מנדלבליט לאוחנה: יש להתחיל מיידית בחיסוני האסירים, לא תקבל ייצוג נפרד בבג"ץ

היועמ"ש דחה את בקשתו של השר לביטחון הפנים לייצוג נפרד בעתירות שהוגשו בגין סירובו לחסן אסירים. "אבקש להדגיש כי החובה לפעול על פי דין חלה בכל עת ואינה תלויה בעתירות התלויות ועומדות", כתב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט בטקס פתיחת שנת המשפט בהרצליה, בשנה שעבר

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מסר היום (שישי) כי יש להתחיל לחסן אסירים מיידית, ודחה את בקשתו של השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה לקבלת ייצוג משפטי נפרד בעתירות שהוגשו נגדו בגין החלטתו שלא לתת חיסונים לאסירים. זאת, לאחר שמנדלבליט קבע כי החלטתו של אוחנה התקבלה ללא כל סמכות ובניגוד לדין.

במכתב שהוציא כתב מנדלבליט כי חרף הנחייתו של אוחנה, על שב"ס להתחיל בחיסוני האסירים. "אבקש להדגיש כי החובה לפעול על פי דין חלה בכל עת ואינה תלויה בעתירות התלויות ועומדות", כתב מנדלבליט, "משכך ועל רקע דיווחים על תחלואת הקורונה המאמירה בקרב אסירים, מצב התחלואה מעלה דחיפות של ממש לפיו על החיסונים להינתן בהתאם לשיקולים בריאותיים ועניינים בלבד, כפי שנקבעו בידי הגורם המוסמך, משרד הבריאות. הנחייתך לוקה בחוסר סמכות מובהק ומנוגדת לדרישות הדין. לפיכך, על שב"ס לחסן את אוכלוסיית האסירים ללא דיחוי בהתאם לסדרי העדיפויות שנקבעו בידי גורמי הבריאות המוסמכים".

מתקן הכליאה סהרונים ב-2018צילום: אליהו הרשקוביץ

אוחנה מסרב לחסן את אוכלוסיית האסירים מעל גיל 60, בניגוד לעמדת משרד הבריאות. ל"הארץ" נודע כי בעקבות הלחץ הציבורי, ביום רביעי החלו מגעים בין אוחנה לבין אנשי משרד הבריאות להקצאת אלפי מנות חיסון לסוהרים ואסירים, והיום צפויים הסוהרים הראשונים להתחסן בבתי הכלא.

ביום שלישי צפוי בג"ץ לדון בעתירות של אסירים לצד ארגוני זכויות אדם ולשכת עורכי הדין נגד החלטתו של אוחנה. במכתבו מהיום קבע מנדלבליט בין היתר כי לאור העובדה כי אוחנה לא הצביע על מקור סמכות כלשהי להחלטתו, אין מדובר במקרה חריג הנמנה על המקרים "אשר עשויים להצדיק הצגת עמדה משפטית נוספת בפני בית המשפט באמצעות ייצוג נפרד". עם זאת, כתב מנדלבליט כי עמדתו של אוחנה תימסר לבית המשפט במסגרת תשובת הפרקליטות.

אתמול דווח ב"הארץ" כי יותר מ-150 אסירים חלו בימים האחרונים בקורונה בכמה בתי סוהר לצד כ-160 סוהרים שחלו - מספר שיא של חולים בבתי הסוהר מאז פרוץ המגיפה. בעקבות מספר החולים הגדול מתכוון שב"ס להעביר עשרות אסירים פליליים למתקן הכליאה בסהרונים, שכמה מאגפיו נפתחו באופן ייעודי לקליטת החולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ