מפגין במחאת יוצאי אתיופיה שהורשע בהסתה ובהצתת ניידת נשלח ל-46 חודשי מאסר

איתן מהרטו הודה והורשע גם בנשיאת נשק ובתקיפת שוטר במחאה בקיץ 2019. הוא הפעיל האחרון שעדיין עצור, ושנה וחצי שהעביר במעצר ינוכו מעונשו

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת יוצאי אתיופיה בתל אביב, ב-2019
בר פלג

בית המשפט המחוזי מרכז בלוד גזר היום (שלישי) 46 חודשי מאסר על איתן מהרטו, מפגין במחאת יוצאי אתיופיה, שהורשע בקריאה לרצח שוטרים ובתקיפת שוטר. מהרטו הודה בעבירות הסתה, הצתת ניידת, נשיאת נשק ותקיפת שוטר בנסיבות מחמירות בקיץ 2019. הוא נמצא במעצר כבר שנה וחצי, והוא המפגין האחרון שעדיין עצור. חודשי המעצר יקוזזו מעונשו.

במקור ביקשה הפרקליטות להטיל על מהרטו 5.5 שנות מאסר, אך בית המשפט גזר עליו ארבע שנים. הוא היחיד שהורשע עד כה בעבירת הסתה במסגרת המחאה שהחלה עקב מותו של סלומון טקה. בתיקים אחרים טרם התקבלה החלטה. השופט עמי קובו כתב כי ״הסיבות שהביאו את הנאשם לבצע את העבירה קשורות בקושי בהתמודדות מקדמת עם תחושות של אפליה, כעס, קיפוח ותסכול. זאת לצד היעדר בשלות אישית, סערת רגשות ודפוסים אלימים״ .הוא הוסיף כי ״מדובר במסכת ארוכה ומתמשכת של מעשים אשר בכל שלב בהם היה ביכולותיו של הנאשם לחדול ממעשיו ולקיים מחאה לגיטימית, אך הנאשם בחר להמשיך במעשי האלימות״.

קובו קבע כי ״בכל הנוגע לעבירת ההסתה, הרי שלדברי הנאשם פוטנציאל ליפול על אוזניים קשובות והיה סיכון שאחרים יתרגמו את דבריו למעשי אלימות, כפי שהנאשם עצמו פעל". עוד כתב: "הזכות למחאה ולהפגנה היא זכות יסוד חוקתית במדינה דמוקרטית, אך בין מעשיו של הנאשם לבין מחאה לגיטימית - רב המרחק״.

הפגנה בכביש 22, ב-2019צילום: אמיר לוי

בית המשפט קבע כי יש להקל עם מהרטו בשל "נסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה״. השופט קובו ציין: ״מדבריו ניתן ללמוד כי נסיבות חייו מורכבות. הוא הוצא מהבית בגיל צעיר ונחשף לעבריינות בסביבתו. הנאשם גיבש מגיל צעיר עמדות נוקשות ביחס לגורמי אכיפת החוק לצד תחושות של קיפוח אפליה וכעס כלפי גורמי ממסד, וכבר בהיותו נער החל במעורבותו בפלילים״.

עורך דינו של מהרטו מטעם הסנגוריה הציבורית, יזהר קונפורטי, מסר ל״הארץ״: ״בלי להקל ראש במעשים שבהם הודה הנאשם, אנו סבורים כי לנוכח הנקודתיות של האירוע ומניעו - מותו הטראגי והמיותר של סלומון טקה ז״ל, כמו גם תסכולם של הצעירים מקהילת יוצאי אתיופיה בשל היחס והפרופיילינג שעורכת המשטרה, היה מקום להשית ענישה מחמירה פחות. אנו נלמד את פסק הדין לעומק - ורק אז נכלכל צעדינו המשפטיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ