מפקד תחנת משטרה בירושלים מואשם בתקיפת שני מפגינים חרדים

לפי האישום שהגישה מח"ש, ניצב משנה שימי מרציאנו הדף לרצפה מפגין בן 12 שניסה לברוח ממנו וסטר לו ללא הצדקה, ודחף מפגין נוסף שתיעד את השוטרים בהפגנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של הציבור החרדי בירושלים, החודש

מפקד תחנת המשטרה "לב הבירה" בירושלים, ניצב משנה שימי מרציאנו, מואשם בתקיפת שני מפגינים חרדים בהפגנה בעיר באוקטובר. מרציאנו, בן 47, הוא קצין בכיר במשטרת ירושלים, לוקח חלק בפיקוד על הכוחות בהפגנות מול מעון ראש הממשלה, ובימים אלה מפקד על הכוחות בהפגנות במחאה על מותו של הנער אהוביה סנדק. מרבית השכונות החרדיות בבירה, בהן מאה שערים, נמצאות כיום תחת פיקודו.

לפי כתב האישום, שהגישה היום (חמישי) המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) באמצעות עו"ד עדי וולנרמן, במהלך הפגנה של הציבור החרדי בירושלים מרציאנו דחף לרצפה מפגין בן 12 שניסה לברוח ממנו. "הנאשם תפס את הקטין, דחף אותו בחוזקה לעבר קיר אבן שמצוי במקום וכתוצאה מכך נפל הקטין ארצה", נכתב באישום, "עוד הקטין ישוב על הקרקע ושב וצועק 'לא עשיתי כלום', מבלי להתנגד או לעשות כל פעולה אחרת, סטר לו הנאשם בפניו, ללא כל סיבה או הצדק".

מרציאנו (מימין) בירושלים, במאיצילום: אוהד צויגנברג

לאחר מכן, לפי האישום, מרציאנו ראה מפגין נוסף שתיעד את השוטרים. "הנאשם אחז בעורפו של המפגין, הדף אותו בחוזקה והפילו ארצה, לעבר שיחים המצויים במקום", נכתב באישום. סעיף האישום הנוגע לתקיפת המפגין המתעד הוגש אף שלא נמסרה תלונה על התקרית במח"ש ובמחלקה לא הצליחו לאתר את המפגין.

מרציאנו טען בחקירתו כי בהפגנה התרחשה הפרת סדר אלימה שבמהלכה הוא השתמש בכוח כדין. מח"ש גבתה במהלך החקירה עדויות של משתתפים שהיו בהפגנה וראו את התקרית, בהם עיתונאי. 

עורכי דינו של מרציאנו, ממשרד ברטל-כהן, מסרו כי "בהינתן הפרות הסדר הקשות והאלימות שננקטה כלפי השוטרים בשטח, ובכלל זה יידוי סלעים ושברי זכוכית לעבר הכוחות, אין לנו אלא להצטער על ההחלטה בדבר הגשת כתב אישום".

מח"ש הגישה בחודש שעבר כתב אישום נגד קצין בכיר נוסף בירושלים, סגן ניצב ניסו גואטה, בגין תקיפת מפגין וצלם מול מעון ראש הממשלה. גואטה, קצין אגף מבצעים במרחב ציון, מואשם שדחף באוגוסט האחרון מפגין שהתלונן על התנהלות השוטרים במקום והכה צלם שתיעד מעצר אחר. שתי תלונות נוספות נגד גואטה נסגרו מחוסר ראיות, אף שתועדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ