ועדת הבדיקה לאסון נחל צפית קיבלה את כתב המינוי

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
כוחות החילוץ בנחל צפית, ב-2018
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

ועדת הבדיקה הממשלתית לאסון נחל צפית קיבלה היום (רביעי) את כתב המינוי שלה. בתחילת השבוע אישרה הממשלה להעניק לחברי הוועדה סמכויות חקירה, בהן הסמכות לחייב עדים להופיע מולה. מטרתה המוצהרת של הוועדה היא "מניעת אסונות" עתידיים בפעילות מכינות קדם-צבאיות, אך ניתן לה מרחב תמרון כדי לבדוק את התנהלות משרדי הממשלה לפני האסון.

בראש הוועדה עומדת שופטת בית המשפט המחוזי בדימוס שולמית וסרקרוג וחברים בה האלוף במילואים גרשון הכהן, ומנכ"ל משרד ההתיישבות לשעבר אבי נעים. היא הוקמה בינואר על ידי שר ההתיישבות, צחי הנגבי. באסון, שאירע באפריל 2018, נהרגו עשרה חניכים ממכינת בני ציון.

בכתב המינוי נכתב באופן עמום: "הוועדה תבחן את הנושא מנקודת מבט מערכתית וכוללת שאינה ממוקדת לבירור פרטי האסון". כלומר, ייתכן שתתמקד במסקנות האמורות למנוע הישנות מקרים כאלה ולא תעמיק בחקירת האסון, ובכל מקרה על חבריה להימנע מפעולות העלולות לפגוע בהליך המשפטי נגד מנהל המכינה יובל כאהן ומדריך המכינה אביב ברדיצ'ב. 

בחודש שעבר פנה הנגבי ליו"ר כחול לבן בני גנץ, שמשמש כשר המשפטים, כדי שיאשר את הרחבת סמכויותיה הוועדה. הנגבי ביקש כי הוועדה תוכל לזמן עדים להעיד בפניה בשבועה ולקנוס אותם אם הם ייסרבו לעשות זאת. עם זאת, הוועדה לא תוכל להוציא צווי חיפוש או לבצע פעולות אחרות שוועדות חקירה מוסמכות לעשות לפי חוק.

תגובות