בר פלג
בר פלג

הפרקליטות הגישה היום (חמישי) כתב אישום נגד ירין שרף, בן 21, בגין בעילה אסורה בהסכמה של נערה בת 13 במלונית קורונה שבה שהו צעירים המטופלים בידי משרד הרווחה. שרף מואשם בשתי עבירות של בעילה אסורה בהסכמה, הטרדה מינית, איומים, תקיפה ואספקת משקה משכר לקטינה. 

הקטינה תיארה בפני חוקרת ילדים כי מעשיו של שרף בוצעו ללא הסכמתה ותוך שימוש באלימות. החוקרת סברה כי גרסתה אמינה, אולם כי קיים קושי בדבריה בנוגע לשאלת ההסכמה. הפרקליטות לא קיבלה את גרסתה כי לא הסכימה לקיים עמו יחסי מין עקב ראיות חיצוניות, בהן העובדה שפתחה לו את הדלת וכן כי שלחה לו תמונה שלה באינסטגרם לאחר המעשים. 

שרף אינו מואשם באונס מאחר שמחומר הראיות ומעדויות של אחרים במלון עולה כי הוא חשב שהנערה בת 14 ולא בת 13. מבחינה משפטית, גיל 14 נחשב לגיל ההסכמה, כלומר הגיל שבו מבחינה משפטית אדם נחשב בוגר דיו להסכים לקיום יחסי מין. המשמעות היא כי בעילה של קטינה מתחת לגיל זה מוגדרת מבחינה משפטית כעבירת אונס. 

לפי כתב האישום, שרף הגיע למלונית בחודש שעבר לאחר שאובחן כחולה קורונה, ושם פגש בקטינה, שהגיעה למלונית לצורכי בידוד. הוא פנה לקטינה באמצעות האינסטגרם והציע לה לשבת עמו ועם אחרים במרפסת, שם סיפק לה ולקטין נוסף וודקה והציע לספק לה מריחואנה. השניים המשיכו להתכתב, והקטינה הציעה לשרף לעלות לחדרה, אך לאחר שהבינה מה גילו חזרה בה מההצעה. 

באותו הערב, הציע הנאשם לקטינה הצעות בעלות אופי מיני. משסירבה להצעותיו, איים עליה כי "יעשה לה פרשת אילת 2". במהלך הלילה, פנה שוב אל הקטינה וביקש לעלות לחדרה, אף שביקשה כי "ישחרר". לפי כתב האישום, לאחר שכתבה לו לעלות לחדרה, קיימו השניים יחסי מין, שבמהלכם ביקש מהקטינה לבצע בו מין אוראלי, וכאשר סירבה - סטר לה בחוזקה. הקטינה התעמתה עם שרף, והוא התנצל על מעשיו. 

כמה שעות לאחר מכן, שלחה הקטינה לשרף תמונה שלה. בתגובה, הודיע שרף לקטינה כי הוא מגיע לחדרה. על אף שביקשה שלא יעלה, וכתבה כי היא רוצה להיות לבד - שרף עלה לחדרה ודפק על הדלת. הקטינה הסיטה את הווילון בחלון החדר, ומשראתה כי מדובר בשרף, פתחה את הדלת. השניים קיימו יחסי מין פעם נוספת. לאחר מכן, נכנס לחדר מדריך במלונית, ומצא את שרף מתחבא בשירותים.

סנגורו של שרף, עו"ד ניר דוד, מסר בתגובה: "טענותיי כי מדובר היה ביחסים בהסכמה התקבלו במלואן. אני משוכנע שבסוף הדרך יימחקו מכתב האישום גם יתר העבירות המינוריות שמיוחסות לירין. פרשה זו אמורה ללמד אותנו שיעור מאלף במושגי יסוד דוגמת חזקת החפות". 

אמה של הקטינה ועו"ד עמית חדד, המייצג את המשפחה, מסרו כי "״מדובר באונס, וכל פרשנות אחרת חוטאת לאמת. חמור מכך, החלטה זו נותנת אור ירוק ומכשירה את האונס הבא. מצב בו על אף שכתב האישום מצביע על אלימות כלפי ילדה בת 13, סעיף האישום הוא בעילה אסורה בהסכמה, אינו הגיוני ולא יעלה על הדעת. לא נשקוט עד אשר האנס יקבל את מלוא העונש על המעשה החמור שעשה".

מנכ"לית ארגון "כולן", ברכה ברד, אמרה ל"הארץ": "אני לא יכולה להתחיל לדמיין מה עובר על הילדה הזו, שהיתה במלונית של הרווחה, והביטחון שלה הופקר. המדינה כבר פשעה מולה פעם ראשונה, ועכשיו הפרקליטות פושעת נגדה פעם שניה ומחפשת את הדרך הקלה להגיע להרשעה".

ממשרד הרווחה נמסר לאחר התקרית כי הצוות הטיפולי במלונית דיווח למשטרה מיד עם היוודע המקרה, והנערה מטופלת מקרוב על ידי צוות של הרווחה. עוד נמסר כי הוקמה ועדת בדיקה לתקרית. 

מנכ"לית שדולת הנשים, עו"ד דנה מיטב, אמרה כי "הפרקליטות מערערת את אמון הציבור במערכת החוק ומעבירה מסר מסוכן: במקום לדרוש צדק עבור הנערה שנפגעה, ולהגדיר את הקווים האדומים החמורים שנחצו, נעשה טשטוש מוחלט של ההגדרות הבסיסיות ביותר. לא נעבור בשתיקה על כך שהפרקליטות ממציאה אישומים מופחתים שלא קיימים, בחוק מיוחד עבור ירין שרף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ