נסגר תיק השוחד המיני נגד אפי נוה והשופטת כרייף: "הממצאים קשים, אך אין סיכוי סביר להרשעה"

המשנה לפרקליט המדינה סבר כי לא ניתן לקבוע בוודאות שהמניע לקשר בין נוה לבין אתי כרייף היה מושחת, וכי אין להעמיד אותו לדין על הפרת אמונים משום שהראיות נגדו הושגו באמצעות פריצה לטלפון שלו

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפי נוה בבית המשפט השלום בתל אביב, בשנה שעברה
נטעאל בנדל

הפרקליטות הודיעה היום (ראשון) על סגירת התיקים נגד יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה והשופטת אתי כרייף, שנחשדו בשוחד מיני. בהודעה מטעם משרד המשפטים נאמר כי המשנה לפרקליט המדינה, שלמה למברגר, קיבל את ההחלטה "לאחר התלבטות", וכי אף שמהחקירה עלו "ממצאים עובדתיים קשים, העולים לכאורה כדי מעשים פליליים", הוא סבר שאין סיכוי סביר להרשעה בתיק.

בדצמבר 2019 הודיעה הפרקליטות כי בכוונתה להעמיד לדין את נוה וכרייף על עבירות שוחד. לפי החשד, נוה פעל למינויה של כרייף לשופטת בשעה שקיים אתה קשר אינטימי. בעקבות הפרשה הודיעה כרייף על פרישתה משיפוט. לדברי למברגר, ההחלטה על ההעמדה לדין נשענה על ראיות לכך "שכרייף נפגשה עם נוה למפגש אינטימי גם מתוך רצון ומטרה שזה יסייע לה ולא רק בשל יחסי הידידות והמשיכה בין השניים, וכי נוה היה מודע לכך".

אתי כרייףצילום: דוברות בית המשפט

ואולם, נמסר, "לאחר קיום השימוע ושמיעת טענות והסברי ההגנה, סבר המשנה לפרקליט המדינה כי הערכת הראיות בתיק השתנתה". למברגר סבר כי יהיה קשה להוכיח כי השניים ביצעו עבירת שוחד, כיוון שהקשר ביניהם החל עוד לפני שכרייף נזקקה לסיוע מצד נוה, בשל "היעדר התניה מפורשת" וכן מפני שה"מתת" לכאורה היה "מפגש אינטימי בהסכמה ומתוך רצון הדדי ומשותף".

לדברי למברגר, "ניתוח מכלול הנסיבות וההתכתבויות בין השניים, יכול להוביל לקביעה כי היה גם מניע מושחת ואינטרסנטי בקיום מערכת היחסים האינטימית, אולם לא ניתן לומר כי מדובר בפרשנות הכרחית. קיים ספק סביר באשר לשאלת המניע לקשר האינטימי, ומשכך, המסקנה היא כי אין די ראיות להוכיח את היסוד הנפשי הנדרש לעבירת השוחד ברמה הנדרשת במשפט פלילי".

למברגר סבר כי ניגוד העניינים שבו היה מצוי נוה כשקידם את מינויה של כרייף מבסס תשתית ראייתית לקיום עבירה של מרמה והפרת אמונים, שהשופטת היתה שותפה לה לכאורה. לדבריו, "השיקול שהכריע את הכף" לטובת סגירת התיקים נגע לדרך שבה הושגו הראיות בפרשה - "התכתבויות ושיחות מוקלטות מהטלפונים של נוה, שהושגו תוך פגיעה קשה בפרטיותו ובזכויותיו, ולכאורה תוך ביצוע עבירות פליליות של פגיעה בפרטיות וחדירה לחומר מחשב".

למברגר הגן על החלטתו של שי ניצן לקבל את חומרי החקירה מכתבת גלי צה"ל הדס שטייף, שפרצה טלפון של נוה בעזרת מומחה. לדבריו "היתה הצדקה מלאה ואף חובה לקבל את החומרים ולפתוח בחקירה, ולא ניתן היה להתעלם ולהותיר ללא בירור חשדות חמורים שעלו באותה עת, בעיקר בנוגע למינוי שופטים בישראל". ואולם, הוסיף למברגר, לאחר שהתברר כי לא ניתן לבסס את החשד לשוחד, לא יהיה נכון להעמיד את נוה לדין על עבירה קלה יותר על בסיס הראיות שהושגו בעקבות פריצה לטלפון שלו.

נגד נוה ובת זוגו בר כץ מתנהל כעת משפט שבו הם מואשמים בקבלת דבר במרמה, יציאה מישראל שלא כחוק וכניסה לישראל שלא כחוק. לפי כתב האישום, נוה, שיצא לחופשה בתאילנד עם כץ, ביקש להסתיר את הדבר מגרושתו, שעמה היה לו סכסוך משפטי. ביציאה מהארץ העביר נוה לכץ את אישור המעבר שניתן לו ונצמד בעצמו לנוסעת אחרת, כך שיציאתה של כץ לא תועדה. השניים ניסו לפעול בדרך דומה גם בשובם לישראל, אך הפעם נתפסו.

נוה, שהיה מקורב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הקליט חלק משיחותיו עמו. באוקטובר האחרון נחשפה בחדשות 12 הקלטה שבה נשמע היועץ מתלונן באוזני נוה על כך שפרקליט המדינה לשעבר ניצן נמנע מלקבוע שהתיק נגדו בפרשת הרפז נסגר מחוסר אשמה. "המניאק הזה לא מחליט בתיק שלי", אמר לנוה. "אני לא יודע מה לעשות אתו... (הוא) לא מוציא החלטה, יש לו זמן. והוא עושה לי את זה בכוונה". בהמשך השיחה אמר מנדלבליט כי ייתכן שניצן מבקש "להחזיק אותו בגרון".

עורכי הדין בעז בן צור, כרמל בן צור, גיא רוה והדר גולדשטיין, המייצגים את נוה, מסרו בתגובה: "היום נסגר תיק שלא היה צריך לבוא לעולם. החקירה נגד עו"ד נוה נפתחה לאחר שהתבצעו עבירות פליליות כלפיו. מכל מקום, על אף שחקירה זו לא היתה צריכה להתקיים, טוב שלאחר בחינה מעמיקה העובדות התבררו והדברים הועמדו על מכונם. יש לברך אפוא על כך שבסופה של דרך התקבלה ההחלטה הנכונה".

עורכי הדין נתי שמחוני ואופיר סטרשנוב, המייצגים את כרייף, מסרו: "אנו מברכים על ההחלטה המתבקשת לסגור את התיק כנגד כבוד השופטת כרייף. אנו חדורי אמונה כי לא נפל כל רבב בהתנהלותה. לאורך כל הדרך, היתה כרייף סמוכה ובטוחה בחפותה המלאה. כרייף נבחרה כדין לכהונת שיפוט, ברוב גדול ובתמיכת נשיאת בית המשפט העליון, וזכתה לתשבחות רבות על תפקודה. אנו מצרים על העוול הכבד ועוגמת הנפש שנגרמו לה, למשפחתה ולמערכת המשפט. בשל כך, ומתוך רצון למנוע את המשך הפגיעה הקשה, הגיעה כבוד השופטת כרייף, בלב כבד, להחלטה לפרוש מכס השיפוט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ