הפרקליטות דורשת לגזור 14 שנות מאסר על הגננת כרמל מעודה

מעודה הורשעה בתקיפה ובהתעללות ב-11 פעוטות, והעונש שביקשה התביעה לגזור עליה חריג בחומרתו. התובעת: הגיע הזמן להחמיר בענישה. סנגורה של הגננת: הפרקליטות נגררת אחרי השתוללות הרחוב והפייסבוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעודה (משמאל) בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד בעת מתן פסק הדין בעניינה, בדצמבר

הפרקליטות דרשה היום (חמישי) מבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד לגזור 14 שנות מאסר על הגננת כרמל מעודה, שהורשעה בדצמבר בתקיפה ובהתעללות בפעוטות. העונש שביקשה התביעה לגזור על מעודה חריג בחומרתו. הפרשה עוררה מחאה נרחבת נגד אוזלת ידה של המדינה בטיפול באלימות בגני הילדים ובמעונות היום, ובפרקליטות הגדירו את המקרה כ"תיק דגל" בתחום.

מעודה הורשעה בתקיפה ובהתעללות ב-11 ילדים בני שלושה חודשים עד שלוש שנים בפעוטון שניהלה בביתה בראש העין ביוני 2019. היא נמצאה אשמה ב-17 מקרי תקיפה והתעללות שונים, שכולם תועדו במצלמות האבטחה בפעוטון. החוק מאפשר להטיל עונש של עד תשע שנות מאסר על כל עבירת התעללות, ועד שבע שנות מאסר על כל עבירה של תקיפת קטין, אולם ברוב המקרים בוחרים בתי המשפט להטיל עונשים קלים בהרבה מהעונש המרבי, ולעתים אף מסתפקים בעבודות שירות.

מעודה. "הצבתה בשורה אחת עם רוצחים ואנסים היא חסרת תקדים", אמר עורך דינה

התובעת בתיק מטעם הפרקליטות, עו"ד איריס פיקר סגל, אמרה בדיון הטיעונים לעונש שנערך היום בבית המשפט כי זהו אינו תיק רגיל, וכי הגיע הזמן להחמיר בענישה על עבירות מסוג זה. לדבריה, לנוכח העובדה שמעודה הורשעה ב-18 עבירות התעללות וב-35 עבירות תקיפה, על בית המשפט לקחת בחשבון את צבר העבירות החריג ולהטיל עונש כבד במקרה זה.

סנגורה של מעודה, עו"ד שירן ברגמן מהסנגוריה הציבורית, אמר כי "הצבתה בשורה אחת עם רוצחים ואנסים היא חסרת תקדים. מעודה חששה לחייה, בית משפחתה הוצת, וכדי להגן על חייה הובהלה לדיונים דרך מרתף העצורים". את דרישת הפרקליטות לגזור עליה 14 שנות מאסר הוא כינה "פופוליסטית ופחדנית", והוסיף: "הפרקליטות נגררת אחרי השתוללות הרחוב והפייסבוק. נזרק כאן מספר אסטרונומי של שנות מאסר שמגובה רק ב'פוּשים' של מערכות התקשורת".

הפגנה במחאה על כישלון הטיפול באלימות בגנים לאחר העמדתה לדין של מעודה, ב-2019צילום: מוטי מילרוד

מעשיה של מעודה - שתיעוד שלה חובטת בפעוטות, מטלטלת אותם, מטיחה אותם במזרן ודורכת עליהם פורסם בהרחבה בכלי התקשורת - עוררו הד ציבורי יוצא דופן. זמן קצר לאחר העמדתה לדין הוצת ביתה של הגננת. כמו כן, הכתובת שבה שהתה במעצר בית הודלפה כמה פעמים, והיא נאלצה לעבור למקום אחר מחשש שיפגעו בה. בנוסף, המפקחים שליוו את מעודה התלוננו על כך שאיימו עליהם, והמשטרה פתחה בחקירה בנושא. 

חלק מההורים לפעוטות שנפגעו נשאו דברים היום בבית המשפט. רובם פרצו בבכי ואחת מהם התמוטטה באולם. שש אמהות סיפרו על שעבר על משפחותיהן מאז התגלו מקרי האלימות. "הילדה שלי היתה חוזרת הביתה מורעבת, בשעה 17:00 היא היתה מגיעה הביתה ואוכלת 5-4 צלחות של אוכל, רק בדיעבד הבנתי למה", סיפרה עינב קסטיאל, אחת האמהות. "לאחר שהתפוצצה הפרשה הייתי לוקחת אותה איתי לעבודה, היא לא היתה יכולה להיות עם צוות, עושה צרכים על עצמה. היא היתה בגן רגיל וכעת היא בחינוך מיוחד, מלווה בטיפול רגשי, סובלת מבעיות שפתיות".

הצתת ביתה של מעודה בראש העין, ב-2019צילום: דוברות המשטרה

קסטיאל הוסיפה וסיפרה שבתה "מענישה את עצמה הרבה, אומרת שהיא צריכה להיות חיילת. אומרת לי: 'אמא, עכשיו תצעקי עליי ותענישי אותי'. היא סובלת מבעיות דיבור, והמליצו לי להשאיר אותה בחינוך מיוחד. היא קוראת לעצמה 'פרח', מספרת שלכרמל קוראים 'נחש', ואז מספרת מה הנחש עשה לה. יש הרבה דברים שהיא עושה ואין לי איך לעזור לה. המליצו גם לי לעבור טיפולים, והכל מאוד קשה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ