הפילוח הסיעתי בעיריות של היישובים השונים כנדרש ולא ניתן בהם ייצוג הולם לנשים. בנוסף, אביטן אישר את המינויים מבלי שבוצעה בדיקת רישום פלילי למועמדים.

לדברי המשנה, אישור המינויים היה החלטה חפוזה ומלאת פגמים. "לא ניתן להתעלם אף מהנסיבות של קבלת ההחלטה שנעשתה באופן חפוז, שעות בודדות לפני פיזור הכנסת", כתב, "לנוכח כל האמור מדובר בפגמים משמעותיים מאוד שכל אחד מהם ובוודאי הצטברותם יחד מהווים פגמים היורדים לשורשו של הליך. ההחלטות שהתקבלו לא יכולות לעמוד ואם ייתקפו לא יעמדו בפני ביקורת שיפוטית. אין מנוס מלקבוע כי החלטתו של השר נעשתה בניגוד לדין". לאור זאת ביקש קמיניץ כי הלשכה המשפטית במשרד לשירותי דת יודיע לכל המתמנים החדשים שמינויים בוטל.

קמיניץ במשרד המשפטים בירושלים, ב-2015צילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ