בעקבות תחקיר "הארץ" |

יהודה משי זהב ויתר על פרס ישראל לאחר פרסום העדויות נגדו על תקיפות מיניות

משי זהב הודיע כי הוויתור על הפרס והשעיית פעילותו בזק"א הם "המסקנה המתבקשת". המשטרה פתחה הבוקר בבדיקת העדויות נגדו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודה משי זהב

יו"ר זק"א יהודה משי זהב ויתר היום (שישי) על פרס ישראל למפעל חיים, בעקבות פרסום העדויות ב"הארץ" על כך שתקף מינית ילדים, נערים, נערות ונשים מאז שנות ה-80. משי זהב, המכחיש את הטענות נגדו, השעה את עצמו גם מראשות הארגון לזיהוי קורבנות אסון. המשטרה פתחה הבוקר בבדיקת העדויות.

עדויות חושפות: יהודה משי זהב תקף וניצל מינית ילדים, נערים, נערות ונשים | תחקיר "הארץ"

"אני מסיק את המסקנה המתבקשת מתוך הסערה הגדולה", כתב משי זהב במכתב שמוען לאנשי זק"א, "גם כשעלילות אלו אינן מבוססות ונחזות יותר כרכילות וסגירת חשבונות מולי. אני זקוק להרבה תעצומות נפש למאבק הזה, ומתבונן בצער בנזק שעלול להיגרם לארגון. הסיטואציה אליה נקלעתי מחייבת אותי ליטול פסק זמן מתפקידי בארגון עד להסרת העננה".

בתחקיר שפורסם אתמול הובאו עדויות על מעשי תקיפה וניצול מיני של משי זהב מאז שנות ה-80. שישה נפגעים ששוחחו עם "הארץ" אמרו כי הוא ניצל את מעמדו, כוחו, כספו ואת הארגון שבראשו הוא עומד כדי לתקוף מינית, כשאינו בוחל בגיל או מגדר. לפי התחקיר, רבים בסביבתו ידעו על מעשיו, אך לא סיפרו או דיווחו.

על רוב המעשים שיוחסו למשי זהב בתחקיר חלה התיישנות, ולא ניתן יהיה לחקור אותם. חריגים לכך הם חשדות לאונס ולמעשים מגונים שנחקר עליהם ב-2013 ונסגרו מחוסר ראיות, לאחר שמשי זהב הכחיש. תקופת ההתיישנות עליהם נספרת מיום סגירת התיק, בפברואר 2014. דבר החקירה לא פורסם.

משי זהב זכה בפרס ישראל בתחילת החודש, על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. ועדת הפרס כתבה כי הוא "מקדיש את חייו לאחדות ישראל מתוך תחושת שליחות ואמונה אמיתית בצורך בבניית גשרים ובקיום שיח בין כל מגזרי החברה כמפתח לחיים משותפים במדינת ישראל". ב-2003 הוא השיא משואה בערב יום העצמאות.

עם הפוליטיקאים שקראו לבחינה מחודשת של הענקת הפרס נמנו יו"ר העבודה מרב ומיכאלי וח"כ מתן כהנא (ימינה). שר הפנים אריה דרעי כתב כי "בעקבות הודעתו של משי זהב כי הוא מוותר על פרס ישראל, אולי הגיע הזמן לבחור חתן פרס ישראל". לאחר מכן מחק דרעי את הציוץ והתנצל עליו.

משי זהב מסר אתמול בתגובה לתחקיר: "אין שחר לדברים. פרסום הכתבה הוא ניסיון 'לחסל חשבון' עמי, ולצערי גם לחסל אותי. ככל שכוחותיי יעמדו לי, אמשיך לשרת את עם ישראל ואת מדינת ישראל כפי שעשיתי כל חיי"

מטעם ארגון זק"א נמסר היום: "הנהלת הארגון, חבריו ומתנדביו קיבלו בהלם ותדהמה את העדויות שפורסמו. הנהלת הארגון סומכת על רשויות החקירה הרשמיות שיבחנו באופן המקצועי ביותר את הדברים שדורשים בדיקה.

"הארגון שפועל בהתנדבות כבר 32 שנה למען זיהוי קורבנות טרור, תאונות דרכים ואסונות בארץ ובעולם, הפך לסמל לאחדות העם וקירוב הלבבות. האפודים הצהובים והסרבלים הלבנים מחברים בין דתיים וחילוניים, ישראלים מכל חלקי הארץ שפועלים ביחד למטרה אחת - חסד של אמת. שליחותה של זק"א חזקה מכל שיקול או בעל תפקיד, והארגון ימשיך לבצע את מלאכתו למען אזרחי ישראל במסירות ונאמנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ