מעקב "הארץ" |

עשרות מוסדות לימוד חרדיים נפתחו גם היום חרף ניסיונות האכיפה של המשטרה

כוחות משטרה פועלים בשכונות המזוהות עם הפלגים הקיצוניים בירושלים, בבית שמש ובאשדוד, אך רוב המוסדות נותרו פתוחים. בימים האחרונים חזרו לפעילות באופן מצומצם חלק ממוסדות הזרם הליטאי

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטר במוסד לימוד חרדי שנפתח באשדוד, אתמול
אהרן רבינוביץ

עשרות רבות של מוסדות לימוד חרדיים פועלים גם היום (רביעי) בערים החרדיות בניגוד לתקנות הסגר. מדובר במוסדות, לבנים ולבנות, השייכים לפלגים החרדים הקיצוניים ולזרם החסידי-מרכזי, שלא הפסיקו לפעול מתחילת הסגר. בימים האחרונים פועלים כוחות משטרה בשכונות החרדיות המזוהות עם הפלגים הקיצוניים בבית שמש, באשדוד ובירושלים, אך מרבית המוסדות נותרו פתוחים.

בימים האחרונים חלק מהמוסדות לבנים השייכים לזרם הליטאי חזרו גם הם לפעילות, באישור הרב חיים קנייבסקי, מנהיג הזרם הליטאי. חלק ממוסדות אלו פתחו את הלימודים בשלב זה באופן מצומצם והדרגתי, וחלקם פתחו רק את כיתות ז'-ח'. מוסדות הלימוד לבנות של הזרם הליטאי סגורים בשלב זה, כמו גם רוב מערכת החינוך של הזרם הספרדי-חרדי. 

בשבוע שעבר התקיימו שיחות בין מקורביו של הרב קנייבסקי לאנשי משרד הבריאות ומשרד ראש הממשלה. אנשי קנייבסקי דרשו לאשר מתווה לפתיחה חלקית של תלמודי התורה ולאשר לתלמידים מחלימים לשוב ללימודים. במשרד הבריאות חוששים כי הדבר יהיה פתח לחזרה רחבה יותר לשגרה ובשלב זה המתווה לא אושר. בשל כך, ביום חמישי אישר קנייבסקי למנהלי המוסדות לחזור ללימודים, אך למרות האישור מוסדות רבים לא פתחו השבוע את שעריהם. מנהל מוסד חרדי אמר בשיחה עם "הארץ" כי הולכים לשאול את הרב רק כאשר ישנה שאלה, אך כעת, כשנתוני התחלואה כה גבוהים, אין כלל שאלה ועל כן הוא לא פותח את המוסדות בבעלותו.

מנהלי המוסדות שנותרו סגורים הסבירו כי כל עוד הרב קנייבסקי לא נתן הוראה רשמית ופומבית לחזור ללימודים הם פועלים לפי הוראתו הרשמית האחרונה ערב הסגר, שלפיה יש לסגור את המוסדות. "לא קיבלנו עדיין הוראה אחרת", אמר אחד מהם. המנהל הוסיף כי במוסדות שנפתחו הנוכחות דלה למדי. "אני שומע שגם במקומות שפתחו הגיעו ממש מעט תלמידים", אמר, "ההורים לא שולחים את הילדים".

בימים האחרונים ניכרת מגמת ירידה במספר התלמידים המאומתים במוסדות החרדיים. בירושלים אובחנו לפני כשבועיים כ-500 תלמידים מאומתים מדי יום בחינוך החרדי, ואילו בימים האחרונים ירד המספר לכ-200 מדי יום. לפני כשבועיים היו בכל החינוך החרדי כ-3,500 תלמידים מאומתים, והיום מספרם עומד על כ-2,600.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ