עיתונאי שסיקר את מות אהוביה סנדק נחקר באזהרה ללא אישור הפרקליטות

כתב "הקול היהודי" אלחנן גרונר זומן לחקירה לאחר שצייץ את פרטיו של חוקר המעורב בתיק, אף שהאיסור על חשיפתם הוטל רק לאחר הפרסום. המשטרה: "יחודדו ההנחיות בדבר חקירת עיתונאים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת המשטרה במעלה אדומים, ב-2015

המשטרה חקרה השבוע באזהרה עיתונאי בחשד כי הפר צו איסור פרסום, אף שלא קיבלה על כך אישור מהפרקליטות כפי שהנוהל מחייב. אלחנן גרונר, כתב אתר "הקול היהודי", זומן ביום רביעי לחקירה במשטרת מעלה אדומים בעקבות ציוץ בטוויטר מדצמבר, שבו פרסם את שמו ותמונתו של חוקר ביחידה המרכזית של מחוז ש"י בסמוך למקום בו נהרג אהוביה סנדק במרדף משטרתי. הצו האוסר על פרסום שמות החוקרים ביחידה הוצא רק חמישה ימים לאחר הציוץ של גרונר. 

גרונר כתב בציוץ: "אלה הפנים של ימ"ר ש"י, חוקר מהימ"ר מגיע לזירת הרצח עם חיוך מרוח על הפנים". בעקבות פניית הפרקליטות לטוויטר הוסר הציוץ. לדברי גרונר, בחקירה נמסר לו כי הוא חשוד בהפרת הצו, וכן ב"הפצת מידע כוזב", אף שעבירה מסוג זה מתייחסת לזריעת פאניקה בציבור. גרונר הוסיף כי כאשר שאל את החוקרת אם יש בידם אישור לכך, שכן הוא עיתונאי, השיבה לו: "מה זה משנה?". בסיום החקירה הוא צולם ונלקחו ממנו טביעות אצבעות.

הציוץ של גרונר שהוסר מטוויטרצילום: צילום מסך מתוך הטוויטר

לפי הנוהל במשטרה, שעודכן בסוף השנה, זימון של עיתונאי לחקירה בגין עבודתו ייעשה באישורם של ראש אגף החקירות והמודיעין והפרקליטות. בנוהל נכתב, "ככל שמדובר בחקירה באזהרה, ישקול ראש אגף החקירות והמודיעין את המלצת ראש חטיבת החקירות ובמידה שסבר כי יש לאשרה, תובא הבקשה לאישור המשנה לפרקליט המדינה". 

מחאה על מות אהוביה סנדק בירושלים, בינוארצילום: אוהד צויגנברג

בפרקליטות אמרו כי לא העבירו אישור שכזה. "בלשכת המשנה לתפקידים מיוחדים לא התקבלה כל בקשה לאשר חקירה. עם זאת, אין בכך בהכרח לומר שהיה צורך לבקש אישור כאמור", נמסר בתגובה. במשטרה הודו בתגובתם שלא פעלו לפי הנוהל: "הנושא ייבדק, יופקו הלקחים הנדרשים ויחודדו ההנחיות בדבר חקירת עיתונאים", נמסר מהמשטרה.

גרונר מסר כי "מדובר בהתנהלות עבריינית של המשטרה והתנכלות מכוונת על רקע פוליטי ועל רקע עבודתינו בקול היהודי לחשיפת האמת בפרשת הריגת אהוביה סנדק ושורת תחקירים וכתבות שפרסמנו על התנהלות ימ"ר ש"י". עוד מסר גרונר כי "אם במשטרה חושבים שהתנהלות דיקטטורית ולא חוקית תגרום לנו לסתום את הפה הם טועים. אנחנו נמשיך לפרסם תחקירים וכתבות ולחשוף את האמת". 

סנדק, בן 16, נהרג לפני כחודש וחצי בעת שנמלט מהמשטרה עם ארבעה חבריו לאחר שלפי החשד יידו אבנים על פלסטינים. ניידת המשטרה והרכב שבו נסעו התנגשו, וסנדק נהרג כשמכוניתו התהפכה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ