המשטרה לעיריית אום אל-פחם: השמירה על הסדר בהפגנה מחר - באחריותכם

במכתב חריג ששלחה היועצת המשפטית של מחוז החוף לראש העיר נמסר כי העירייה אמורה לשמור על תקנות הקורונה, להקצות מקומות חניה למפגינים ולוודא שאין פגיעה בתברואה עקב ההפגנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד אלימות משטרתית באום אל-פחם, בחודש שעבר

המשטרה שלחה הבוקר (חמישי) מכתב לראש עיריית אום אל-פחם, סמיר מחאמיד, ובו היא מטילה אחריות על העירייה להפגנה בעיר נגד היעדר אכיפת הפשיעה מחר. היועצת המשפטית של מחוז החוף, סנ"צ אמירה ברנשטיין, כתבה למחאמיד: "אנו מצפים מהרשות המקומית שתפעל לשמירה על הסדר הציבורי ועל תקנות הקורונה, וכן שתיערך לשמירה על הניקיון והתברואה בעיר בזמן ההפגנה". דרישות אלה אינן ניתנות לרשויות מקומיות כתנאי להפגנה.

ברנשטיין הוסיפה: "משטרת ישראל נערכת להבטיח את קיום ההפגנה. עם זאת, גם על כתפה של הרשות המקומית מוטלת אחריות בתחומים הנתונים לסמכויותיה ולהבטיח כי ההפגנה תתנהל בהתאם לחוק. אנו אף מצפים מהרשות המקומית לפעול להסדרת מקומות חניה לבאי ההפגנה, לרבות סדרנים". לדבריה, "מחובתה של הרשות לפעול למען שמירה על רכוש הציבור, מוסדות שלטון וכן לפעול למניעת ונדליזם, הבעת רעש ושאר מפגעים".

מתוך עמוד הטוויטר של יוסף ג'בארין

מחאמיד השיב למשטרה כי הוא "דוחה את הניסיון להטיל על העירייה חובות שאינן בתחום סמכותה או שאין ביכולתה לעמוד בנטל למילוין". מלבדו כמה מקורות בעירייה מתחו ביקורת קשה על מכתב המשטרה. אחד הגורמים אמר: "במקום להטיף לנו מוסר שיתחילו לטפל באלימות במגזר הערבי".

לקראת ההפגנה המתוכננת מחר באום אל-פחם פנה היום המרכז המשפטי עדאלה בשם העירייה ליועץ המשפטי לממשלה ולמפכ"ל המשטרה בדרישה להימנע מפיזור ההפגנה ומשימוש בכוח מופרז נגד המפגינים. בשבוע שעבר נפצע מפגין קשה בהפגנה בעיר, במסגרת עימותים עם המשטרה. בהפגנה נפצעו כ-40 מפגינים נוספים, ושמונה שוטרים נפצעו אף הם. במהלך ההפגנה נפגעו גם חבר הכנסת יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) וראש העיר מחאמיד מרימון הלם או מכדור ספוג של המשטרה.

ביום שני, בעקבות דרישת עדאלה, הודיעה המחלקה לחקירות שוטרים כי תפתח בחקירת האירועים. צוות של עדאלה אסף ראיות ועדויות לקראת הגשת תלונה, ובסרטונים נראים שוטרים נוקטים אמצעים אלימים כלפי מפגינים שלא פעלו באלימות. "אנו נדרשים להזכיר למשטרה כי לאזרחים הערבים עומדת הזכות לחופש ביטוי ומחאה, וכי חובתה להגן עליהם", אמר עו"ד ויסאם שרף מהמרכז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ