בג"ץ קבע סופית: בתי חולים לא יוכלו למנוע הכנסת חמץ לשטחם בפסח

הנשיאה חיות דחתה את בקשת הרבנות והיועמ"ש לדון שוב בנושא וקבעה כי חיפוש בכליהם של באי בתי החולים פוגעת בזכויות היסוד שלהם. הרבנות הראשית קראה לח"כים לשנות את ההחלטה בחקיקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המרכז הרפואי לגליל בנהריה, בספטמבר

בג"ץ דחה היום (ראשון) את בקשת הרבנות הראשית לישראל והיועץ המשפטי לממשלה לקיים דיון נוסף בפסק הדין שקבע כי ניתן להכניס חמץ לבתי חולים במהלך חג הפסח. הנשיאה אסתר חיות קבעה כי חיפוש בכליהם של באי בתי החולים ומניעת הכנסת חמץ לתחומם בחג פוגעים בזכויות היסוד של המבקרים. ההחלטה סותמת את הגולל על הנושא מבחינה משפטית, וניתן יהיה לשנותה באמצעות חקיקה בלבד. הרבנות הצרה על ההחלטה וקראה לחברי כנסת לפעול לתיקונה.

בפסק הדין שניתן באפריל אשתקד, בעקבות עתירה של ארגון עדאלה והפורום החילוני, קבעו השופטים עופר גרוסקופף ועוזי פוגלמן כי אין לבתי החולים בישראל סמכות לאסור על הכנסת חמץ בפסח, לבצע חיפוש במזון ובכלים של באי בתי החולים או להעיר להם על כשרות המזון. גרוסקופף ופוגלמן שהיו בדעת הרוב מול ניל הנדל שהיה בדעת מיעוט, קבעו כי האיסור הגורף על הכנסת חמץ "פוגע בזכויות יסוד מן השורה הראשונה לאוטונומיה של הפרט ולחופש מדת".

השופטת חיות קבעה היום כי מאחר שלא מדובר בהלכה חדשה, אין הצדקה לדיון נוסף בנושא. היא הוסיפה כי החשש לפגיעה בכשרות בתי החולים אינו גובר על החשש לפגיעה בזכויות יסוד של המבקרים בהם. בנוגע לטענת הרבנות הראשית כי הכנסת חמץ תפגע בכשרות האוכל במוסדות, כתבה חיות כי "כפי שנפסק, חשש זה אין בו כדי להוות מקור הסמכה לפגיעה ניכרת בחירויות היסוד שעליהן עמדנו, לא כל שכן מקום שהאיסור מתבסס במוצהר על שיקולים דתיים וכרוך בסוגיות רגישות של דת ומדינה, מבלי שהמחוקק נתן על כך את דעתו".

הרבנות הראשית מסרה בתגובה כי החלטת העליון "פוגעת ברוב הציבור ובצביון היהודי של המדינה" וכי "לא ניתן בה משקל מספק למרבית אזרחי מדינת ישראל אשר נמנעים מצריכת ומגע עם חמץ בפסח ונזקקים להתאשפז בבתי החולים בחג הפסח ובכך נוצרה פגיעה אנושה ברוב הציבור". עוד מסרה כי כעת היא תתקשה להבטיח את כשרות המזון בבתי החולים ואף הביעה חשש כי הכנסת חמץ לתחומם בפסח "תגרום לשומרי כשרות להדיר את עצמם מבתי החולים תוך הימנעות מקבלת טיפול רפואי, ובכך אף לסכן את בריאותם". 

גפני בבני ברק, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

הרבנים הראשיים לישראל קראו "לכל נציגי הציבור אשר לבם חם אל תורת ומסורת ישראל לפעול לתיקון ההחלטה". חברי הכנסת הדתיים והחרדים גינו בתקיפות את החלטת בג"ץ. יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, מסר כי "לא יעלה על הדעת כי במדינה יהודית, בתי חולים יחויבו להכניס לתחומם חמץ בפסח. מיד לאחר הבחירות תדרוש סיעת ש"ס בכנסת את קידום הצעת חוק זכויות החולה אשר מבקשת לשמור על הסטטוס קוו ולהסמיך את מנהלי בתי החולים בנושא זה, שהרי בית חולים המשרת אוכלוסייה יהודית אינו דומה לבית חולים המשרת אוכלוסיות מיעוטים". 

יו"ר דגל התורה, ח"כ משה גפני, אמר: "שופטי בג"ץ החצופים מנצלים את התקופה שבין כנסת אחת לשנייה, שאי אפשר להעלות את התיקון לחוק שלי בעניין הזה, ולא מתחשבים ביהודים שומרי כשרות הנזקקים להגיע לשירותי בתי החולים בפסח. נדרוש בכל תוקף את פסקת ההתגברות כדי לעצור ולעשות סדר בכוח הלא מוגבל שלהם".

תגובה דומה גם התקבלה מח"כ בצלאל סמוטריץ, שמסר כי "שופטי בג"ץ מפילים אבן אחר אבן בחומת יהדותה של המדינה. אחת המשימות המרכזיות של הממשלה הבאה היא לתקן את ההשתוללות הבריונית וחסרת הסמכות של בג"ץ בקביעת סל הערכים של מדינת ישראל. קבוצה סגורה של אנשי שמאל פרוגרסיביים השתלטה שלא ברשות ושלא בסמכות על מדינת ישראל ומנסה לעצב אותה בצלמה ובדמותה, זה חייב להיפסק".

מנגד, יו"ר סיעת מרצ, ח"כ תמר זנדברג, בירכה על הפסיקה ומסרה: "להכניס את היד לצלחת של האזרחים זה לא מתפקידה של המדינה, ולמשטרת חמץ אין מקום בישראל, ובטח שלא בבתי החולים. מי ששומר כשרות זכאי לכך כמובן, אבל אינו רשאי לכפות זאת על השאר. בג"ץ עושה צדק נגד כפייה במדינה דמוקרטית". 

גם העותרים הצטרפו לעמדה זו. סמנכ"לית עדאלה - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, עו"ד סאוסן זהר, מסרה כי לבקשת הרבנות והיועמ"ש "לא היתה כל הצדקה מבחינה משפטית. היום נקבע סוף פסוק לנוהג המשפיל והמבזה שבו בתי החולים באמצעות מאבטחיהם כפו על מבקרי בתי החולים הערבים ועובדיהם הלכה יהודית תוך רמיסת כבודם. טוב שלא יחפשו יותר פיתות בתיקים בשערי הכניסה לבתי החולים ושכל אדם ינהג לפי אמונתו". מהפורום החילוני נמסר כי "בכך תמו המאמצים של משרד הבריאות והרבנות להתנכל לחולים החילוניים והלא יהודיים, ובחג הפסח הקרוב יוכלו כל החולים ומבקריהם לצרוך את האוכל שהם רוצים ושמנחם אותם, גם אם הוא אינו כשר לפסח. זהו יום חג לציבור החילוני במדינת ישראל וניצחון במאבק הארוך להבטחת זכות החופש מדת במדינה. יתרה מכך, זהו פסק דין שישמש כתקדים משפטי ויאפשר מאבקים חילוניים גם בזירות אחרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ