הגבלות הכניסה והיציאה מישראל בנתב"ג פקעו; מעבר טאבה ייפתח

תוקף ההגבלות פקע בעקבות פסיקת בית המשפט העליון כי הן אינן חוקתיות. במשרד הבריאות ירכשו כ-30 אלף צמידי מעקב אלקטרוניים עבור השבים מחו"ל

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוסעים בנמל התעופה בן-גוריון, בשבוע שעבר
עידו אפרתי

הגבלות הכניסה והיציאה מישראל בשל מגפת הקורונה פקעו לפנות בוקר (ראשון) ולא יחודשו - לאחר שבג"ץ קבע בשבוע שעבר כי ההגבלות אינן חוקתיות. לפיכך, מהיום הסתיימה הגבלת הכניסה ל-3,000 איש ביום, וכן הופסקה פעילות ועדת החריגים ליציאה מהארץ עבור מי שאינם מחוסנים או מחלימים. 

אמש אושרה גם פתיחתו של מעבר טאבה לישראלים המבקשים לבקר בסיני לפי המתווה שאושר לנתב"ג ובהתאם לתו הסגול. שרי כחול לבן בני גנץ ואורית פרקש-הכהן סיכמו עם שאר השרים כי המעבר ייערך בימים הקרובים לקליטת תיירים.

ביום רביעי קבעו נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות והשופטים ניל הנדל ויצחק עמית כי ההגבלות פוגעות ב"ליבת הזכות החוקתית לכניסה לישראל וליציאה ממנה ובזכויות נוספות המצויות בליבת מרקם החיים הדמוקרטיים". בית המשפט ציין עוד כי פרק הזמן הממושך שבו חלות ההגבלות, אשר הוטלו מבלי שניתנה שהות מספקת לאזרחים להתארגנות, ובסמוך ליום הבחירות - מעצימים את הפגיעה בזכויות האזרח. עוד נקבע כי אם תבקש הממשלה להטיל בעתיד מגבלות נוספות על הכניסה לישראל והיציאה ממנה, יהיה עליה לבסס אותן על תשתית עובדתית מקיפה ועדכנית.

מעבר טאבה, ב-2019צילום: אוליבייה פיטוסי

פרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש, אמר בתגובה על החלטת בג"ץ כי היא מעוררת דאגה משום ש"תאפשר כניסת תחלואה רבה ווריאנטים מסוכנים לישראל". אש הוסיף: "עשינו צעדים רבים כדי למנוע זאת, וחבל שכעת אנו מציבים בסיכון את נתוני התחלואה המעודדים. החלטת בג"ץ עלולה לקרב את מדינת ישראל לגל תחלואה גבוה דווקא עכשיו".

השופטים ציינו כי ההגבלות נקבעו בלי שיהיו בפני הממשלה נתונים כלשהם על אודות מספר האזרחים המצויים בחו"ל והמבקשים לשוב ארצה, וכי לא התקבל הסבר מדוע הועמדה מכסת הנוסעים היומית על 3,000. "הרושם שנוצר הוא שתחת השקעת מאמץ ומשאבים באכיפת הבידוד - העדיפה הממשלה להפעיל משטר של מכסות כניסה לישראל, שהוא פשוט יותר לביצוע, אך פגיעתו בזכויות יסוד קשה הרבה יותר", נכתב בפסק הדין. "מסקנה זו מתחדדת לנוכח העובדה שמדינת ישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה בעולם שבה הוגבלה באופן כה גורף זכותם של אזרחים להיכנס למדינתם".

בד בבד, במשרד הבריאות נערכו בתקופה האחרונה לקראת יישום פתרון הצמידים האלקטרוניים כחלופה לבידוד במלוניות לשבים מחו"ל. מליאת הכנסת אישרה בשבוע שעבר בקריאה שנייה ושלישית את חוק הפיקוח האלקטרוני על השבים מחו"ל. החוק יחול על הנכנסים לישראל אשר מחוייבים בבידוד, ולכן לא יחול על מתחסנים ומחלימים. הוא מסמיך את השימוש בצמידים אלקטרוניים ובכלי מעקב טכנולוגיים נוספים, כמו יישומונים בטלפון הנייד, בהתאם להחלטת שר הבריאות.

משרד הבריאות ירכוש כ-30 אלף צמידים אלקטרוניים מתוצרת חברת SuperCom שזכתה במכרז שהיקפו 40 מיליון שקל. ההחלטה לצאת למכרז הגיעה לאחר ביצוע פיילוט שערך המשרד, וכלל שימוש במאה צמידים בלבד. 

על פי מסמכי המכרז, כחלק מההיערכות לנושא ביצע המשרד סקר שוק ואף התבסס על סקר דומה שערך לאחרונה שירות בתי הסוהר. מהסקרים עלה צורך בהיקף כזה של צמידים בזמן נתון, לפי תקופות הבידוד. עוד נלקחו בחשבון היבטים של מתן מענה לאוכלוסיות שונות, נוחות השימוש בצמידים וכן מהימנותם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ