כ-10,000 בני אדם הפגינו בטמרה על הפשיעה בחברה הערבית

המפגינים התכנסו לעצרת מחאה ליד ביתו של אחמד חיג'אזי, שנהרג בתחילת השבוע כשנקלע לחילופי ירי בין המשטרה לעבריינים. יו"ר ועדת המעקב של הציבור הערבי, מוחמד ברכה, אמר: "אם צריכים להתחיל אינתיפאדה עממית למען ביטחוננו, שתהיה אינתיפאדה"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בטמרה בעקבות הריגתו של אחמד חיג'אזי
ג'קי חורי

יותר מעשרת אלפים בני אדם השתתפו אחר הצהריים (שבת) בתהלוכת מחאה בטמרה, ומפגינים נגד הפשיעה בחברה הערבית וטיפול המשטרה בה שלטענתם לוקה בחסר. המפגינים התכנסו לעצרת מחאה ליד ביתו של אחמד חיג'אזי, סטודנט לסיעוד בן 22, שנהרג בתחילת השבוע כשנקלע לחילופי ירי בין המשטרה לעבריינים. בתקרית נפצע גם רופא ששהה במקום, ואחד העבריינים נהרג. 

בהלוויתו של חיג'אזי השתתפו ביום שלישי כעשרת אלפים איש. ההלוויה התקיימה בניגוד להגבלות הקורונה, אך המשטרה לא מנעה את קיומה. בתום ההלוויה מחו כ-300 צעירים בכניסה לעיר, וכמה מהם הציתו רמזורים, צמיגים ומשטחי עץ. אתמול התקיימו הפגנות במספר מוקדים, בהם נצרת, אום אל-פחם וטייבה. בוועדת המעקב של הציבור הערבי מתכננים לקיים בתקופה הקרובה הפגנה נוספת, בתל אביב.

יו"ר ועדת המעקב, מוחמד ברכה, אמר בעצרת המחאה כי מינוי פרויקטור לטיפול בפשיעה בחברה העברית, חודש וחצי לפני הבחירות, הוא "מצג שווא", והוסיף: "אם צריכים שנתחיל באינתפאדה עממית למען ביטחוננו אז שתהיה אינתיפאדה". לדברי ברכה, "מה שקורה בחברה הערבית הוא תכנית סדורה של הממשלה ושל הממסד כדי שנתעסק רק בביטחון האישי ונזניח כל שיח אחר על זכויות לאומיות ואזרחיות". בדבריו התייחס להחלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהודיע השבוע כי החליט למנות לתפקיד את הניצב בדימוס אהרן פרנקו, שתיאר בעבר את המוסלמים "כפויי טובה" משום שהם מתעמתים עם כוחות המשטרה.

לעצרת הערב הגיעו משפחות שלמות, למרות הקורונה. "אנחנו נאבקים על זכותנו לחיות בביטחון ולשמור על חיי ילדינו", אמרה אחת האמהות שהשתתפה בתהלוכה. בקרב המשתתפים בלטה גם נוכחותם של צעירים וצעירות שהניפו את תמונתו של חיג'אזי. עמאר חיג'אזי, אחיו של אחמד חיג'אזי, קרא למפגינים שלא לחכות למשטרה: "עלינו להוביל בעצמנו מהלך לשיקום אותם צעירים שהדרדרו לפשע לאחר שנתקלו בחברה אטומה". לדבריו, "כולם יודעים מי מתעסק בנשק ומי מתעסק בפשע. בואו נתחיל מעצמנו". 

מפגינים בטמרה, הערב. אחיו של חיג'אזי אמר בעצרת כי "כולם יודעים מי מתעסק בנשק ומי מתעסק בפשע. בואו נתחיל מעצמנו"צילום: רמי שלוש

ראש העיר טמרה, ד"ר סוהיל דיאב, אמר כי התקרית שבמהלכה נהרג חיג'אזי "מחייבת ועדת חקירה שתגיע למסקנות ברורות. העובדה שנהרגו שני צעירים בעיר מחייבת בדיקה מעמיקה". לדבריו, "אנחנו רוצים משטרה אפקטיבית שתיאבק בפשיעה ובפושעים ולא תפגע בחפים מפשע או תפתח בירי בתוך שכונת מגורים. החברה הערבית אינה חברה אלימה, זה מיעוט וקומץ שצריכים לעקור. תפקידה של המשטרה, אבל גם תפקידנו כחברה, להחרים כל מי שנושא נשק וכל מי שמתעסק בפשיעה".

יו"ר ועד ראשי הרשויות הערביות, מודר יונס, אמר בהפגנה כי "השיח של האלימות הוא לצערי הרב השיח השולט היום בקרב הצעירים. זה בא כתוצאה מהפקרות מתמשכת של הממסד, הממשלה והמשטרה, אבל יש אחריות גדולה גם עלינו כחברה וכנבחרי ציבור". יונס הוסיף "נועדנו עם נתניהו שהבטיח הבטחות, אך מינה פרויקטור שהוא מעין מושל צבאי". לדבריו, נוכחות ההמון בהפגנות "היא דבר מתבקש, ואנחנו צריכים לצאת ולהפעיל לחץ על הממשלה. אנחנו נמשיך מכאן כנבחרי ציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ