מבקשי מקלט מאריתריאה שהורשעו ברצח יריב פוליטי מארצם נשלחו ל-20 שנות מאסר

השלושה, מתנגדי המשטר באסמרה, הכו ודקרו למוות ב-2019 בתל אביב את קירוס בריגר, שזוהה כתומך השלטון האריתריאי. ביהמ"ש המחוזי גזר עליהם עונשים נמוכים מהמרביים, בשל הקושי שחוו במעצרם

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המורשעים בבית המשפט, בדצמבר 2019. "המאסר קשה עבורם שבעתיים בהשוואה לאסיר אזרח ישראל", כתבו השופטים
בר פלג
בר פלג

שלושה מבקשי מקלט מאריתריאה שהורשעו ברצח מבקש מקלט אחר נשלחו אתמול (שני) למאסר של 20 שנים לפחות. הרצח שאירע בתל אביב בדצמבר 2019 היה על רקע סכסוך בין תומכי המשטר באריתריאה למתנגדיו, וזו הפעם הראשונה שבה עימות אלים בנושא מוביל למוות ולאישום פלילי בישראל.

השלושה - המבאי אוגבאי, טקלאב אספה ומהראוי גרמסקל - הורשעו שהכו ודקרו למוות את קירוס בריגבר, שזוהה כתומך בשלטונות באסמרה. הם הודו והורשעו במסגרת הסדר טיעון, ויחד איתם הורשע אדם נוסף בתקיפה של איש דת אריתריאי. על אוגבאי נגזרו 23 שנות מאסר, ועל אספה ועל גרמסקל 20 שנים.

השופטים בני שגיא, חנה פלינר ויוסי טופף כתבו בגזר "אף אם מדובר בענישה הרחוקה מהעונש המקסימלי, יש בה כדי לשקף את הקושי אותו חווים הנאשמים במהלך תקופת מעצרם. מדובר בנאשמים נעדרי מעטפת משפחתית תומכת, וחווית המעצר, כמו גם המאסר, קשה עבורם שבעתיים בהשוואה לאסיר אזרח ישראל".

שוטרים ומבקשי מקלט בנווה שאנן, ביולי 2018. המדינה נמנעת מלהבחין בין מבקשי המקלט ולסווג אותם על פי שיוכם הפוליטיצילום: תומר אפלבאום

הרצח היה חלק משורת עימותים בין הצדדים בדרום תל אביב, שכללה יידוי אבנים ושימוש בסכינים וכלי נשק קרים נוספים. לפני הרצח, התריעו בכירים בקהילת מבקשי המקלט בפני המשטרה כי "הפעולות האלימות של תומכי המשטר מתוכננות מראש ונועדו לפגוע באנשים מסוימים. הן מעוררות חרדה רבה בקרב אלו הנחשבים מתנגדי משטר ובקרב תושבי שכונות דרום ת"א בכלל".

אמנת הפליטים של האו"ם קובעת כי פליט הוא מי שישנו חשש מבוסס מפני רדיפתו על רקע גזע, דת, לאום או השקפה פוליטית. אף שתמיכה במשטר באריתריאה סותרת לכאורה את הקריטריון הזה, המדינה נמנעת מלהבחין בין מבקשי המקלט ולסווג אותם על פי שיוכם הפוליטי.

במשטרה טענו כי בקהילה האריתראית בדרום תל אביב קיימים סכסוכים שונים על רקע אתני, דתי וגיאוגרפי. לדבריהם, הסכסוכים מתמשכים זה שנים, ומדי פעם ישנה התגברות באלימות. יחד עם זאת, המשטרה לא תמיד מגדירה את העימותים בין מבקשי המקלט כבעלי אופי פוליטי פנימי. גם במקרה של רצח בריגבר, במשטרה אומרים כי המניע אינו חד-משמעי, על אף שכתב האישום מתייחס לרקע פוליטי באופן מפורש.

חברים בקהילה אמרו כי בריגבר ככל הנראה לא היה מזוהה פוליטית בקרב יוצאי אריתריאה וייתכן שמותו נגרם מטעות בזיהוי. שכונת התקוה מסומנת כמעוז של תומכי המשטר, וגינת לוינסקי, ממערב לה, היא אזור בשליטת מתנגדיו. לכל צד יש שתי כנסיות באזור המזוהות עמו, זכר לעירוב הכנסייה האורתודוקסית של אריתריאה במשבר הפוליטי במדינה, וגם סמוך אליהן נרשמות תקיפות, בין היתר נגד אנשי דת. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ