המחוזי ביטל הגבלות על פעילי מחאה נגד נתניהו שנעצרו בדרך להפגנה בבלפור

השופט אילן סלע הפך החלטה של בימ"ש השלום, שהכשיר את מעצר המנע של שניים מהמפגינים והרחיק אותם ממעון רה"מ. לדבריו, מעצר כזה צריך להיעשות "רק כשיש חשש ממשי לפגיעה חמורה בסדר הציבורי או בשלום הציבור"

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה סמוך למעון ראש הממשלה, בשבוע שעבר. לדברי השופט, הניסיון להאחז בנימוק שיוטל מצור על בלפור אינו במקומו
הפגנה סמוך למעון ראש הממשלה, בשבוע שעבר. לדברי השופט, הניסיון להאחז בנימוק שיוטל מצור על בלפור אינו במקומוצילום: אמיל סלמן

בית המשפט המחוזי בירושלים ביטל הלילה (שני) מגבלות שהוטלו על פעילי מחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו שנעצרו בדרכם להפגנה נגדו. השופט אילן סלע קיבל ערר שהגישו הפעילים על החלטת בית משפט השלום, ואמר כי אין מקום למעצר מנע כמו זה שהופעל נגדם, "אלא אם מדובר בחשש כבד לשלום הציבור".

השלושה - דניאל אוחנה, נירון מזרחי וזיו ברטפלד - נעצרו בשבת שעברה. אוחנה נעצר לאחר שהפגין מול אחד משערי מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, ומזרחי וברטפלד נעצרו כשהיו על אוטובוס מאורגן שנסע בעיר. הם סירבו לחתום על תנאי שחרור מגבילים ונותרו במעצר, ושופטת בית משפט השלום בבירה עדי בר-טל קיבלה את עמדת המשטרה וקבעה כי מעצרם של שני הפעילים שהיו על האוטובוס היה "מעצר מניעתי". היא הטילה על השלושה מגבלות ובהן הרחקה של שבועיים מקרבת מעון ראש הממשלה ואי יצירת קשר האחד עם השני למשך 30 יום.

בערר שהגישו - בדגש על מעצרם ותנאי השחרור של ברטפלד ומזרחי - נטען כי אין מקום למעצרים מניעתיים בכל הקשור להפגנות. השופט סלע קיבל את עמדת הסנגורים גונן בן יצחק ויאיר נהוראי, וקבע כי "ההגבלה צריכה להיעשות רק כאשר יש חשש ממשי לפגיעה חמורה בסדר הציבורי או לפגיעה חמורה בשלום הציבור וביטחונו. איני סבור כי החשש הגיע לרף שכזה ואף לא קרוב לו".

הפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים, בפברוארצילום: אוהד צויגנברג

סלע הוסיף כי הניסיון לתלות את הפגיעה בשלום הציבור באמירות דוגמת "הטלת מצור על בלפור" אינו במקומו. "המשטרה לא סברה באמת כי קומץ מפגינים שהגיעו באותה שעה באמצעות שני אוטובוסים יכול היה להעמיד בסיכון ממשי את שלום הציבור בהיבט זה".

בהמשך קבע סלע כי הן המעצר והן המגבלות שהוטלו על מזרחי וברטפלד "אינם מידתיים ואינם עולים בקנה אחד עם קנה המידה שנקבע בכל הנוגע להתייחסות לעצירת אוטובוסים המובילים ציבור להתקהלות". עם זאת, סלע לא שינה את  ההגבלות על אוחנה.

עו"ד בן יצחק ונהוראי מסרו בתגובה כי "ידענו מראש כי מדובר במעצר שאינו סביר והמשטרה הלכה צעד רחוק מדי. בית המשפט הבין שיש פה מהלך מאוד מסוכן לחופש הביטוי. בית המשפט מסביר למשטרה שהיא צריכה להפריד בין פעולות מחאה, גם אם היא אינה נוחה לה, לבין פעולה עבריינית. יש לקוות כי המסר שמגיע הבוקר מבית המשפט המחוזי יחלחל גם אל שופטי השלום שיבינו כי במדינה דמוקרטית אין מקום למעצרים מניעתיים בכל הקשור לחופש הביטוי". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ