דרעי יועמד לדין בכפוף לשימוע בעבירות מס; תיק המרמה נסגר

היועץ המשפטי לממשלה ציין בהחלטתו כי לא נמצא בסיס ראייתי "להוכחת החשד המשמעותי - אשר עמד ביסוד החקירה - לביצוע עבירות של שחיתות שלטונית על ידי השר דרעי"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרעי, בינואר בשנה שעברה
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט היום (שישי) להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי בגין עבירות מס. לפי הודעת היועץ, דרעי יואשם בשלוש עבירות מס בגין מכירת נכס בגבעת שאול ושני מקרים של קבלת הכנסות ללא דיווח. מנדלבליט דחה את המלצת המשטרה מ-2018 להעמיד את דרעי לדין בעבירות של מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון, שיבוש מהלכי משפט ושבועת שקר. אם לאחר השימוע יחליט היועמ"ש להגיש נגד דרעי כתב אישום, הוא לא יוכל לכהן כשר.

היועץ המשפטי לממשלה הדגיש בפתח דבריו כי לא נמצא בסיס ראייתי "להוכחת החשד המשמעותי - אשר עמד ביסוד החקירה - לביצוע עבירות של שחיתות שלטונית על ידי השר דרעי". עוד הבהיר כי הוא שוקל להעמיד את דרעי לדין, אך טרם התקבלה החלטה סופית בנושא. בנוסף, ביקש היועץ להדגיש כי החלטתו "אינה פורסת את מלוא התמונה העובדתית העולה מתיק החקירה, או את מכלול הטעמים הניצבים בבסיסה", מפני שהדבר עלול לפגוע בהליך השימוע ובהליך הפלילי אם יתנהל.

המקרה הראשון שבגינו דרעי יועמד לדין הוא מכירת נכס בגבעת שאול - עסקת נדל"ן משנת 2013, שבמסגרתה מכר שר הפנים לאחיו שלמה דרעי מגרש בשכונת גבעת שאול בירושלים, שבו החלה בניית בניין מגורים שכלל חמש דירות. לפי חומר הראיות שנאסף, הדיווחים שהועברו לרשויות מיסוי מקרקעין במסגרת טפסי הדיווח על העסקה (מש"ח), כמו גם חוזה המכירה שצורף לדיווח, כללו מצגים כוזבים לכאורה, לרבות גובה התמורה בעסקה, תיארוך העסקה לאחור, והצגת המגרש הנמכר כמגרש ריק במקום כבניין מגורים מתהווה.

המקרה השני שבגינו דרעי יועמד לדין הוא הכנסות מחברת גרין אושן. גרין אושן היתה קרן פיננסית להשקעות בארה"ב. על פי החשד, בשנת 2011 החלה הקרן לשלם לשר דרעי עמלת מגייס בגין גיוס משקיע לקרן. הראיות מלמדות, כי לפי הוראתו של דרעי, החל מינואר 2013 כשחזר לחיים הפוליטיים, הורה השר לגרין אושן להעביר את סכומי העמלות שלהן היה זכאי לאחיו שלמה. בהתאם לכך, בין השנים 2015-2013 שולמו לשלמה דרעי כ-630 אלף שקלים כנגד חשבוניות "ייעוץ" כוזבות לכאורה שהפיק משרד עורכי הדין שלמה דרעי.

המקרה השלישי שבגינו דרעי יועמד לדין הוא הכנסות מחברת בת של אגד ומאיש העסקים משה הבא. על פי החשד, בשנת 2012 העניק דרעי שירותי ייעוץ ושיווק למיזם משותף של איש העסקים משה הבא ואגד חברה לתחבורה בע"מ. דרעי ביקש לכאורה לקבל את שכרו בדמות תרומה בגובה 180 אלף שקל שתשולם לעמותת כרמי העיר, של מקורבו יהודה אזרד, שסייע לו לאורך השנים. שכר זה, שחייב במס, לא דווח  למס הכנסה בדו"חותיו האישיים של דרעי או של החברה שבבעלותו. בנוסף, באותם ימים שילם הבא מחשבונו הפרטי לחשבונו הפרטי של דרעי מאה אלף שקלים נוספים, המהווים הכנסה שלא דווחה למס הכנסה.

בהודעת היועץ נאמר כי גם אחיו של דרעי, שלמה, יועמד לדין בכפוף לשימוע בגין שלוש עבירות מס, שחלקן קשורות לחשדות נגד שר הפנים. פרקליטו של האח, עורך הדין ירון קוסטליץ, מסר כי "מדובר במחלוקות אזרחיות מיסויות, שאין מקומן במסגרת הליך פלילי. בהתאם, אני מאמין כי לאחר השמעת הטענות בשימוע, תסגור הפרקליטות את תיק החקירה".

ראשיתו של התיק נגד שר הפנים בחקירה סמויה שהחלה ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433, בסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון, שהעלתה חשד לעבירות שחיתות שלטונית. ביולי 2019 העבירו פרקליט המדינה דאז שי ניצן ומי שהיתה פרקליטת מחוז תל אביב למיסוי וכלכלה ליאת בן ארי, חוות דעת משפטית שלפיה יש להעמיד את דרעי לדין בגין עבירות מס, הלבנת הון ועבירות של דיווח כוזב למבקר המדינה.

מנדלבליט, שהחליט כי לא נמצא בסיס ראייתי מספיק להעמיד את דרעי לדין בגין חלק מעבירות אלו, מתאר בהודעתו כיצד שינה את דעתם של אנשי הפרקליטות בנוגע לעבירות המיוחסות לדרעי. "קיימתי סדרה של ישיבות לצורך לימוד חומרי החקירה וחוות הדעת לצורך בחינתם. נוכח סוגיות עובדתיות ומשפטיות שהתחדדו בהם, השתנתה עמדת צוות הפרקליטים המטפל בתיק ביחד לחלק מהאירועים כפי שהוצגה בזמנו בחוות דעתם", כתב. 

מנדלבליט בוועידת המשפט, בספטמברצילום: מגד גוזני

היועמ"ש החליט שלא להעמיד לדין את דרעי בעבירת הלבנת הון, שבה נחשד בגין קבלת כ-200 אלף שקל ללא דיווח מאיש העסקים אילן שרעבי לפני כשש שנים. מנדלבליט כתב בהודעתו כי "נמצא כי יש קושי ראייתי להוכחת היסוד הנפשי המוגבר הקבוע בעבירה זו ביחס לשר דרעי". מנדלבליט אף סגר את תיק החקירה בחשד להצגת מצג כוזב לוועדת הקבלה לאגודה השיתופית במושב ספסופה, שבו יש למשפחת דרעי בית נופש. היועץ כתב כי "נמצא כי יש קושי לבסס את רכיב המרמה הדרוש להוכחת העבירה". 

היבט פלילי נוסף שעלה מפרשה זו הוא החשד כי דרעי הסתיר את בעלותו על בית הנופש במושב ספסופה בהצהרות ההון שמסר לרשות המסים. לפי היועמ"ש, "בשל ראיות התומכות בגרסתו של דרעי שלפיו הרישום הפורמלי של הנכס, שלא היה על שמו, אכן משקף את המצב העובדתי ביחס לבעלות בנכס לאשורו, התעורר קושי להוכיח את הרכיב הנפשי הדרוש להתגבשות העבירה". היועמ"ש מצא קושי להוכיח את הרכיב הנפשי שבעבירת המרמה גם לגבי החשדות כי דרעי מסר תצהיר כוזב ליו"ר הכנסת ולמבקר המדינה.

החלטת מנדלבליט התקבלה על יסוד המלצת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (עניינים פליליים), המשנה לפרקליט המדינה (אכיפה כלכלית) והמלצת פרקליט מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה).

ב-2018 המליצה המשטרה להעמיד לדין את דרעי בגין מרמה והפרת אמונים, וכן בגין עבירות מס בסך מיליוני שקלים, הלבנת הון, שיבוש מהלכי משפט ושבועת שקר. באוגוסט 2019, אחרי השלמות חקירה בתיק, המליצה פרקליטות מיסוי וכלכלה למנדלבליט להעמיד את דרעי לדין. עם פרסום המלצותיהם, אמרו במשטרה כי רוב העבירות נעשו לפני חזרתו של דרעי לחיים הפוליטיים, אולם חלקן בוצע גם לאחר שמונה לשר הפנים בשנת 2015. 

החשד המרכזי נוגע ל-200 אלף שקל שקיבל ללא דיווח מאיש העסקים אילן שרעבי. ב-2017 פורסם ב"הארץ" כי דרעי לא דיווח על ההלוואה והתערב לבקשת שרעבי בעימות משפטי הקשור אליו. השניים טענו כי מדובר בהלוואה, אך דרעי אמר כי שכח שקיבל משרעבי את הכסף ושרעבי טען כי קיבל אותו בחזרה. לאחר שנחקר ובעצת הרב חיים קנייבסקי, מראשי הציבור החרדי-ליטאי, השיב דרעי את הכסף לשרעבי, בניגוד לעמדת המשטרה, שלפיה החזרת הכסף עשויה לפגוע בחקירה.

בתחילת שנות ה-90 הושעה דרעי מכהונתו כשר במשרד הפנים, בעקבות אישומים שלפיהם נטל שוחד בעת שכיהן בתפקידים ציבוריים. בהמשך הורשע, נשלח לשלוש שנות מאסר בפועל והשתחרר ביולי 2002 לאחר ריצוי שני שלישים מעונשו. לפי חוק יסוד הממשלה, הקלון שבהרשעתו הוסר שבע שנים מאז סיים לרצות את העונש. 

פרקליטו של דרעי, עו"ד נבות תל-צור, מסר בתגובה: "לאחר למעלה מחמש שנות חקירה קשות ומייסרות, קבע היועץ המשפטי לממשלה בפתח החלטתו כי הוא מנקה את השר אריה דרעי מכל חשד לשחיתות שלטונית. היועץ המשפטי הדגיש שהחלטתו אינה סופית והוא שוקל העמדה לדין בעבירות מס בלבד וגם להן בעזרת השם, תנתנה בשימוע תשובות הולמות". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ