3.5 שנות מאסר נגזרו על צעיר שהורשע במעשה מגונה וזוכה מאונס בבת ארבע וחצי

אברהם לשם, בן 26, תקף את הילדה לפני כשנתיים. הוא צפוי להשתחרר בעוד חודשים אחדים, כמעט ללא שיקום. ל"הארץ" נודע: אחד השוטרים ביקש מחוקרת הילדים לבצע השלמת חקירה כדי לבסס את האישום על אונס - אך סורב. "הארץ" הגיש בקשה לחשוף חלקים מתוך הכרעת הדין

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת ההורים ותושבי השכונה, היום. לשם ישוחרר למרות שלא עבר הליך שיקום
ניר חסון
ניר חסון

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (שלישי) שלוש שנות מאסר וחצי וקנס של 50 אלף שקלים על אברהם לשם, בן 26, שהורשע לפני כחצי שנה בעבירה של מעשה מגונה בבת ארבע וחצי מירושלים שאירעה לפני כשנתיים. הוריה של הילדה ותושבי השכונה שבה אירעה התקיפה הפגינו היום מול בית המשפט במחאה על החלטת השופטים לזכות אותו לפני כחצי שנה מעבירת אונס. לפי גזר הדין, הוא צפוי להשתחרר בעוד חודשים אחדים, כמעט מבלי שעבר תהליך שיקום וטיפול - מה שמגדיל את הסכנה שיתקוף שוב - ולמרות בקשת פרקליטתו להעביר אותו למוסד סגור כדי שלא יסכן את סביבתו.

לשם תקף את הילדה לפני כשנתיים בחצר בית כנסת בירושלים. היא סיפרה על כך להוריה, שהגישו תלונה למשטרה. הילדה נחקרה ושמלתה, שעליה כתמי זרע, נמסרה למשטרה. בשל חקירה קודמת על תקיפה מינית נגד לשם, שבגינה לא הוגש כתב אישום, הוא הופיע במאגר הדנ"א המשטרתי וכך נתפס.

הפרקליטות הגישה לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום בעבירת אונס. הראייה המרכזית לביצוע האונס היתה עדותה של הילדה שאף הוקרנה בבית המשפט. לדברי עורכת הדין שלו, לירון מלכה, לשם הסכים להודות בביצוע מעשה מגונה אולם הכחיש כי אנס את הילדה. לפי כחצי שנה השופטים החליטו להרשיע את לשם במעשה מגונה בנסיבות אינוס ולא באונס, והפרקליטות ביקשה להחמיר עם לשם בענישה ולגזור עליו בין ארבע לשמונה שנות מאסר. בשלב זה החליטה משפחתה לחשוף את דבר האירוע, מאחר שהמשפט התנהל בדלתיים סגורות בגלל גיל הקורבן ואופי העבירות.

השופטים, רבקה פרידמן-פלדמן, אלי אברבנל וחיה זנברג התירו לפרסם רק את המשפטים הבאים מתוך גזר הדין: "בהכרעת דין מפורטת הורשע הנאשם בגין עבירת מין שביצע בילדה רכה בשנים. הנאשם הורשע בעבירה של מעשה מגונה בקטינה, לאחר שזוכה מעבירת אינוס שבה הואשם, וכן הורשע בעבירה של מעשה מגונה בפומבי. נוכח מכלול השיקולים כמפורט בגזר הדין, ובהתחשב ברמת הענישה הנוהגת בעבירות דומות, נגזר על הנאשם עונש מאסר בפועל של שלוש שנים וחצי, מאסר על תנאי, ותשלום פיצוי בסך 50,000 לנפגעת העבירה". "הארץ" הגיש בקשה לחשוף חלקים נוספים מהכרעת הדין, אך טרם ניתנה החלטה בבקשה.

ההפגנה, היום. עדות הילדה הוקרנה בבית המשפט צילום: דב מורל

ל"הארץ" נודע כי במהלך החקירה ביקש אחד השוטרים מחוקרת הילדים לבצע השלמת חקירה כדי לבסס את האישום על אונס. החוקרת השיבה כי מאחר שחלף יותר מחודש מאז המקרה ומהחקירה הראשונה ומתוך חשש לפגיעה נוספת בילדה היא מעדיפה לחכות להחלטה של הפרקליטות האם יש צורך בכך. הפרקליטות חשבה שדי בעדות הילדה ובעדות אמה כדי לבסס את עבירת האונס - ולא ביקשה השלמת חקירה. לאורך המשפט חשבו בפרקליטות כי עדות הילדה מהימנה ועקבית וכי היא מתארת פגיעה באזור איבר המין. בנוסף, לשם לא מסר גרסה משלו לאירוע ולא סתר את טענת האינוס. עם זאת, כבר במהלך המשפט העירו השופטים לפרקליט, יובל קדר, כי הם חושבים שעל הפרקליטות לשקול שוב את העמדה לדין בגין אינוס.

מהפרקליטות נמסר בתגובה: ״הפרקליטות טענה כי עדותה של הקטינה בחקירת הילדים כמו גם הראיות הנוספות בתיק זה מבססות את האישום בעבירת אינוס. לאורך כל ההליך טענה הפרקליטות כי עדותה של הקטינה מהימנה ואינה משתמעת לשתי פנים. בית המשפט החליט אחרת, ועל כך אנו שוקלים להגיש ערעור".

"השופטים הלכו על בטוח במקום להתמודד עם העדות של הילדה", אמר אביה ל"הארץ", "שנתיים שתקנו, אף אחד לא ידע מה עברנו, בסוף אתה רוצה להגן על המשפחה שלך, אתה רוצה את השקט שלך. אבל השופטים היו צריכים להגן עלינו והם לא מגינים. אחרי פסח הוא (לשם, נ"ח) יצא מהכלא, מה אני אמור לעשות?"

"בית המשפט לא הקשיב לילדה ולא הקשיב להורים והוא מקל על העבריין ואי אפשר יותר לשתוק", אמרה האם בראיון לקרן נויבך בכאן רשת ב', "הרגשתי בושה, השפלה ושאין צדק בישראל במקרים כאלו. כל מי ששומע את העדות שומע בת ארבע וחצי שאומרת בצורה מאוד ברורה 'הוא נגע בי, הכניס לי אצבעות' רציתי לצרוח מרוב כאבים".

פרקליטתו של לשם מסרה בתגובה לגזר הדין: "מלכתחילה טענו שהפרקליטות טעתה בהחלטתה להגיש כנגד מרשי כתב אישום בגין אונס. הפרקליטות התעלמה מתמרורי האזהרה במהלך שמיעת התיק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ