בעקבות תחקיר "הארץ" |

המשטרה פתחה בחקירה נגד יהודה משי זהב בחשד לעבירות מין

בתחקיר "הארץ" ביום חמישי נחשפו עדויות שלפיהן משי זהב תקף וניצל מינית ילדים, נערים, נערות ונשים ■ יו"ר זקא צפוי להיחקר באזהרה ■ בין העבירות שייחקרו: אונס, ביצוע מעשים מגונים ושידול לזנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודה משי זהב

המשטרה הודיעה הערב (ראשון) כי פתחה בחקירה נגד יו"ר זק"א יהודה משי זהב בחשד לביצוע עבירות מין - זאת בעקבות תחקיר "הארץ". משי זהב צפוי להיחקר באזהרה. החקירה הוטלה על היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433. זו ניהלה ב-2013 חקירה אחרת נגד משי זהב בחשד למעשים דומים, שנסגרה לבסוף מחוסר ראיות. בין העבירות שנחקרו אז וייחקרו שוב כעת: אונס, ביצוע מעשים מגונים ושידול לזנות.

עדויות חושפות: יהודה משי זהב תקף וניצל מינית ילדים, נערים ונשים | תחקיר "הארץ"

העדויות, שש במספר, פורסמו בתחקיר "הארץ" ביום חמישי האחרון, וביאח"ה מתכוונים להתמקד תחילה במעשים שעליהם לא חלה התיישנות. לצד זאת, החוקרים צפויים לפנות לכעשר נשים שהיו מעורבות בחקירה ב-2013. זאת, מכיוון שעל החשדות לאונס ולמעשים מגונים שנחקרו אז לא חלה עדיין התיישנות.

החקירה עסקה במקור בחשד לעבירות כלכליות בעקבות היעלמות כספים בעמותות הקשורות לזק"א. אלא שבמהלך העבודה על אותו התיק הגיע מידע שהעלה חשד לביצוע עבירות מין בידי משי זהב, שהכחיש את המיוחס לו. בין היתר, איתרו החוקרים את צ', צעירה בשנות ה-20 לחייה, שהעידה כי משי זהב אנס אותה. לבסוף, צ' ונערות נוספות שנפגעו כביכול ממשי זהב סירבו להגיש נגדו תלונה, והתיק נסגר מבלי שדבר החקירה פורסם.

כעת יפנו החוקרים שוב לנשים, לבחון אם יש בידיהן מידע שעליו לא סיפרו בחקירה הקודמת. בחקירה זו הודו כמה מהן שקיימו יחסי מין עם משי זהב וכי הוא סייע להן כספית - אך טענו כי הדברים נעשו בהסכמה. "הן הגיעו מוכנות לחדרי החקירות וידעו בדיוק מה לענות", אמר ל"הארץ" גורם משפטי שהיה מעורב בדברים. "המידע המודיעיני דיבר על טורף מין אבל לא היו די ראיות לאור ההכחשה של משי זהב". בין היתר סיפרו הנשים בחקירה כי חלק ממעשי המין נעשו במכוניתו של משי זהב בחניונים בירושלים, ואחרים בצימר באזור העיר. מכמה מהן אף ביקש לקיים יחסי מין עם אחרים.

הפודקאסט של "הארץ": מאחורי הקלעים של התחקיר על משי זהב

השבוע

שנה וחצי של עבודה ומאות מקרים: מאחורי הקלעים של תחקיר יהודה משי זהב

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

עד כה לא התקבלו במשטרה תלונות חדשות נגד משי זהב מהשנים האחרונות, אך החוקרים מעריכים שחומרת העבירות, מעמדו של משי זהב וההד הציבורי הנרחב שלו זכה התחקיר יעודדו מתלוננים להגיע ולהעיד נגדו.

בתחקיר שפורסם ביום חמישי הובאו עדויות על מעשי תקיפה וניצול מיני שביצע משי זהב מאז שנות ה-80. שישה נפגעים ששוחחו עם "הארץ" אמרו כי הוא ניצל את מעמדו, כוחו, כספו ואת הארגון שבראשו הוא עומד כדי לתקוף מינית, כשאינו בוחל בגיל או במגדר. לפי התחקיר, רבים בסביבתו ידעו על מעשיו, אך לא סיפרו או דיווחו אודותיהם.

משי זהב הכחיש את המעשים שיוחסו לו בתחקיר, אך לאחר פרסומו השעה את עצמו מתפקידו כיו"ר זק"א וכן ויתר על פרס ישראל למפעל חיים, שעל זכייתו בו הוכרז לאחרונה. "אין שחר לדברים", מסר משי זהב ל"הארץ" ביום חמישי. "פרסום הכתבה הוא ניסיון 'לחסל חשבון' עמי, ולצערי גם לחסל אותי. ככל שכוחותיי יעמדו לי, אמשיך לשרת את עם ישראל ואת מדינת ישראל כפי שעשיתי כל חיי".

ארגון זק"א שלח הערב מכתב למתנדביו שבו נכתב כי "סערת אימים פוקדת אותנו ואלו שעות קשות וכואבות עבור כולנו. הפרסומים האחרונים היכו בתדהמה את כל משפחת זק"א והעדויות המתפרסמות מכווצות את הבטן ומחוללות סערת נפש גדולה בציבור כולו". לצד זאת, בארגון הציעו ייעוץ דיסקרטי עבור כל מתנדב שירצה בכך. "הנהלת הארגון והצוותים המקצועיים שמלווים אותנו בניהול האירוע עומדים לרשות כל אחת ואחד מכם בכל נושא או התייעצות. צוותי הליווי המקצועיים יסייעו וילוו בכל נושא העומד על הפרק. אנא, אל תהססו לפנות, אל תהססו להתייעץ, בכל שעה ובכל נושא וכמובן בדיסקרטיות מלאה ובחיסיון מוחלט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ